[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

جهانگیری: گفتگوی ملی بین بزرگترهای سیاسی راه‌حل مشکلات است، روزنامه شیراز نوین

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی مطالبات جوانان کشور اظهار کرد: بسیاری از مطالبات جوانان نباید مشکل امروز کشورباشد و ما نمی‌دانیم که چرا باوجود پیگیری‌ها، عده‌ای اصرار دارند این مشکلات حل نشود.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح شنبه در نشست هم‌اندیشی رؤسای مجامع سازمان‌های مردم نهاد سراسر کشور و جوانان احزاب و تشکل‌ها، با اشاره به وجود دو نگاه در سطح کشور درباره‌ی جوانان و قرار گرفتن در سطوح مختلف مدیریتی اظهار کرد: یک نگاه در کشور درباره‌ی جوانان وجود دارد که بر اساس آن به جوانان به عنوان یک فرصت بسیار استثنایی و مهم برای کشور و توسعه آن نگاه می‌شود. دیدگاه دیگری نیز وجوددارد که همواره از جوانان هراس دارد و تلاش می‌کند که جامعه را به نوعی به جوان هراسی تشویق نماید و بگوید که اگر جوانان کنترل و محدود نشوند ممکن است به بسیاری از مسائل آسیب‌هایی وارد شود.
وی تأکید کرد: ما باید در مقابل دیدگاه جوان هراسی در جامعه با طرح استدلال‌های قوی این گونه مطرح کنیم که جوانان مهمترین فرصتی هستند که در اختیار کشور قرار دارند و آنها می‌توانند آینده ایران را تضمین کنند.
اهم اظهارات معاون روحانی 
- باید بپذیریم فرصت حضور جوانان در جامعه دارای یک سری اقتضائات است، یکی از اقتضائات وجود نسل جوان در جامعه آن است که در آن جامعه نشاط وجود داشته باشد. جامعه‌ای که در آن جوان‌ها هستند حتماً باید شاد و پر‌نشاط باشد. و این که دیگران فکر می‌کنند می‌توانند با گرفتن نشاط از جامعه از این فرصت استفاده نمایند در اشتباه هستند.
- وجود فضای آزاد، نقد و امن از دیگر اقتضائات حضور جوانان در جامعه است.
- جلسه امروز چنانچه اتفاقاتی به همراه نداشته باشد می‌تواند نمونه خوبی از شنیدن صدای جوانان و وجود فضای نقد برای آنها باشد. جوانان باید در جلسات با مدیران به راحتی هر مطلبی را که دارند به اطلاع مسئولان برسانند و بدانند که شنیده می‌شوند.
- (با اشاره به برخی از مداخلات و سنگ‌اندازی‌ها در امور جوانان)؛ تاکنون تا چه میزان از این مداخلات توانسته‌ایم نتیجه‌گیری کنیم؟ نباید مداخله‌ای بی‌جا در زندگی جوانان انجام شود بلکه باید کاری کنیم که از ذهن جوانان آینده بهتر از امروز باشد.
- هیچ موضوعی ایران را تهدید نمی‌کند و هیچ مسأله‌ای در داخل کشور وجود ندارد که قابل حل نباشد تمام چالش‌ها و دغدغه‌های پیش روی ملت در زمینه‌های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی با این شرط که اعتماد مردم را نسبت به آینده سرد نکنیم و آینده را در ذهن جوانان تیره و تار جلوه ندهیم قابل حل است. نباید جوانان از آینده بهراسند بلکه باید مطمئن باشند که آینده‌ی بهتری پیش روی آنهاست.
- (با دعوت از جوانان‌، احزاب و تشکل‌های مختلف برای برگزاری جلسات مشترک درباره‌ موضوعات گوناگون و انجام گفت‌و‌گوی فی‌مابین)؛ زمانی بود که همه گروه‌های سیاسی با گرایش‌های مختلف در احزاب جلساتی مشترک برگزار می‌کردند گرچه با پیگیری‌هایی که انجام می‌دادند‌. امروز نشد که برای بزرگترها چنین جلساتی برگزار شود اما من هنوز مایوس نشدم و معتقدم که گفت‌وگوی ملی میان بزرگترها و جریانات سیاسی و همچنین دولتی‌ها و مسئولان قوای سه‌گانه و مسئولان کشور راه حل بسیاری از مشکلات است. در گذشته زمانی جوانان این کار را شروع کرده بودند، الآن نیز آنها باید این کار را ادامه دهند تا تبدیل به الگویی برای دیگران شود.
- طی دو سه روز اخیر تهدیدات زیادی علیه کشور ایران مطرح شد و اظهارات گستاخانه‌ای در این باره به زبان آورده شد، نفس این‌که راجع به کشور بزرگی مثل ایران این‌گونه حرف بزنند نشان بدی از دنیای امروز است. در این شرایط درمقابل چنین حرکت‌هایی حتماً در داخل کشور نیازمند تفاهم باشیم و عده‌ای باید آغازگر این تفاهم شوند.
- (‌با اشاره به برخی مطالبات مطرح شده از سوی جوانان در این نشست)؛ بسیاری از مطالباتی که مطرح شد نباید مشکل امروز کشور باشد و ما نمی‌دانیم که چرا باوجود پیگیری‌ها عده‌ای اصرار دارند که این مشکلات حل نشوند.
- رئیس جمهور هفته گذشته بار دیگر بر وعده‌هایی که داده بوده، تأکید کرده است و ایشان سر وعده‌های خود هستند. این‌گونه نیست که در همه‌جا با موفقیت پیش رفته‌ایم، قبول می‌کنم که نارسایی‌هایی وجود دارد و در مواردی می‌توانستیم قوی‌تر عمل کنیم.
- (با اشاره به انتقاد برخی مبنی بر ضرورت واسپاری مدیریت به جوانان)؛ فکر نمی‌کنم منظور این است که 18‌وزیر و معاونان رئیس جمهور از جوانان باشند. دولت در مجموع بیش از 200‌هزار مدیر در کشور دارد که جوانان می‌توانند در این سطوح به کار گرفته شوند و باید این باور بوجود آید که می‌توان از توانمندی آنان استفاده کرد.
- بر قول خود ایستاده‌ایم و حتماً در بدنه دولت از جوانان استفاده می‌کنیم و همانطور که گفتیم تا پایان برنامه ششم توسعه 30‌درصد از مدیران نیز باید از زنان باشند. فکر می‌کنم دیدگاهی که درباره جوانان وجود دارد به عنوان فرصت استثنایی و مهم برای توسعه کشور است و نباید از تکرار این موضوع خسته شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی