[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

هوشمند - هدفمند

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

یکی از شاه‌کلیدهای رونق اقتصادی، به هوشمندی و هدفمندی در زمینه واردات بازمی‌گردد. امروزه نقش برجسته واردات کالا در راستای نیل به بالندگی اقتصادی، از اهمیت دوچندانی برخوردار است و کارشناسان برای تبیین راهکارهای اصولی در این زمینه هشدار می‌دهند. در دنیای کنونی، به‌راحتی نمی‌توان مبادی ورودی کشور را در مسیر تجارت جهانی با بن‌بست روبرو کرد؛ به همین دلیل باید در مبحث واردات دقت نظر و وسواس بیشتری به خرج داد و از هجمه لجام‌گسیخته و بی‌برنامه کالاها جلوگیری کرد. با رصد اخبار از گذشته تا امروز، درمی‌یابیم بسیاری از تولیدکنندگان و کشاورزان ایرانی، به دلیل ورود بی‌حساب و کتاب محصولات خارجی به ورطه ورشکستگی افتادند و پس‌از ناکامی تمام‌عیار آنها، مصوبه‌های حمایتی و منع ورود کالاهایی که مشابه داخلی داشته‌اند به‌مرحله اجرا درآمده است. از سوی دیگر، گروهی بر این باورند. که منع ورود محصولات خارجی در تضاد با حقوق مصرف‌کنندگان است و باید با به‌وجود آوردن بازار رقابتی، زمینه را برای کاهش قیمت‌ها و حفظ بنیه مالی مردم مهیا نمود. گروهی دیگر بر این باورند که به هر‌قیمت باید از تولیدات داخلی حمایت کرد و حضور محصولات خارجی، فقط در موارد ضروری توجیه منطقی دارد. در این میان، چشم بادامی‌های آسیایی که در اقتصاد جهانی به موفقیت‌های شگرفی دست یافته‌اند، کارنامه جالب توجهی در این زمینه دارند. بسیاری از اجناس آسیای شرقی با در نظر گرفتن هزینه‌های حمل و نقل و عوارضی که بر کالا اعمال می‌شود، همچنان از قیمت کمتری نسبت به محصولات داخلی برخوردار بوده و در سبد خرید مردم حضور دارند. در بررسی دلایل کاهش قیمت تمام شده محصولات فرامرزی نسبت به کالاهای تولید ایران، با دلایل متعددی روبرو می‌شویم. ارائه بسته‌های حمایتی دولت، کاهش تعرفه‌های مالیاتی، اختصاص وام‌های بلندمدت با کارمزد اندک، به وجود آوردن مشوق‌های صادراتی، حمایت‌های اقشار مختلف جامعه از تولیدات داخلی و بسیاری دیگر از این قبیل عوامل، سبب می‌شوند قیمت‌های تمام شده کالا در کشورهای پیشرفته و جهان اول اقتصادی به طرز شگفت‌انگیزی کم شود. به همین دلیل، به نظر می‌رسد دولت باید از تولیدکنندگان حقیقی حمایت‌های بیشتری کند و به هر وسیله، از ورشکستگی کارخانه‌های کلان و کارگاه‌های خرد جلوگیری کند. 
یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت‌های تمام شده گروهی از کالاهای وارداتی به سردمداری محصولات چینی، به کیفیت آنها بازمی‌گردد. بسیاری از کشورهای آسیای شرقی توانسته‌اند معتبرترین گواهی‌نامه‌ها و مجوزهای تولید را از کشورهای تراز اول جهانی کسب کنند و امروزه شاهد هستیم شرکت‌های معتبر خودروسازی، پوشاک، مواد غذایی، الکترونیک، مخابرات، داروسازی و
بسیاری دیگر، در آسیای شرقی دارای شعبه‌های معتبری هستند. پس چه عاملی سبب شده بازار مصرفی ایران به عنوان پایگاه مستدامی ‌برای کالاهای بی‌کیفیت چینی بدل شود و کمتر نشانی از محصولات باکیفیت آنها داشته باشد. این مسئله به گروهی از واردکنندگان و تجار سودجو بازمی‌گردد که توجهی به کیفیت محصول نداشته و قیمت تمام شده و سودآوری را در اولویت واردات قرار می‌دهند. در این وضعیت، دولت باید به همراه نهادهای نظارتی از قبیل سازمان استاندارد و گمرک دقت نظر و وسواس خود را افزایش دهد تا بازارهای مصرفی ایران به ویترین جذاب و تمام عیاری برای اقلام بی‌کیفیت چشم بادامی‌ها تبدیل نشود. 
از این‌رو، کارشناسان اقتصادی تئوری وارادات هوشمند و هدفمند را مطرح می‌کنند تا طی آن، از وارادات کالاهایی که مشابه داخلی دارند با حفظ حقوق مصرف‌کنندگان جلوگیری شده و برای محصولات برون‌مرزی، سختگیری کیفی بیشتری اعمال شود. بدین وسیله می‌توان حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ایرانی را به شیوه علمی ‌و عملی تکریم کرد و در موقعیت‌های دشوار اقتصادی، زمینه‌ای مهیا ساخت که مردم از کالاهای تولید ایران با قیمت‌ها و کیفیت مناسب‌تری بهره‌مند شوند. 
پی‌نوشت: بر اساس آمار گمرک، در 11ماه سال 96 بیش از 483تن کلنگ از پنج کشور جهان وارد ایران شده است و بر اساس واردات این حجم کلنگ، بیش از 536هزار دلار ارز از کشور خارج شد. چین بزرگترین صادر کننده کلنگ به ایران است و درآمدی بیش از پانصد‌هزار‌دلار فقط از صادرات این محصول نصیب خود کرده است. این در حالیست که در همین مدت، بیش از 480تن مدادپاک کن از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی