[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

روزهای نمادین گره از کار محیط زیست باز نکرده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز عنوان کرد: زمانی می‌توانیم ادعا کنیم که در زمینه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و کنترل و کاهش پسماندها، به دستاوردهایی رسیده‌ایم که آمار عملکردمان از سخنان و شعارهایمان پیشی بگیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، روح‌الله خوشبخت ضمن گرامیداشت روز زمین پاک، بر ارجحیت و اهمیت عمل بر شعار تأکید کرد وگفت: سال‌هاست که ما شاهد برگزاری نمادین روز زمین پاک، روز محیط زیست و مناسبت‌های دیگری هستیم که به منظور حمایت از سیاره زمین نام‌گذاری شده‌اند. اما متأسفانه این برنامه‌ها آنچنان که انتظار داشتیم در نحوه عملکرد همگانی تأثیر نداشته است. وی افزود: هنوز در برخی سازمان‌ها که خود به نحوی متولی مراقبت از محیط زیست یا بنیان‌گذار این قبیل برنامه‌ها هستند اقلام یکبار مصرف و پلاستیکی استفاده می‌شود که این نکته نشان می‌دهد هنوز برنامه‌ها و شعارها در حد حرف و سخن باقی مانده‌اند. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز با اشاره به اینکه 21تیرماه روز جهانی بدون نایلکس نام‌گذاری شده است افزود: در راستای عملی کردن برنامه‌ها و شعارها در نظر داریم پویش جدیدی راه‌اندازی کنیم که در آن، برنامه‌های کاربردی به صورت فصلی یا ماهیانه پیش‌بینی شده است تا سازمان‌ها و نهادها بتوانند به صورت عملی و گام‌به‌گام در راستای برنامه‌های بلند‌مدت کاهش تولید پسماندهای پلاستیکی گام بردارند. خوشبخت با اشاره به تولید روزانه بیش‌از هزار تن پسماند در شیراز گفت: این مقدار پسماند، به طور متوسط شامل 90تن کاغذ، کارتن و مقوا، 130تن انواع پلاستیک، 25تن انواع شیشه و 13تن انواع فلزات و.. است. وی با اشاره به این که تفکیک در مبدأ پسماند، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است گفت: 58ایستگاه ثابت بازیافت در سطح مناطق 11گانه بصورت دو شیفت در روز در حال خدمات‌رسانی هستند. همچنین پسماند‌های خشک به صورت هفتگی توسط 45دستگاه خودرو و 100موتور 3چرخ، از سطح مناطق 11گانه شیراز جمع‌آوری می‌شوند.
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، یکی از وظایف این سازمان را فراهم‌کردن زمینه‌های ارتقای آگاهی و افزایش تعامل با شهروندان دانست و تصریح کرد: از ابتدای سال 93 با هدف مدیریت صحیح بر پسماندهای تولیدی اقدام به آموزش شهروندان کردیم.
خوشبخت توضیح داد: کاهش تولید پسماند، تفکیک در مبدأ ، ذخیره‌سازی مناسب، رعایت تقویم زمان‌بندی، حذف ناهنجاری‌های مربوط به زباله‌ها، مدیریت اصولی پسماندهای ساختمانی و حفظ نظافت و پاکیزگی معابر از جمله مواردی است که به شهروندان آموزش داده می‌شود تا شاهد ایجاد روحیه مشارکت‌جویانه و ارتقای دانش و آگاهی عمومی آنها باشیم. وی افزود: آموزش چهره‌به‌چهره، ایجاد کارگاه، برگزاری نمایشگاه و فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌های عمومی، نصب استند و
 بیلبورد بر روی پل‌های هوایی، بدنه و پشت شیشه اتوبوس‌های درون‌شهری، ایستگاه‌های اتوبوس شهری، فضاهای مجازی و... از جمله اقدامات فرهنگی‌آموزشی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی