[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

معرفی مفاخر از رسالت‌های اصلی آموزش‌وپرورش است، روزنامه شیراز نوین

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: یکی از رسالت‌های آموزش و پرورش فارس این است که در کنار مجموعه صدا و سیما و سایر مدیران استان، به شناسایی و معرفی سرمایه‌های انسانی همچون سعدی شیرین‌سخن و حافظ و خواجو و خیلی دیگر از بزرگان شهر که مدفن آنان زیارتگاه رندان جهان است بپردازد.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، عبدالرسول احمدی در مراسم آغاز استعدادیابی سریال ۹۰قسمتی مفاخر ایران سعدی، حافظ و خواجوی کرمانی، در مدارس فارس در هنرستان شهید آوینی ناحیه 4 شیراز گفت: این سریال کاری بسیار خوب و حرکتی نو  و مبتکرانه  است که توسط خیری نیکوکار انجام و با هدف معرفی مفاخر شیراز اجرا می‌شود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه «شیراز شهره عالم است» گفت: مکاتب شعری بعد از مکتب خراسان به فارس و شیراز آمدند و بعد از آن هم دیگر کسی نتوانست در شعر قدیم و غزل و قصیده حرف جدیدی بزند، یعنی آنچنان سایه سعدی و حافظ سنگین بود که کسی نتوانست شعری نو ایجاد کند.
احمدی افزود: یکی از رسالت‌های آموزش و پرورش فارس این است که در کنار مجموعه صدا و سیما و سایر مدیران استان، به شناسایی و معرفی سرمایه‌های نمادینی چون سعدی شیرین سخن و حافظ و خواجو و خیلی دیگر از بزرگان شهر که مدفن آنان زیارتگاه رندان جهان است بپردازد.
وی گفت: یکی از ابتکارات خوب آموزش و پرورش، استعدادیابی دانش‌آموزان و شناسایی ظرفیت‌های آنان است؛ آنچه تا قبل از اجرای برنامه درس ملی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن غفلت شده و خیلی از استعدادهای دانش‌آموزان شناسایی نشدند.
وی با بیان اینکه «ما از هشت استعداد فرد، فقط به استعداد منطقی و ریاضی دانش‌آموزان توجه داریم» گفت: متأسفانه فقط به این دو استعداد توجه شده و بقیه استعدادها را جا گذاشته‌ایم؛  به نحوی که به قول خیلی از صاحب‌نظران، بعضی از استعدادها و سرمایه‌هایی که آموزش و پرورش از آنها غفلت کرده بنا به دلایلی جذب بعضی از رشته‌های دیگر شده‌اند که البته بعد نیز خودشان متوجه شدند که استعداد آنها در جای دیگری بوده است و راه را اشتباه رفته‌اند.
سرپرست آموزش و پرورش فارس در ادامه با اشاره به اجرای طرح ملی شهاب در مدارس گفت: اجرای این طرح حرکتی است برای دستیابی به هدف شناسایی و کشف استعدادهای دانش‌آموزان؛ یعنی در قالب این طرح استعدادهای دانش‌آموز از مقطع ابتدایی به صورت غیرمحسوس شناسایی می‌شود تا در دوران تحصیل زمینه‌ها، فرصت‌ها و مکانیسم‌هایی در نظر گرفته شود تا به سمت تحقق و شکوفایی این استعدادها هدایت شوند.
وی افزود: این همان کاری که در قرآن کریم نیز در داستان حضرت موسی و فرعون بیان شده است؛ جایی که حضرت موسی در پاسخ به فرعون که پرسید خدای تو کیست گفت «خدای من همان کسی است که هر مخلوق و موجودی را بر اساس استعدادهای خاصی آفریده و او را هدایت می‌کند»، لذا این کار کاری خدایی است.
وی با تأکید بر اینکه  انسان بی‌استعداد وجود ندارد، بلکه هر فرد ظرفیت‌ها و استعداد‌هایی منحصر به خودش دارد گفت: انسان غیرمؤثر در جامعه وجود ندارد، بلکه ما نتوانسته‌ایم با هم حرکت کنیم و او را هدایت نماییم، همچنان که می‌بینیم در آن شرایط افرادی همچون سعدی، حافظ، ملاصدرا و... در همین خطه فرهنگ‌پرور رشد و نمو نموده‌اند و امروز سرمایه‌های بزرگی هستند و در همه جای ایران‌زمین، افتخار فارس و شیراز این است که در غزل، ادبیات، نثر و سبک‌های مختلف شعری به اینها اقتدا و استناد می‌کنند.
احمدی معرفی شهر شیراز و استان فارس را از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که توسط آموزش و پرورش دنبال می‌شود و افزود: طبیعتاً معرفی شهر شیراز از جمله وظایف ماست. موقعیت شیراز و محیط فرهنگی و اجتماعی و جغرافیایی آن این استعداد و توان را ایجاد نموده است و اماکن تاریخی، مذهبی و گردشگری شیراز ظرفیت‌های زیادی ایجاد نموده است که باید آنها را در قالب‌های مختلف معرفی نمود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس ضمن قدردانی از مدیرکل و مجموعه کارکنان صدا و سیمای استان فارس گفت: با توجه به همکاری‌های خوب صدا و سیما در این زمینه نیز قطعاً سریال خوبی ساخته خواهد شد که می‌تواند حرف‌های بسیاری در قالب هنر بزند و آنچنان که باید و شاید، شیراز را معرفی نماید.
عبدالرسول احمدی با اشاره به برگزاری هم‌زمان جشنواره گلستان‌خوانی در سطح مدارس ابتدایی استان نیز گفت: گلستان‌خوانی ول‌وله‌ای در بین دانش‌آموزان به پا کرده است، به نحوی که امروز شما در هر مدرسه‌ای از استان که بروید شاهد هستید دانش‌آموزانی را که تا قبل از این هنگام صحبت کردن حتی لکنت زبان می‌گرفتند، امروز از چنان اعتماد به نفسی برخوردار شده‌اند که به راحتی در مقابل جمع زیادی هنرنمایی و ایفای نقش می نمایند.
وی در پایان اظهار امیدواری نمود: حرکت نو و کاری که انجام شده در قالب برنامه و سند اشاعه داده شود تا از این طریق شور و نشاط در بین دانش‌آموزان گسترش یافته و دانش‌آموزان بتوانند خلاقیت‌ها و استعدادهای خود را بروز دهند و امر استعدادیابی و هدایت آنان به خوبی توسط معلمان و مربیان مدارس انجام پذیرد.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس نیز در این مراسم گفت: سعدی شاعری متعلق به همه زمان‌ها و تمام دنیاست.
سیدتقی سهرابی به نقالی اجرا شده از حکایت فریدون به روایت فردوسی در شاهنامه اشاره کرد و گفت: شعر زیبای «فریدون فرخ فرشته نبود/ ز مشک و ز عنبر سرشته نبود /به داد و دهش یافت آن نیکویی/ تو داد و دهش کن فریدون تویی» حاوی این پیام است که شخصیت‌های بزرگی چون حافظ و سعدی و فریدون دست‌یافتنی‌اند و از دل همین مدارس و مردم ایران باید در انتظار فریدون‌ها، سعدی‌ها و مفاخر بزرگ باشیم.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس افزود: باید بدانیم شخصیت‌های بزرگ دست‌یافتنی‌اند اگر ما همچون این مفاخر نامی اهل تحقیق، پژوهش و تعمق در مسائل باشیم.
سهرابی تأکید کرد: در این بزرگداشت‌ها ضرورت دارد به خود رجوع کرده و قیاسی از خود و این الگوهای بزرگ و اندیشمند داشته باشیم.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس همچنین قصه‌های حکایات گلستان سعدی را ماحصل تجربیات ارزنده این شاعر نام‌آور دانست و گفت: این حکایات بعد از گذشت هفتصد سال همچنان گویی زبان حال امروز بشر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی