[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

مدعیان حرم ، اهل نگهداری خانه‌های میراثی نیستند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
طی یک سال گذشته موضوع تخریب خانه‌های تاریخی در بافت تاریخی شیراز و تحت عنوان توسعه حرم مطهر شاهچراغ(ع) موسوم به طرح 57هکتاری در محافل مربوطه در شهر شیراز مورد بحث و بررسی قرار گرفته تا جایی که بخش عمده‌ای از متولیان متفق‌القول عوامل حرم را در موضوع تخریب خانه‌ها دخیل دانستند. 
معاون اجرایی حرم مطهر شاهچراغ نیز در گفت‌وگویی اختصاصی با شیرازنوین ضمن تأکیدبر دیدگاه انتقادی حرم نسبت به تخریب آثار میراث فرهنگی و خانه‌های تاریخی عنوان‌شده گفت: افرادی که در حوزه‌های مختلف پیرامون مسئله بافت تاریخی شیراز مدعی آستان مقدس شاهچراغ(ع) هستند و هیچ ابایی هم از طرح موضوعات مختلف ندارند واقعاً تاکنون خودشان یا دستگاه ذی‌ربطشان در حوزه حفظ و نگهداری از خانه‌های تاریخی شیراز چه کرده‌اند؟درحال حاضر بیش‌از 50خانه ارزشمند تاریخی در شهر شیراز قرار دارند که به حال خود رها شده‌اند و چیزی از آنها باقی نمانده است. درحالی‌که دلسوزان واقعی بافت تاریخی شیراز می‌توانند نسبت به نحوه نگهداری و حفظ این خانه‌ها نیز اعلام موضع کنند. چراکه نحوه برخورد با آن آثار هم بخشی‌از پرسش افکار عمومی شهر است. حسین کیانی در این گفت‌وگو تصریح کرد: اگر خانه‌ای تاریخی چه در طرح توسعه و یا در هرکجای شیراز تخریب شود همه مسئولان در این امر دخیل هستند و نباید در این مورد نیز با ترک جایگاه مسئولیتی خود و نشستن بر جایگاه مدعی‌العموم تنها حرم مطهر را به‌عنوان پاسخگو و متولی بشناسیم. 
وی با بیان اینکه این نوع رفتارهای دوگانه مشکلی از بافت تاریخی حل نمی‌کند گفت: در حال حاضر بافت سکنه اصیل خود را از دست داده و تا حدودی محل اسکان اتباع بیگانه شده و یا به مرور در حال تخریب است که این بخشی از دردی است که نسبت به بافت وجود دارد و به‌طور قطع می‌توان گفت که از منظرهای گوناگونی رفته‌رفته زنگ خطر برای بافت تاریخی شهر به صدا درآمده است. وی افزود: اعضای شورای شهر بهتر می‌دانند که این بافت در بحث راه‌های دسترسی و همچنین مدیریت بحران در صورت بروز حوادث ناگوار به شدت آسیب‌پذیر بوده و صدمات جبران‌ناپذیری به شیراز وارد می‌کند. کیانی دغدغه حفظ بافت پیرامون حرم را برای تولیت آستان مهم ذکر کرد و گفت: ما خود بیش‌از هر گروه و دستگاه دیگری دغدغه حفط محیط تاریخی خود را داریم چراکه این بافت یک ارتباط معنایی و معنوی با حرم داشته و همان‌طور که باید حرم را محفوظ نگه داریم بافت پیرامون ما نیز مشمول همین دیدگاه می‌شود؛ اما در حال حاضر شرایط آن‌گونه که باید مطلوب نیست و حرم به تنهایی نمی‌تواند کل بافت را نگهداری و تعمیر و مرمت کند. به‌عنوان مثال خانه حسن اردکانی را توانستیم نگه داریم و هزینه‌های زیادی نیز بابت تملک و تعمیر و نگهداری آن پرداخت می‌کنیم.
وی به اقدامات حرم در حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر بزرگترین سازه تاریخی شیراز را نگهداری می‌کینم. همچنین بزرگترین موزه بخش خصوصی فارس را داریم و 4000‌نسخه خطی را در آن نگهداری می‌کنیم که در دسترس دانشجویان و محققان است. یکی از مقاصد بزرگ توریستی برای گردشگران خارجی هستیم و این‌ بار را به تنهایی به دوش می‌کشیم.
معاون اجرایی حرم شاهچراغ(ع) در ادامه با بیان اینکه میزان هجمه‌هایی که علیه حرم رخ داد تاکنون به ناحق بود گفت: در این مدت صبوری کردیم تا وارد مسائل حاشیه‌ای نشویم درحالی‌که حرم شاهچراغ دستگاه اجرایی نیست و حتی مجری طرح هم نبودیم بلکه تنها بهره‌بردار طرح هستیم و به‌عنوان دستگاهی که وظیفه‌اش خدمت‌رسانی به زائران حرم مطهر بوده محسوب می‌شویم و بحث توسعه بحثی جدا از حرم بوده است که در طول زمان هم پروژه توسعه مجریان متفاوتی داشته است و باید بگویم که ما نه متولی طرح هستیم و نه مجری و نه تصمیم‌گیرنده این طرح، بلکه خود ما نیز ممکن است انتقاداتی به طرح 57هکتاری داشته باشیم که به طور طبیعی در خلال اجرای پروژه نظراتمان را به مجریان و مشاوران انعکاس می‌دهیم. 
کیانی همچنین نسبت به مواضع اعلامی از سوی شورای شهر پیرامون طرح 57هکتاری و تخریب خانه‌های قدیمی در این طرح گفت: بارها اعلام کردیم که خود ما نیز این امر را یک اتفاق غیرقانونی می‌دانیم و با آن مخالفیم اما سؤال اینجاست که بروز رفتارهای دوگانه در مورد بافت غیر قابل قبول است. در پروژه موسوم به نیکان که به ناحق آن پروژه را هم به حرم نسبت دادند در حالی که هیچ ارتباطی به حرم نداشت. بخشی از بافت تاریخی شیراز و محل شهادت شهید دستغیب تخریب شده و به مغازه تبدیل شد و به فروش رفت اما کسی پیگیر تخریب بافت در آن قسمت نشد. همین جایی که در حال حاضر شورای شهر اقدام به بنای ساختمان و سالن همایش‌های شهر کرده مگر بافت تاریخی نبود؟ پروژه بین‌الحرمین چند خانه را تخریب و تبدیل به پروژه اقتصادی کرد. در حالی که در مورد این پروژه هم به ناحق آن را منتسب به حرم دانستند و گفتند حرم برای خود بنگاه اقتصادی راه انداخته است؛ اما در همان زمان شروع اجرای پروژه تولیت وقت آستان مقدس نسبت به ساخت این پروژه واکنش نشان داد و اعتراض خود را بارها اعلام کرد. اما بااین حال پروژه اجرا شد و بخشی از بافت نیز تخریب شد. چرا موضعگیری در آنجا صورت نگرفت؟ اگر حرم هم توسعه‌ای داشته در راستای ایجاد فضاهای عمومی بوده که متعلق به مردم است و تاکنون یک سانتی‌متر مغازه هم در پروژه‌های توسعه‌ای حرم ساخته نشده و هیچ انتفاعی برای حرم نداشته است. کیانی با ذکر این مطلب که طرح 57هکتاری تنها یک ششم کل بافت تاریخی شیراز را در بر می‌گیرد گفت: این بافت به مرور زمان تغییر کرده و در طی این تغییرات سکنه اصلی خود را از دست داده است و در حال حاضر فاقد روح و عامل معنایی است درحالی‌که در شهرهایی همچون یزد، کاشان، اصفهان و حتی همان شهرهای سایر کشورهای دیگر جهان که آقایان مثال می‌زنند آیا واقعاً شرایط زندگی در بافت تاریخی آنها هم به همین منوال است؟
معاون اجرایی حرم مطهر شاهچراغ(ع) همچنین به جلسه برگزارشده در استانداری فارس اشاره کرد و گفت: در ابتدای سال جاری جلسه‌ای در حضور استاندار محترم برگزار شد که در آن جلسه ضمن ارائه طرح، اهداف و ایده‌های خود برای آینده را هم شرح دادیم و قرار شد تا به دستور استاندار کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های متولی و مجری در این بخش ابعاد مختلف طرح را مورد بررسی قرار داده و هردستگاه موارد مربوط به خود را به دور از بی‌نظمی بررسی کنند و خروجی جلسه نیز بسیار مطلوب بود و تمامی متولیان برای اجرای کامل طرح اعلام آمادگی کردند. چراکه در حال حاضر بزرگترین پروژه عمرانی در بافت تاریخی شیراز همین طرح 57هکتاری است که قرار شد پس از رفع موانع دوباره جهت تصویب به شورای عالی معماری و شهرسازی ارجاع شود. 
وی همچنین پیرامون جلسه کمیسیون اصل 90 گفت: در آن جلسه فراخوانی برای حضور ما صادر نشده بود اما در عین حال به احترام پاسخگویی به مراجع پیگیر مطالبات مردمی در جلسه حاضر شدیم و موارد مربوط به حوزه کاری خود را شرح دادیم و در مورد شکایت نیز قطعاً چنانچه شکایتی به دادگاه ارجاع شود و مستنداتی دال‌بر مداخله عوامل حرم در تخریب‌ها عرضه شود ما نیز مستندات خود را مبنی‌بر عدم دخالت در تخریب‌ها به دادگاه ارایه خواهیم کرد.
وی در پایان گفت: بهتر آن است که به جای سوگواری برای اتفاقات رخ‌داده و گشتن به دنبال متهم، در پی چاره‌اندیشی و ارائه راهکار و برنامه باشیم. باید ببینیم که هردستگاهی برای این معضل چه برنامه‌ای دارد. در حالی که می‌دانیم هیچ‌کدام از دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط برنامه مدونی در این راستا ندارند و هرآنچه که اتفاق می‌افتد نیز ناشی از همین بی‌برنامگی‌هاست. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی