[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

خلع سلاح جبهه فرهنگی با تعطیل شدن روزنامه‌ها، روزنامه شیراز نوین

خلع سلاح جبهه فرهنگی با تعطیل شدن روزنامه‌ها
حسین امیری سردبیر شیراز نوین‌: روزنامه‌ها نمود تکثر و بلوغ سیاسی، اجتماعی‌اند

 

حسین امیری جانشین مدیر مسئول و سردبیر روزنامه شیراز نوین با اشاره به مشکلات به بحران تبدیل شده رسانه‌های مکتوب در استان فارس گفت‌: شرایط هر‌روز برای انتشار روزنامه‌ها سخت‌تر وعرصه به مدیران آن تنگ‌تر می‌شود‌. وی به صراحت اعلام کرد‌: فعالین عرصه‌های رسانه مکتوب امروز دغدغه نان دارند و این دغدغه بزرگ معیشتی مانع توجه به رسالت بزرگ و مقدس رسانه‌ای می‌شود‌. به گفته حسین امیری‌، نگاه به رسانه‌ها در عین نگاه به بخش خصوصی هم دارای معایبی است و هم محاسنی‌. اول از حسن آن بگوییم که در آن آزاد اندیشی لحاظ شده است و نوعی نظارت که می‌تواند دستگاه‌های اجرایی را از لغزش برحذر دارد‌. همچنین مدیران ملی و استانی را مورد نقد و خطاب قرار دهد که بازهم دراین بخش می‌توان روی داستان نظارتی آن تأکید کرد‌. رسانه‌های کشورمان در خط مقدم جبهه‌های فرهنگی قرار دارند که به‌طور قطع تمامی ‌رسانه‌های ایرانی‌، اسلامی و برخط ولایت و دفاع از ارزش‌ها در حرکت‌اند‌. 
وی در ادامه می‌گوید‌: گاهی جهت‌گیری‌های سیاسی هم نمی‌تواند برخط بودن رسانه‌ها را نفی کند چراکه این جهت‌گیری‌ها باعث پویایی اندیشه‌ها و شادابی جامعه می‌شود‌. اصولاً تکثر اندیشه‌ها در وادی تکثر رسانه‌ها عینیت می‌یابد چراکه دررسانه‌ها شاهد بیان نقد و نقادی هستیم‌. بسیاری از کاستی‌ها‌ی سیاسی‌، اجتماعی‌، اقتصادی و فرهنگی با رسانه‌ای شدن برطرف می‌شود وگاهی بسیاری زیاده خواهی‌ها هم در وادی رسانه افشا و توسط دستگاه‌های عامل مورد بازخواست قرار می‌گیرند‌. اما معایب نگاه عاملیت خصوصی صرف به رسانه‌ها‌، آسیبی جدی برپیکره فرهنگ و هویت ملی و اسلامی وارد خواهد کرد‌. 
سردبیر روزنامه شیراز نوین افزود‌: در کشور ما که در چند دهه گذشته با مشکلات اقتصادی جدی روبرو بوده‌ایم‌، شاهدیم که صنایع بزرگ و کوچک ما به زانو درآمدند و این خاستگاه اشتغال و معیشت فردی و اجتماعی با چالش‌های بی‌شماری رو برو شد‌. بیکاری بزرگترین چالش پیش رو است که در سال‌های گذشته بنیان خانواده و نظام اجتماعی را دگرگون ساخته است‌. بیکاری که حسب فرامین رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته و ایضاً سال جدید باید با تدبیر مسئولان امر مهار می‌شد‌. صنایعی که اگر بخواهیم در یک واکاوی اقتصادی آن‌را مورد بررسی قرار دهیم‌، می‌توان از آن به عنوان نیرو محرکه رسانه‌ها یاد کرد چراکه تبلیغ و انتشار محصولات صنایع در بازار‌های هدف داخلی و خارجی در رسانه‌های مکتوب به منزله خون برای قلب و شریان حیات است‌. متأسفانه اقتصاد به پاشته آشیل تمامی ‌فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبدیل شده است‌. اقتصادی که با عاملیت سیاست در حال نابودی است‌. اقتصادی که حالا خودش نیازمند تسهیلات است و دراین خمودی وکسالت اقتصادی باید شاهد آن بود که فرهنگ نیز به سرونشت اقتصاد دچار شود‌. چراکه خطوط مقدم دفاع فرهنگی‌، با فرماندهی جنگ روانی بیگانه به سادگی درهم خواهد شکست‌. 
وی معتقد است نگاه امروز به مسایل باید نگاهی جامع و به‌روز باشد‌، امروز خبری از جنگ تن به تن پشت خاک‌ریز‌های بلند و کوتاه در دشت‌های گرم و سوزان جنوب و قلل مرتفع غرب کشور نیست‌. امروز نبرد‌های نوین در جبهه‌های فرهنگی و سیاسی در‌گیر است و بدا به حال کشوری که سربازان فرهنگی آن گوشه‌نشین وخلع سلاح باشند‌. بدا به حال کشوری که رزمندگان دیپلماسی آن منزوی باشند‌. 
اگر دیروز سرداران جنگی ما در نوار مرزی کشور افتخار آفریدند تا امنیت ما تأمین و تضمین شود‌، اگر دیروز سرداران جنگی ما در آن‌سوی مرزها با گروهک‌های تجهیز شده استکبار به نبرد ایستادند و در دفاع از حرم اهل بیت‌(‌ع) جان دادند، امروز هم در استمرار همان راه دیروز سرداران فرهنگی ما در حال انعکاس همان دلاوری‌ها وانتقال سینه به سینه به نسل فردا هستند‌. آنجا که مقام ولایت در گفتار نیک خود می‌فرمایند جوانان امروز آماده‌ترند‌. 
ایشان اسفند‌ماه گذشته در جمع دانش‌آموزان شرکت‌کننده در کاروان‌های راهیان نور به صراحت فرموده‌اند بلاشک اگر آن روز جوانان ما توانستند دشمن را به عقب برانند، امروز جوانان ما به مراتب برای عقب راندن دشمن آماده‌ترند. 
واین نبوده و نیست مگر در توسعه فرهنگی کشورمان که امانت شهامت و شهادت را نسل به نسل از عاشورا تا به امروز در قالب هدایت زینب‌گونه‌ی رسانه‌ای زنده وپایدار نگهداشته است‌. 
او با‌‌تأکید براینکه وظیفه پشتیبانی از حرکت‌های فرهنگی خصوصاً در حوزه رسانه‌های مکتوب باید توأم با حمایت‌های تدوین شده باشد می‌گوید‌: امروز خلع سلاح فرهنگی کشور و سعی در نبود رسانه‌های نو‌اندیش و تکثر‌گرا نوعی برنامه‌ریزی شبه برانگیز در پشتیبانی از حرکتی نا‌ملموس تلقی می‌شود که رکن چهارم دمکراسی را به صراحت مورد هدف قرار داده است‌. 
رسانه‌ها هرچند در قالب بخش خصوصی در حال فعالیت هستند که ضرورت وجودی آن چنین ایجاب می‌کند، اما تولیدات آنان فرهنگی و سرمایه‌گذاری دولتی و حاکمیتی در این تولیدات فرهنگی برای اعتلای کشور در شرایط بحران اقتصادی و روزگار تورم امری ضروری است‌. 
به گفته این فعال رسانه‌ای‌، نگاه به‌ خصوصی‌سازی آموزش و پرورش و خطا در این وادی و به میدان کشیدن خیرین برای ساخت و تجهیز مدارس‌، غفلت از پرورش و تقدم آن بر آموزش‌، امروز سدهای شکسته‌ای در جامعه برایمان به میراث گذاشته است که هزاران هزار خیر و نوع‌اندیش قادر به ترمیم آن خطاهای گذشته نیستند‌. بحران اعتیاد در روزگار امروز حکایت از غفلت‌های پرورشی و آموزشی به نسل‌های جوان دارد‌. فقدان مدیران بحران در زمینه‌های اقتصادی سیاسی حکایت از غفلت‌های پرورشی و آموزشی دیروز دارد‌. نگذارید دوباره این غفلت‌ها در حوزه رسانه تکرار شود که با تعطیلی جمیع رسانه‌ها تنها راه را برای تهاجم بیگانه باز‌تر کرده‌ایم‌. امروز رسانه‌ها بیش از هر زمان دیگر نیازمند یاری و مدد دولتی و حاکمیتی هستند‌. چه بسا اینکه بودجه و اعتبارات فرهنگی با اولویت رسانه‌ها باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد‌. در واقع رسانه‌ها با اولویت حراست از فرهنگ یک ملت‌، حتی باید بیش از بودجه‌ها و اعتبارات نظامی ‌در روزگار امروز مورد توجه قرار بگیرند‌. 
امیری در بخش دیگری از سخنان خود و انتقاد به گسترش قاچاق و ورود کالا از مبادی غیر تعریف شده در قانون‌، قاچاق کالا و نوسانات ارزی را عاملی برای طغیان قیمت‌ها می‌داند و می‌گوید‌: امروز‌، رسانه‌ها در آشفته بازار دلالی و واسطه‌گری و همراهی با چند قاچاقچی کاغذ و مرکب شانسی برای ادامه راه ندارند‌. کاغذ و مرکبی که باید وارد شود و تولید‌کنندگان ناکام ما در این مصاف با این قاچاقچیان شانسی برای برد نداشتند تا چه رسد به اهل قلم‌. دولت هم با عدم پرداخت یارانه‌های تعهد شده و برنامه‌ریزی برای قطع آگهی‌های دولتی و ثبتی براین فشارها افزوده است‌. 
او در خاتمه گفت‌: امروز رسانه‌های مجازی به عنوان غول رسانه‌ای بدون نظارت و شاید هزینه‌های آنچنانی موج‌سواری برافکار عمومی را به‌دست گرفته‌اند و هر اقدام برای فیلتر شدن با فیلتر‌شکنی پاسخ داده می‌شود‌. امروز روزگار نبرد در جبهه‌های فرهنگی است‌. بیاییم در صف پشتیبانی بهترین اقدامات را با تدبیر نیک از اصحاب فرهنگ و هنر داشته باشیم‌. من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم‌، توخواه از سخنم پند گیر و خواه ملال‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی