[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۵
  • دوره جدید

التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با پانسمان نانویی، روزنامه شیراز نوین

التیام سریع‌تر زخم‌های دیابتی با پانسمان نانویی از دستاوردهای یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان است که می‌تواند باکتری‌ها را از بین برده و روند بهبود را تسریع می‌کند.
به گزارش ایسنا، عادله قلی‌پور کنعانی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: در سال‌های اخیر با تغییر چشمگیر در سبک زندگی، بیماری دیابت در ایران و سایر کشورها به شکل وسیعی شیوع پیدا کرده است؛ یکی از نمودهای آزاردهنده این بیماری، ابتلا به زخم‌های دیابتی است.
وی افزود: طبق آمارها ۲۵ درصد از افراد دیابتی به این نوع زخم‌ها دچار می‌شوند که در ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد به قطع عضو منجر می‌شود؛ ضمن آنکه ۳۰ درصد از افراد مبتلا به زخم‌های دیابت اگر روند درمان در آنها به خوبی انجام نشود، متأسفانه در مدت پنج سال جان خود را از دست می‌دهند.
قلی‌پور با بیان اینکه وجود این زخم‌ها علاوه بر رنج و درد، هزینه گزافی برای درمان در پی دارد، اظهار کرد: در ایران سالانه ۲ هزار میلیارد تومان هزینه زخم‌های دیابتی می‌شود و این در حالی است که علاوه بر مشکل زخم، افراد مبتلا به دیابت با مشکل خون‌رسانی به اندام‌های تحتانی بدن مواجه هستند. این موضوع موجب می‌شود زمانی که فرد دچار زخم می‌شود، التیام زخم خیلی به کندی صورت گیرد و همین موضوع موجب عفونت‌های شدید در این افراد می‌شود.
 به‌نقل از ستاد نانو، این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: ما با استفاده از فناوری‌ نانو، پانسمان نانوفیبری را توسعه دادیم که یک پانسمان پیشرفته برای انواع زخم‌ها؛ به‌ویژه زخم‌های دیابتی است. این پانسمان در یک ساختار دقیق و مهندسی‌شده، بود که ریزساختار پوست انسان را شبیه‌سازی کرده و زمانی که این پانسمان روی بافت آسیب‌دیده قرار می‌گیرد، به بدن القا می‌کند که یک بافت مشابه بافت بدن به کمک ترمیم آمده و در نتیجه فرآیند درمان تسریع می‌شود.
به گفته وی، قابلیت تنفس‌پذیری بالا از قابلیت‌های این پانسمان است و این امر موجب شده تا رطوبت به خوبی در زخم کنترل شود و عفونت را از زخم خارج کند. همچنین این پانسمان قابلیت خون‌رسانی دارد و احتمال ایجاد عفونت را به حداقل می‌رساند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی