[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

بزرگداشت سعدی در ابعاد فراملی ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اعلام برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیرازی، در جمع خبرنگاران گفت: امسال برپایی ویژه‌برنامه‌های این هفته دسته‌بندی متفاوتی دارد و می‌کوشیم با گفت‌وگو و مذاکره با رایزن‌های فرهنگی کشورهای مختلف، اندیشه‌های سعدی را به بیرون از مرزها منتقل کنیم.
حمیدرضا قانعی روز سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران، اظهار کرد: بزرگداشت سعدی در فارس باید از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی فارس باشد؛ چراکه امروز همه مردم ایران به زبان او سخن می‌گویند و حق بزرگی به گردن زبان و ادبیات فارسی دارد. اندیشه‌ها و حکمت‌های سعدی مایه مباهات و گنجینه ارزشمندی برای ایرانیان است.
وی افزود: در رویدادهایی که با همکاری انجمن آثار و مفاخر ایران برگزار می‌کنیم، تلاش می‌شود تا گستره‌ای فراتر از استان بگیرد و این‌بار نیز با همکاری رایزن‌های فرهنگی کشورهای مختلف، این هدف دنبال می‌شود.
قانعی اعلام کرد: برنامه اصلی یادروز سعدی، شامگاه جمعه ۳۱ فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهمان ویژه بین‌المللی و دیگر مسئولان ملی و استانی برگزار می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیرازی با تلفیق رویدادهای فرهنگی، هنری، علمی و کودک و نوجوان برگزار می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امسال بخش علمی هفته گرامیداشت سعدی در فارس رونق بسیاری دارد و حدود ۱۵ سخنرانی علمی از سوی اساتید و سعدی‌پژوهان از جمله میرجلال‌الدین کزازی برای عموم مردم ارائه می‌شود.
وی با اشاره به جایگاه بلند سعدی در حفظ زبان و ادبیات فارسی، اظهار کرد: شورای پاسداشت زبان فارسی می‌کوشد تا مردم بیش از پیش از زبان فارسی بهره ببرند و یکی از اقدامات، استفاده از نخبگان برای بیان غنای ادبیات فارسی برای مردم است.
قانعی افزود: شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی فارس با همکاری اصناف و اماکن به واحدهای صنفی که تابلو آنها مغایر با قوانین پاسداشت زبان فارسی از تذکر داده و رصد و پایش می‌کند تا واحدهای جدید در انتخاب نام خود به این قوانین پایبند باشند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به آغاز جشنواره عروسکی حکایات سعدی از اردیبهشت‌ماه امسال، گفت: این رویدادها مردم و خانواده‌ها را با سعدی ارتباط می‌دهد و تأثیرگذاری بالایی در حفاظت از زبان فارسی و پیشگیری از انحراف بیشتر آن دارد.
روزشمار هفته سعدی با رویدادهای علمی در ۲ سفارتخانه
معاون فرهنگی و امور رسانه فارس در ادامه این نشست خبری گفت: ویژه‌برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیراز یکم اردیبهشت‌ماه پس از گلباران آرامگاه وی آغاز می‌شود و سپس با برنامه علمی ادامه می‌باید.
غلامرضا خوش‌اقبال با اشاره به رویکرد فراملی و فرااستانی برنامه‌های این هفته، افزود: دریا اورس، سعدی‌پژوه و ایران‌شناس و رئیس بنیاد فرهنگ و زبان آتاتورک و سفیر سابق ترکیه در ایران، مهمان ویژه برنامه اصلی گرامیداشت سعدی شیرازی برای سخنرانی علمی در شامگاه ۳۱ فروردین‌ماه است.
وی ادامه داد: رویدادهای علمی بین‌المللی هفته سعدی با همکاری بنیاد آثار و مفاخر ایران در تهران برگزار می‌شود و در این قالب سوم اردیبهشت رویداد «سعدی در اقلیم چین» با همکاری مرکز چین‌شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران با سخنرانی استاد امیرجلالی برگزار می‌شود. چهارم اردیبهشت‌ماه سفارت هندوستان میزبان برنامه سعدی و نسخه‌های سعدی در این کشور با سخنرانی آذرمیدوخت صفوی و دکتر شالویی است و روز پنجم رویداد سعدی و نظامیه بغداد در سفارت عراق اجرا می‌شود.
معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: اختتامیه هفته بزرگداشت سعدی شیرازی نیز به میزبانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران ششم اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود.
خوش‌اقبال عنوان کرد: محفل انس خوش‌نویسی و شکسته‌نویسان استانی و ملی از دیگر برنامه‌های هفته گرامیداشت سعدی است که آثار خلق‌شده آنها در نگارخانه حافظ و لابی تالار حافظ تا پایان این هفته یعنی ۶ اردیبهشت‌ماه در معرض دید عموم قرار داده می‌شود.
آثار سعدی، سرچشمه سه فراخوان تولید فرهنگی مردمی
معاون فرهنگی و امور رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام کرد: در هفته بزرگداشت سعدی شیرازی سه جشنواره تهیه کالاهای فرهنگی، جشنواره عروسکی از داستان‌های گلستان و بوستان و نقاشی کودک و نوجوان در ارتباط با سعدی فراخوان می‌شود تا سال آینده بازخورد آن را ببینیم. خوش‌اقبال افزود: کانون پرورش فکری کودک و نوجوان فارس نیز چند پویش با موضوع سعدی دارد که در مراکز کانون سراسر استان اجرا می‌کند.
وی اضافه کرد: نمایش عروسکی با موضوع داستان‌های گلستان و بوستان نیز در آرامگاه سعدی برای عموم مردم برگزار می‌شود. خوش‌اقبال آذین‌بندی خیابان سعدی تا میدان کلبه از سوی شهرداری، قدردانی از اساتید و دانشجویان سعدی‌پژوه با همکاری دانشگاه شیراز و سر زدن به سعدی‌پژوهان پیشکسوت را از دیگر برنامه‌های این هفته دانست. معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس عنوان کرد: پس از برنامه اصلی یادروز سعدی در شامگاه ۳۱ فروردین، سالار عقیلی به اجرای قطعاتی می‌پردازد و این خواننده ملی یکم و دوم اردیبهشت‌ماه نیز ۲ اجرا در تالار حافظ خواهد داشت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی