[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

حضور کشورهای بریکس، جلوه متفاوت جشنواره فیلم مسکو، روزنامه شیراز نوین

چهل‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو در‌حالی در پایتخت روسیه در ‌حال برگزاری است که حضور نمایندگان کشورهای عضو گروه بریکس، جلوه متفاوتی به این رویداد فرهنگی بخشیده است.
به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از شبکه تلویزیونی بریکس، جشنواره فیلم مسکو که ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ آغاز به‌کار کرده است، تا هفتم اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.
این جشنواره امسال فیلم‌هایی بیش از ۵۰ کشور را به نمایش می‌گذارد. در مجموع، بیش از ۲۶۰ فیلم از‌جمله در جشنواره بریکس حضور دارند که حدود ۲۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۳ است. بنا‌بر‌این گزارش، رقابت اصلی شامل ۱۰ فیلم بلند از روسیه، صربستان، ایران و سایر کشورها است. بر‌این‌اساس، فیلم‌های داستانی از روسیه، جمهوری اسلامی ایران، چین، مصر، هند، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی و برزیل به‌عنوان اعضای بریکس در این جشنواره شرکت کرده‌اند. بنا‌بر‌این گزارش، آثار شرکت داده شده در این جشنواره توسط هیئت داوران متشکل از کشورهای عضو گروه بریکس در‌حال بررسی است. فیلم‌سازانی از روسیه، امارات، اتیوپی، چین، آفریقای جنوبی و چین فیلم‌های مسابقه را ارزیابی خواهند کرد.
مولادلو باسمن فیلم‌ساز اهل آفریقای جنوبی در‌این‌باره گفت: در سال ۲۰۱۹، اولین نمایش فیلم خود را در برزیل داشتم و اکنون برای دومین بار اینجا هستم. من مفتخرم که نماینده کشورم باشم. معتقدم که شرکت در رویدادهای BRICS یک تجربه ارزشمند است.
یرگاشوا تشومه عمار از اعضای هیئت داوران این جشنواره از اتیوپی نیز گفت: این اولین بار است که اتیوپی در جشنواره فیلم BRICS شرکت می کند. من خوشحالم که در اینجا هستم. من معتقدم این جشنواره به کشورهای ما کمک می‌کند تا برای دستیابی به نتایج عالی همکاری بیشتری داشته باشند.
جایزه اصلی این جشنواره جایزه سنت جورج طلایی است. این جایزه به بهترین فیلم در برنامه مسابقه و به هنرمندی اهدا می‌شود که به ارتقای سینمای جهان کمک کرده باشد. به برندگان این جشنواره در هفت بخش نشان نقره‌ای سنت جورج اعطا می‌شود. این جشنواره همچنین جایزه افتخاری کنستانتین استانیسلاوسکی «من باور دارم» را اهدا می‌کند.
بنا‌بر گزارش دیگری، جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو همچنین در بخش مرور آثار چهل و ششمین دوره خود، بخش ویژه‌ای را با عنوان «داریوش مهرجویی: شاعرانگی زندگی معمولی» به مرور آثار داریوش مهرجویی سینماگر فقید ایرانی اختصاص داده است.
فیلم‌های «هامون»، «گاو»، «درخت گلابی»، «لیلا»، «پری» و «اشباح» از جمله آثار این کارگردان فقید ایرانی است که به همت بنیاد سینمایی فارابی در جشنواره مسکو ۲۰۲۴ به نمایش گذاشته خواهد شد.
داریوش مهرجویی نویسنده، یکی از کارگردانان برجسته سینمای ایران و از چهره‌های اصلی موج نوی سینمای ایران متولد سال ۱۳۱۸ بود، وی علاوه بر فعالیت در سینما، به نوشتن رمان و ترجمه نیز می‌پرداخت. در سال ۱۳۹۳ از سوی سفیر فرانسه جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه به او اهدا شد. مهرجویی فارغ‌التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (UCLA) آمریکا بود.
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر همسر وی ۲۲ مهرماه سال ۱۴۰۲ در ویلای شخصی خود در کرج به قتل رسیدند.
روسیه که در سال جاری میلادی (۲۰۲۴) ریاست دوره‌ای گروه بریکس را برعهده دارد، جشنواره فیلم مسکو را در فهرست ۲۵۰ رویداد بریکس گنجانده است.
طرح ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت اقتصادی در‌حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت. «گروه بریک» در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹ میلادی ( ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ شمسی) به‌طور رسمی تأسیس شد و با اضافه شدن آفریقای‌جنوبی در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ (۳۰ شهریور ۱۳۸۹) نام آن پس‌از پیوستن این کشور از «بریک» به «بریکس» تغییر یافت.
در اجلاس سران بریکس در آفریقای‌جنوبی در تابستان ۱۴۰۲، سیریل رامافوزا رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که اعضای این سازمان تصمیم گرفته‌اند از آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات برای عضویت کامل بریکس دعوت کنند. رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین در ماه‌های اخیر اعلام کرد که کشورش به این گروه نمی‌پیوندد؛ با‌این‌حال، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: ما دعوت از آرژانتین را لغو نمی‌کنیم، این دعوت باقی می‌ماند. خواهیم دید که توسعه بیشتر بریکس چگونه پیش‌می‌رود و همکاران آرژانتینی ما درباره این موضوع چه نتیجه‌گیری خواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی