[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

هیچ نظارتی بر قیمت گذاری خودرو نیست، روزنامه شیراز نوین

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک‌فوریت طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو موافقت کردند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی دیروز (یکشنبه، 2‌اردیبهشت‌ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح دو فوریتی تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو با 142‌رأی موافق، 76‌رأی مخالف و 7‌رأی ممتنع از مجموع 251‌نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
در ادامه یک فوریت طرح مذکور به‌رأی گذاشته شد که نمایندگان با 162‌رأی موافق، 68‌رأی مخالف و 2‌رأی ممتنع از مجموع 251نماینده حاضر در جلسه با آن موافقت کردند.
براساس این گزارش در ماده واحده طرح فوق آمده است: به منظور ساماندهی واردات خودرو و تعیین حقوق ورودی مؤثر با هدف دستیابی به افزایش رقابت‌پذیری و کیفیت خودروهای تولید داخل، افزایش استاندارهای ایمنی و زیست محیطی، کاهش آلایندگی، کاهش مصرف سوخت و مدیریت بر واردات و بازار خودرو، دولت مکلف است حقوق ورودی خودروهای سواری را براساس حجم موتور، میزان مصرف سوخت و میزان آلایندگی به صورت پلکانی و هدفمند تا سقف حقوق ورودی 55‌درصد ظرف مدت سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون تعیین کند.
پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس در خصوص طرح دو فوریتی تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو گفت: طرح مذکور را 217 نماینده مجلس امضا کرده‌اند و ضرورت دارد بازار خودرو کشور ساماندهی مناسبی شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم افزود: اگر سیستم خودروهای داخلی اصلاح شود این کار در جهت حمایت از کالای ایرانی است، اگر خودروهای داخلی را با خودروهای کشور ترکیه مقایسه کنیم متوجه می‌شویم حدود 10‌برابر ترکیه خودروهای کشور مصرف سوخت دارند که باید این موضوع اصلاح شود.
هیچ نظارتی بر قیمت‌گذاری خودرو نیست
پارسایی افزود: علیرغم تعهدات خودروسازان برای اصلاح سیستم‌های خودرو داخلی در این زمینه اقدامی ‌نشده است. حمایت‌های بیش از حد و انحصارگونه نه‌تنها حمایت از کالای داخلی نیست بلکه کالای داخلی را زمین‌گیر و به دشمن ملت تبدیل کرده‌اند. خودروسازی که در طول 10‌سال بالغ بر 250هزار نفر از هموطنان را به کام مرگ فرستاده و 2‌برابر این موضوع معلول داریم، به نوعی بیشتر از یک جنگ به کشور خسارات معنوی و مادی وارد کرده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: هیچ نظارتی بر قیمت گذاری خودرو نیست، اگر حمایت‌هایی که از صنعت خودرو انجام می‌شد از صنعتی مانند فرش انجام می‌شد مطمئنا جایگزین خوبی برای موضوع اشتغالزایی محسوب می‌شد. کشور کره 2‌سال بعد از ما شروع به خودروسازی کرد اما در حال حاضر در بازار جهانی نقش دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی