[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

انتخاب با مردم است؛ خاموشی یا مدیریت مصرف، روزنامه شیراز نوین

با توجه به اظهارات اخیر مسئولان صنعت برق و با استناد به آمار تولید و مصرف برق در سال۹۷، مردم در تابستان سال جاری دو انتخاب دارند؛ یا تحمل بروز خاموشی‌ها یا اعمال مدیریت مصرف و اصلاح روند مصرف برق.
به گزارش تسنیم، تابستان سختی برای تأمین برق مورد نیاز روزهای پیک در پیش داریم. ظرفیت عملی تولید برق کشور از ابعاد گوناگون، جوابگوی نیاز مصرفی پیش‌بینی ‌شده در روزهای پیک مصرف تابستان نیست.
تولید عملی نیروگاه‌های حرارتی با وجود ظرفیت اسمی ‌حدوداً 63‌هزار مگاواتی، در شرایط آمادگی کامل چیزی در حدود 44‌هزار مگاوات است.
تولید عملی در بخش نیروگاه‌های برقآبی با وجود ظرفیت اسمی‌11‌هزار مگاواتی، امسال به‌خاطر کاهش شدید بارش‌ها و به‌تبع آن کاهش قابل توجه حجم روان‌آب‌ها و ورودی سدها، چیزی در حدود 5‌هزار مگاوات پیش‌بینی می‌شود.
تولید در بخش اتمی ‌حدود 1000‌مگاوات (نزدیک به ظرفیت اسمی) و تولید در بخش‌های تولیدپراکنده و تجدیدپذیر چیزی در حدود 1400‌مگاوات (در بهترین حالت) و حدود 400مگاوات نیز در نیروگاه‌های کوچک دیزلی تولید خواهیم داشت. در مجموع چیزی در حدود 51‌هزار و 800‌مگاوات تولید عملی برق (در صورت تحقق 100‌درصدی کسب آمادگی و در مدار بودن بخش‌های مختلف تولید) در روزهای پیک سال جاری پیش‌بینی می‌شود، در حالی که پیش‌بینی رسیدن مصرف برق در زمان پیک‌97 به بالای 58‌هزار مگاوات را داریم.
می‌توان گفت در صورت تحقق تولید 51‌هزار و 800 مگاواتی، نیاز به بیش از 6‌هزار مگاوات پیک‌سایی و مدیریت مصرف داریم تا کشور دچار خاموشی نشود.
آرش کردی مدیرعامل شرکت توانیر در خصوص شرایط صنعت برق در سال‌97 گفت: باوجود فشارها و محدودیت‌هایی که وجود دارد، آمار و اطلاعاتی که از فعالیت صنعت برق استخراج می‌شود بسیار امیدوارکننده ولی در بخش مصرف برق، این آمار و اطلاعات ناامید کننده است و باید در زمینه مدیریت مصرف کارهای بیشتری صورت گیرد و موضوع مدیریت مصرف، مهم‌ترین اولویت صنعت برق در سال جاری است. وی افزود: امروزه شرایط دشوار است و باتوجه به خشکسالی باید مصرف برق مدیریت شود که اگر مصرف برق مدیریت نشود، دچار مشکلات عدیده‌ای خواهیم شد.
مدیرعامل شرکت توانیر خاطرنشان کرد: برای مدیریت مصرف برق دو راه بیشتر نداریم، یا باید مدیریت مصرف اجباری مثل خاموشی اعمال کنیم و یا باید خودمان در مصرف برق مدیریت داشته باشیم تا با قطعی برق مواجه نشویم.
همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی نیز اخیراً در خصوص وضعیت برقی امسال، تأکید کرده بود که پیک بار مصرف برق امسال (نسبت به سال قبل) نباید رشد پیدا کند.
با توجه به این اظهارات و با استناد به آمار ذکر شده، مردم در تابستان سال جاری دو انتخاب دارند؛ یا تحمل بروز خاموشی‌ها در گرمای تابستان و یا اعمال مدیریت مصرف و اصلاح روند مصرف برق.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی