[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

مرگ ناباورانه آبخوان‌ها، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

 به عقیده مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس برای امسال پیش‌بینی شده است 15‌شهر فارس با تنش آب مواجه شود. از این رو تمام تلاش خود را می‌کنیم که امسال آب در فارس نوبیت‌بندی نشود. این درحالی است که کاهش فشار آب  دور از انتظار نیست.
محمد‌علی قلندری در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین سرانه مصرف آب شرب و بهداشتی در شرایط عادی را در هرشبانه‌روز برای هرفرد 150لیتر اعلام کرد و گفت: برااساس سازمان بهداشت جهانی این مصرف باید در شرایط خشکسالی به 105لیتر و در شرایط بحرانی به 50‌تا 75‌لیتر کاهش یابد. باوجود تعیین این استاندارها هم‌اینک مصرف آب در فارس مانند دیگر استان‌ها بیش‌از 200‌لیتر یعنی در شرایط عادی مصرف ما 1.5‌برابر استاندارد، دو برابر استاندارد خشکسالی و چهار برابر استاندارد بحران است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس بیان کرد: قیمت ناچیز آب باعث می‌شود که مصرف آن بالاتر رفته و شرکت‌های آب و فاضلاب توان اجرای طرح‌های بهتر در زمینه مدیریت تولید، توزیع و مصرف را از دست بدهند.
وی با اشاره به اختلاف قیمت تمام‌شده آب که بیش‌از یک‌هزار تومان و قیمت فروش که 250‌تومان است اظهار داشت: در استان حدود 88‌درصد مشترکان میانگین 4‌هزار و 600‌تومان بابت مصرف آب می‌پردازند.
این مقام مسئول با تأکید‌بر اینکه برداشت‌های بی‌رویه بلای جان فارس شده است افزود: در گذشته 130‌میلیون مترمکعب آب تجدیدپذیر داشتیم و اکنون 110‌میلیون مترمکعب به خود اختصاص داده‌ایم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یادآور شد: درحال حاضر به‌سبب تغییر اقلیم و افزایش درجه حرارت زمین افزایش تبخیر آب و کاهش نزولات جوی رخ‌ داده و چند سالی است که بسیاری از مناطق کشور همچون استان فارس درگیر پدیده خشکسالی هستند.
قلندری با اشاره به بارندگی‌های اخیر فارس گفت: باوجود اینکه تنها یک سوم بارندگی دنیا در ایران بارش دارد، اما در مصرف آب از متوسط مصرف آب در دنیا در جایگاه بالاترین مصرف‌کننده دنیا قرار داریم.
وی ادامه داد: در گذشته میانگین بارندگی کشور، 250میلی‌متر بود و اکنون به 204‌میلی‌متر رسیده است.
قلندری با بیان اینکه امسال سال 97 را در شرایطی آغاز می‌کنیم که در میزان بارش‌ها وضعیت مناسبی نداریم و تاکنون بارندگی‌ها 108‌میلی‌متر گزارش شده و با کاهش 71‌درصدی بارش مواجه بوده‌ایم گفت: در شرایطی که وضعیت روان‌آب‌ها مناسب نبوده، آب پشت سد دروزن به مقدار یک سوم رسیده و آن میزان را نیز حجم مرده می‌نامند زیرا این مقدار آب تنها برای پایداری سد نیاز است.
وی اضافه کرد: تاکنون 157چاه خشک شده و میانگین حفاری‌ها برای برداشت آب به 500متر رسیده است و اکثر چشمه‌ها خشک شده‌اند و بارش‌های بهاری امسال نیز چندان کارآمد نبوده است.
وی افزود: فرونشست‌هایی که بر اثر برداشت‌های بی‌رویه در دشت‌های فارس رخ می‌دهد باعث مرگ آبخوان‌ها می‌شود.
قلندری همچنین افزود: در فارس اکثر چشمه‌های استان یعنی  چشمه‌های شمالی فارس که پربارش‌ها در آن منطقه بیشتر است، خشک شده‌اند.
وی گفت: امروزه کشاورزان در بحث مصرف آب در جمعیت پرمصرف‌ترین‌های مصرف آب قرار دارند که نیاز است با اصلاح الگوی کشت بتواینم آب را ذخیره کنیم.
به‌گفته قلندری تغییر الگوی کشت مطابق با اقلیم منطقه ضرورت دارد و در این شرایط کشت اقلام آب‌‌بر مانند برنج عقلانی نیست. ضمن اینکه باید آب ساخت‌وساز و آبیاری فضای سبز از شرب کاملاً جداسازی شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس افزود: چنانچه هرفرد تنها 20درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کند به استاندارد مصرف آب دست پیدا می‌کینم و این درحالی است که استانداردسازی چهار وسیله شامل کولر، ماشین ظرف‌شویی، لباسشویی و آب‌شویه باعث صرفه‌جویی 50درصدی مصرف آب می‌شود.
وی در سؤال به اینکه کدام یک از مردم شهرستان‌های استان در جمعیت پرمصرف‌کننده‌های آب شرب قرار دارند پاسخ داد: مردم جنوب استان به‌واسطه گرم بودن هوا و استفاده از کولرهای آبی به‌عنوان پرمصرف‌ترین‌های آب شرب قرار دارند.
قلندری ادامه داد: استفاده از کولرهای آبی مانند اندازه مصرف استاندار یک فرد در شبانه که آب مصرف می‌کند، معادل 300لیتر آب مصرف می‌شود. از این رو ضروری است برای پیشگیری از مصرف بی‌رویه برای کولرها سایه‌بان ایجاد کنیم تا از تبخیر آب جلوگیری شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس گفت: در شرایط فعلی در استان فارس برای برخی شهرهای جنوبی از فاصله 750‌کیلومتری و برای تعدادی از شهرهای مرزی فارس از فاصله 220‌کیلومتری آب تأمین می‌کنیم. چراکه دیگر سفره‌های این شهرها آبی ندارد و به اجبار برای تأمین آب در طول مسیر از چندین پمپاژ قوی استفاده می‌شود. به همین منظور گران‌ترین آب‌های ایران در جنوب فارس استفاده می‌شود.
عقد تفاهم‌نامه با ائمه جمعه درراستای آگاه‌سازی مردم در منابر و خطبه‌ها دیگر موردی بود که وی به اهمیت آن اشاره کرد و افزود: باعقد تفاهم‌نامه با آموزش‌ و پرورش، برخی از مدارس و مساجد را به شیرهای کاهنده مجهز کردیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی