[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تقویت مفاصل زانو با این خوراکی‌ها، روزنامه شیراز نوین

برای تقویت مفاصل زانو می‌توانید از طریق تغذیه به بهبود آن کمک کنید.
با بالارفتن سن برای مردان و زنان التهابات مفصلی یک امرعادی است و برای همین امر شما می‌توانید با مصرف خوراکی‌های مناسب به بهبود مفاصل زانو و دیگر مفاصل پا به تقویت آنها بپردازید. با نزدیک شدن به فصل تابستان می‌توانید از میوه‌هایی همچون گیلاس برای تقویت مفاصل زانو اسستفاده کنید. در ادامه، با خوراکی‌های بیشتری برای تقویت مفاصل آشنا خواهید شد.
بهترین مواد غذایی برای تقویت مفاصل
مفاصل ما اساساً کیسه‌هایی پر شده با یک مایع به نام مایع سینوویال هستند که محافظت و تغذیه غضروف را بر عهده دارد و به استخوان‌های ما اجازه حرکت راحت و آزادانه در طول زندگی را می‌دهد. به واسطه عواملی مانند سن، ژنتیک و رژیم غذایی، امکان فرسایش غضروف می و انسداد مایع سینوویال وجود دارد که این شرایط التهاب و درد مفصل را به همراه دارد. خوشبختانه می‌توانید با مصرف برخی مواد غذایی اثرات این عوامل را کاهش دهید.
تقویت مفاصل با گیلاس
گیلاس میوه‌ای خوشمزه و مفید است. رنگ قرمز این میوه از آنتوسیانین‌ها، مواد شیمیایی گیاهی طبیعی که توانایی کاهش التهاب را دارند، سرچشمه می‌گیرد. به جای مصرف میوه گیلاس می‌توانید نوشیدن آب گیلاس را نیز مدنظر قرار دهید. نتایج مطالعه‌ای که در سال 2012 توسط دانشگاه سلامت و علوم اُرگان انجام شد، نشان داد نوشیدن روزانه دو فنجان آب گیلاس ترش می‌تواند التهاب بدن را کاهش دهد و به تسکین علائم استئوآرتریت (آرتروز) کمک کند.
تقویت مفاصل با فلفل قرمز
ویتامین C یک ماده مغذی مهم برای سلامت مفاصل است و فلفل قرمز منبعی عالی برای این ویتامین محسوب می‌شود. در شرایطی که همه فلفل دلمه‌ای‌ها حاوی ویتامین C هستند، نوع قرمز آنها بهترین گزینه برای دریافت این ماده مغذی است. ویتامین C برای ساخت کلاژن که بخشی از غضروف، تاندون و رباط‌ها محسوب می‌شود و مفاصل برای ارائه عملکرد درست به آنها وابسته هستند، نیاز است.
همچنین مشخص شده است ویتامین C، همانند کپسایسین، می‌تواند به کاهش درد کمک کند و فلفل قرمز منبع خوبی برای این مواد مغذی و همچنین ویتامین‌های A و K و مواد مغذی گیاهی دیگری است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.
تقویت مفاصل با ماهی چرب
ماهی‌های چرب مانند سالمون، خالمخالی و ساردین به طور ویژه برای سلامت مفاصل خوب هستند؛ زیرا سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند که این چربی‌های مفید به کاهش درد و خشکی مفاصل از طریق کمک به تولید آنزیم‌ها و پروتئین‌هایی که التهاب را کاهش می‌دهند کمک می‌کند. به طور ویژه، ماهی سالمون منبع عالی برای کلسیم و ویتامین D نیز است که این مواد مغذی به حفظ استحکام استخوان‌ها کمک می کنند.
تقویت مفاصل با زردچوبه
زمانی که موضوع سلامت مفاصل مطرح می‌شود، زردچوبه به واسطه محتوای کورکومین خود که یک ضدالتهاب طبیعی قوی است، به عنوان یک ابرماده غذایی شناخته می‌شود. نتایج یک مطالعه نشان داد عصاره کورکومین می‌تواند در تسکین درد زانو به خوبی ایبوپروفن، داروی ضددرد، عمل کند.
تقویت مفاصل با مغزهای خوراکی
همانند ماهی‌های چرب، مغزهای خوراکی نیز منبعی عالی برای اسیدهای چرب امگا3 ضدالتهاب هستند. به عنوان مثال، بادام افزون بر چربی‌های مفید، حاوی ویتامین E و منگنز نیز است. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و شکل‌گیری التهاب محافظت می‌کند، در شرایطی که منگنز به عملکرد سریع‌تر و کارآمدتر گلوکوزامین در ترمیم مفاصل کمک می کند.
تقویت مفاصل با دانه‌های چیا
دانه‌های چیا افزون بر اینکه منبعی عالی برای اسیدهای چرب امگا3 هستند که برای کاهش درد و التهاب در مفاصل مفید هستند، از محتوای اسید آمینه‌های اساسی مورد نیاز بدن برای ترمیم عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف نیز سود می‌برند. فواید دانه‌های چیا به همین جا ختم نشده و آنها سرشار از مواد مغذی دیگر مانند فیبر و پروتئین نیز هستند.
تقویت مفاصل با سبزی‌های برگ‌دار
مصرف سبزی‌های برگ‌دار برای حفظ سلامت مفاصل اهمیت ویژه‌‌ای دارد. محصولاتی مانند اسفناج، کیل، برگ کولارد یا بوک چوی از بهترین انتخاب‌ها هستند. آنها منبع خوبی برای برخی مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین C، کلسیم و سلنیم هستند.
ویتامین C به واسطه کمک به حفظ عملکرد درست غضروف‌ها از مفاصل محافظت می‌کند. سلنیم نیز به واسطه خواص آنتی‌اکسیدانی خود که به محافظت در برابر آسیب کمک می‌کند و نقش کلیدی در تولید سلول‌های جدید ایفا می کند، به مفاصل کمک می کند.
تقویت مفاصل با توت‌ها
وقتی صحبت از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود، توت‌ها، مانند توت‌‌فرنگی، بلوبری، تمشک و شاه‌توت از بهترین منابع برای آنها محسوب می‌شوند. به طور ویژه، آنتوسیانین‌ها توانایی مقابله با التهاب را دارند. همچنین، توت‌ها حاوی اسید الاجیک، آنتی‌اکسیدانی دیگر هستند که به کاهش التهاب و پیشگیری از افزایش درد مفاصل کمک می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی