[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

تمرکز بر بهسازی جاذبه‌های تمدنی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از قدم‌های مؤثر به منظور رسیدگی و بهسازی اماکن تاریخی خبر داد.
دکتر محمد ثابت اقلیدی بعد از ظهر چهارشنبه 23 اسفند ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه فرار سیدن بهار قرآن و طبیعت را به فال نیک گرفت و اظهار داشت: طی سه ماه اخیر برنامه سامان‌دهی و بهسازی اماکن تاریخی شاخص استان با پیشرفت خوبی همراه بوده و نوروز 1403 ارائه خدمات به گردشگران از نظر کمی و کیفی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود.
وی از آماده‌سازی اماکن گردشگری و تاریخی استان برای ارائه خدمات بهتر به مسافران نوروزی خبر داد و گفت: این برنامه تا قبل از تعطیلات نوروز به پایان می‌رسد.
ثابت اقلیدی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده برنامه سامان‌دهی و بهسازی اماکن تاریخی شاخص استان با پیشرفت خوبی همراه بوده و نوروز 1403 ارائه خدمات به گردشگران از نظر کمی و کیفی متفاوت‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود.
او از برنامه‌ریزی منسجم برای رسیدگی به اماکن تاریخی خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم زئران سومین حرم اهل بیت(ع) و شهروندان شیراز، نوروز متفاوتی را در اماکن گردشگری و تاریخی زیر نظر میراث فرهنگی تجربه کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با تشریح گوشه‌ای از اقداماتی که در این حوزه انجام شده، افزود: برنامه سامان‌دهی فضاهای سبز، سرویس‌های بهداشتی، مرمت بناها، روشنایی مسیر برای ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزی در تمامی اماکن تاریخی و گردشگری فارس ادامه دارد و تا قبل از تعطیلات عید به پایان می‌رسد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان فارس با اشاره به اهمیت مجموعه تخت جمشید در تاریخ ایران‌زمین اظهار داشت: بسیاری از محورهای این اثر باستانی و تمدنی مورد بهسازی قرار گرفته تا جایی که برخی از اقدامات انجام‌شده در دو دهه اخیر سابقه نداشته است.
دکتر ثابت اقلیدی با اشاره به برخی از اقداماتی که در مجموعه جهانی پاسارگاد انجام شده، گفت: سامان‌دهی و بهسازی بلیت‌فروشی و ایستگاه کنترل، سامان‌دهی نظافت و رنگ‌آمیزی مجتمع گردشگری، بهسازی تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و همچنین سامان‌دهی محور ورودی مجموعه تا آرامگاه کوروش، هرس درختان، ایجاد پلکان دسترسی از جمله اقداماتی است که تا قبل از فرا رسیدن سال جدید پایان می‌پذیرد. این مقام مسئول در ادامه از رسیدگی به مجموعه حافظیه خبر داد و افزود: عملیات توسعه و بهسازی فضای سبز در آرمگاه حافظ انجام شده و بعد از هشت سال سقف و تالار مجموعه فرهنگی تاریخی حافظ رنگ‌آمیزی می‌شود.
به گفته وی، نظارت بر اماکن گردشگری همچنین تأسیسات و مؤسسات حوزه گردشگری و خدمات‌رسان به مسافران در تعطیلات نوروزی توسط کارشناسان و بازرسان این اداره کل به‌ صورت روزانه صورت می‌گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اکنون بیش از 135پرونده میراث ناملموس فارس در فهرست ملی به ثبت رسیده است که تنها در اسفندماه جاری 20 پرونده در شورای ثبت آثار ملی جای گرفت؛ هر یک از این پرونده‌ها به آداب، رسوم و آیین سنتی خاصی در شهرستان‌های فارس می‌پردازد.
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه از برگزاری جشنواره شاهنامه‌خوانی و اجرای برنامه نور و صدا در مجموعه جهانی تخت جمشید خبر داد.
ثابت اقلیدی در این رابطه گفت: 25 اسفندماه روزی است که سرایش شاهنامه به پایان رسیده است؛ از این‌رو جشنواره شاهنامه‌خوانی در مجموعه جهانی تخت جمشید برگزار می‌شود که در قالب‌های روایت‌گری، مشاعره و سخنرانی‌های علمی است و در پایان این مراسم برنامه نور و صدا اجرا خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین یادآور شد: 37 درصد از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، زیارتی، طبیعی، گردشگری و ... کشور در استان فارس وجود دارد و باید از این فرصت برای جذب حداکثری گردشگران به استان و افزایش مدت اقامت آنها بهره برد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی