[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

امسال گندم وارد نمی‌کنیم ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنامه داریم امسال حتی یک کیلوگرم گندم وارد نکنیم و به خودکفایی کامل برسیم و در این خودکفایی بمانیم.
به گزارش ایسنا، علیرضا مهاجر با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های جنوبی کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب فارس، بوشهر و قسمت‌هایی از خوزستان شروع شده است، گفت: معمولاً از اوایل فروردین برداشت گندم شروع می‌شود و تا ابتدای شهریور ادامه دارد. تقریباً حدود ۵ ماه از سال برداشت گندم داریم.
وی افزود: در کشور اقلیم‌های متفاوتی وجود دارد؛ به همین دلیل برداشت گندم ابتدا از مناطق گرم شروع می‌شود و سپس به جنوب شرق ایران و در نهایت نیز در شمال غرب کشور خاتمه می‌یابد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با توجه به وعده‌ای که دولت به مردم داده، برای همیشه به صورت پایدار در گندم خودکفا باشیم و در خودکفایی بمانیم.
مهاجر با بیان اینکه برنامه‌های درازمدتی در بحث تولید گندم تدوین کرده‌ایم، افزود: برای گندم دیم برنامه جداگانه‌ای داریم که با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به نام جهش تولید در دیمزارها با مشارکت مردم، کارشناسان و صاحب‌نظران انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه کشور خشکی داریم، عنوان کرد: اهمیت گندم بر کسی پوشیده نیست؛ به همین خاطر علاوه بر جهش تولید در دیمزارها، برای گندم آبی نیز برنامه جداگانه‌ای داریم. اگر بتوانیم میزان عملکرد در واحد سطح گندم آبی را افزایش دهیم، نیازی به گندم دیم و نگرانی از بابت بارش‌ها نخواهیم داشت.
به گفته وی، با یک‌میلیون و ۸۰۰هزار هکتار گندمی که به صورت آبی کشت می‌شود، اگر کشاورزان خرده‌پا را بسیج کنیم و امکانات در اختیارشان قرار دهیم، می‌توانیم از همین گندم آبی به خودکفایی برسیم و گندم دیم هم می‌تواند برای صادرات استفاده شود.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در ادامه به عوامل مؤثر در کشت اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل مؤثر در کشت بذر مناسب است. ما می‌توانیم ۱۰۰ درصد نیازمان به بذر گندم را در داخل کشور تأمین کنیم. همچنین نگاهمان را بر تکنولوژی و فناوری‌های روز دنیا نمی‌بندیم و از دستاوردهای دنیا هم استفاده می‌کنیم. از طرفی محققان بسیاری نیز در کشور داریم.
مهاجر در ادامه گفت: مؤسسه تحقیقاتی خوبی در زمینه خاک و آب داریم و آنها دستورالعمل‌های خوبی دارند که اگر کشاورزان به آنها و توصیه‌ها عمل کنند، میزان عملکرد افزایش می‌یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: موضوع بعدی استفاده از سموم مناسب برای مبارزه با آفات و بیماری‌هاست. از کشاورزان سراسر کشور خواهش می‌کنم با توجه به اینکه در فصلی قرار داریم که بارندگی‌ها و افزایش دما ممکن است منجر به زنگ زرد و بیماری‌های گندم در سراسر کشور شود، قطعاً با بیماری‌ها مبارزه کنند؛ زیرا به محض اینکه بیماری مشاهده شد، کار خودش را کرده و ما معمولاً در بیماری‌ها به جای درمان به دنبال پیشگیری هستیم. وی عامل دیگر مؤثر در کشت را مکانیزاسیون عنوان کرد و گفت: ماشین‌آلات نقش مهمی در کاشت، داشت و برداشت دارند. اگر ما بتوانیم ماشین مناسب را در فضای مناسب استفاده کنیم، میزان عملکردمان افزایش پیدا می‌کند.
مهاجر همچنین در پاسخ‌ به پرداخت مطالبات گندم‌کاران گفت: قیمت گندم امسال ۱۷هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است. شرکت بازرگانی دولتی مباشر با کمک سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر خرید همکاری می‌کنند و در حال خرید گندم در سراسر کشور هستند. در تمام مرکز خرید نیز مستقر شدند و کشاورزان با تحویل محصول مطالبات خود را دریافت می‌کنند. اعتبارات نیز قرار است به‌موقع تأمین شود.
وی گفت: یارانه‌ای که پرداخت می‌کنیم، به گندم نیست؛ بلکه به نان است. گندم ۱۷هزار و ۵۰۰ تومانی با احتساب هزینه تبعی برای دولت ۱۸هزار تومان می‌شود، ولی آرد آن با قیمت ۶۶۰ تومان به نانوایی می‌رسد. این اختلاف زیاد بوده و فشار به دولت است. ولی دولت وعده داده که مطالبات گندم‌کاران سریع پرداخت شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰، ۴.۵میلیون تن گندم خریداری شد. سال ۱۴۰۱ این عدد به ۷.۵میلیون تن و سال ۱۴۰۲ خرید ۱۰.۵میلیون تن گندم نان و ۵۰۰هزار تن بذر رسید. امیدواریم امسال این عدد را رد کنیم. برنامه داریم امسال حتی یک کیلوگرم گندم وارد نکنیم و به خودکفایی کامل برسیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به خودکفایی در دانه‌های روغنی نیز اشاره کرد و گفت: در زمینه دانه‌های روغنی بیشترین وابستگی را داریم. مشکل ما واردات این محصولات با ارز دولتی و تولید کشاورزان با ارز آزاد است. اختلاف شدید قیمت واردات و تولید باعث می‌شود کسانی که وارد می‌کنند که صاحب صنایع هم هستند، کمتر تمایل به خرید داشته باشند؛ ولی امسال مکانیزمی را طراحی کردیم که بخش خصوصی خریداری کند. چنانچه خرید و پرداخت پول کشاورزان فراهم شود، می‌توانیم ۹۰ درصد وابستگی را به ۶۰ درصد در بازه زمانی ۵ساله کاهش دهیم. این اتفاق باید بیفتد؛ زیرا پایداری تولید گندم در گرو تناوب با کلزاست. اگر کلزا نداشته باشیم، گندم هم نخواهیم داشت. مهاجر در پایان گفت: در خصوص جو و شکر نیز به راحتی می‌توانیم خودکفا شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی