[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

ارزان و غیراستاندارد، روزنامه شیراز نوین

سارا برزگر- گروه گزارش‌
 مرکز تجاری زندیه‌، بزرگترین مرکز تجاری فروش و پخش لوازم آرایشی به صورت تکی و عمده در شیراز است. با یک گردش کوتاه در این مجتمع درخواهیم یافت که از یک کرم ساده تا وسایلی مانند دستگاه تاتو که استفاده از آن حتی در کلیه سالن‌های زیبایی و آرایشی غیر مجاز اعلام شده، یافت می‌شود. 
اغلب این فروشگاه‌ها کلیه اجناس خود را به‌صورت عمده و تکی با قیمت‌های مناسب به مشتریان عرضه می‌کنند و با کمی دقت و حوصله در این فروشگاه‌ها می‌توان مشاهده کرد که اغلب اجناسی که در این فروشگاه‌ها ارائه می‌شود بدون برچسب شبنم، تاریخ ساخت و انقضای محصول، شماره سری ساخت و شماره مجوز بهداشتی هستند. 
مشتریان این فروشگاه‌ها عمدتاً بانوان و کسانی هستند که در سایر نقاط شهر، فروشگاه محصولات آرایشی و بهداشتی و یا سالن‌های زیبایی دارند و اجناس خود را به صورت عمده و با قیمت پایین‌تر از آنچه که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود خریداری می‌کنند. 
با جرئت می‌توان گفت که در این میان مغازه‌هایی هستند که به مشتریان ویژه خود، محصولاتی را معرفی می‌کنند که از سوی وزارت بهداشت مجوز فروش آنها ممنوع است و هیچ‌یک از این فروشگاه‌ها اجازه فروش این محصولات را ندارند، اما به راحتی طرفداران این محصولات می‌توانند آنها را خریداری و در فروشگاه‌ها یا سالن‌های زیبایی این محصولات را استفاده کنند.  
این محصولات اغلب شامل فروش صابون‌ها و مام‌های بهداشتی و کرم‌هایی است که به صورت مستقیم با پوست در ارتباط است؛ اما حدود 70درصد از این محصولات بدون تاریخ تولید و انقضا، شماره سری ساخت و مجوز بهداشت و بدون قید نام کشور سازنده هستند که به آسانی به مشتریان عرضه می‌شود.
بیشتر فروشگاه‌های این مرکز تجاری به دلیل فروش بالا و تقاضای بالای مشتریان خود گاهی به صورت روزانه و گاهی یک روز در میان اجناس بسیار زیادی را وارد کرده و بدلیل داشتن فضای کوچک، صاحبان این مغازه‌ها مجبور هستند این وسایل را بر روی زمین بگذارند. وسایلی که تنها در یک کارتن و یا جعبه‌های سلفون‌شده کوچکی بسته‌بندی شده‌اند اما به دلیل تماس مستقیم با پوست در معرض آلودگی‌های بسیاری قرار دارند. 
این در حالی است که برخی از این محصولات از جمله کرم‌ها باتوجه به گرم‌شدن هوا نیاز به جای خنک و  شرایط نگهداری خاصی دارند اما توجه به این مسئله به‌ندرت در میان این فروشگاه‌ها دیده می‌شود. 
براساس این گزارش و اعلام نظر چند تن از فروشندگان محصولات آرایشی و بهداشتی این مرکز تجاری، بیش‌از 80‌درصد از این اجناس محصول کشورهای عربی و چین و پاکستان هستند که با قیمت کم و کیفیت بسیار پایینی به بازار تزریق می‌شود. 
 قدرت مالی ضعیف و گرایش بیشتر خانم‌ها به استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی ارزان‌قیمت تحت هر شرایط حتی به میزان آسیب زدن به پوست از علت‌های اصلی رونق این بازار است. 
البته ناگفته نماند در این میان برخی فروشگاه‌های دارای محصولات با کیفیت و با مجوزهای لازم هستند که محصولات مطمئن و تأیید‌شده‌ای از سوی وزارت بهداشت به مشتریان عرضه می‌کنند اما تعداد آنها بسیار انگشت‌شمار است.
یادآور می‌شود براساس تحقیقات میدانی صورت‌گرفته در این مرکز تجاری، حجم بازار ارائه محصولات آرایشی از سوی توزیع‌کنندگان رسمی برندهای معروف تنها 40درصد و حجم 60در صد باقیمانده از طریق کالاهای بی‌کیفیت و تقلبی تأمین می‌شود. 
گفتنی است یافته‌های متخصصان پوست و مو در حوزه استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی بی‌کیفیت و تأیید‌نشده وزارت بهداشت نشان داده است که عمدتاً این محصولات شامل مواد مضر زیادی همچون سرب، الکل، جیوه، کادمیوم و رنگ‌های غیر استاندارد خوراکی است که استفاده بیش‌از حد از این مواد می‌تواند در اغلب موارد موجب بروز انواع سرطان‌ها، مشکلات پوستی و چشمی و... در بدن شود. 
از سوی دیگر نبود نظارت‌ها و نهادهای کنترل‌کننده در بازار این محصولات باعث شده است قاچاق لوازم آرایشی نه‌تنها در شهر شیراز بلکه در بیشتر استان‌های کشور تبدیل به معضلی جدی شود. 
امید است باتوجه به نامگذاری سال جدید، در خصوص عرضه این محصولات بی‌کیفیت و تقلبی تدبیری صورت گیرد تا بتوان از رکود و ورشکستگی تولید‌کنندگان داخلی در زمینه ارائه محصولات آرایشی و بهداشتی جلوگیری شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی