[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

روحانی: برای هر تصمیمی ‌که ترامپ بگیرد، برنامه داریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهورگفت‌: ملت‌ ایران بنای ما با هم از سال‌۹۲ این بود که یک ایران هراسی که به دروغ آمریکا و صهیونیست‌ها در دنیا ترویج کرده بودند مبارزه کنیم و به مردم دنیا بگوییم ملت ایران ملت مبارز و صلح‌طلبی هستند و ما از سال‌۹۲ همه با هم تلاش کردیم که سیاست خارجی‌مان را با هزینه کمتر اما با عزت و سربلندی به‌پیش ببریم.
وی ادامه داد: تحریم هسته‌ای علیه ایران اشتباه و غلط بوده و دنیا به‌ویژه قدرت‌های بزرگ باید از این طرح نادرست عقب‌نشینی کند. ما به دنیا خواستیم بگوییم که همان‌طور رزمندگان ما پیروزند. دیپلمات‌های ما هم با بهترین توانمندی و منطقی‌ترین سخنان می‌توانند در برابر قدرت‌های بزرگ جهان حرف بزنند و پای میز بیایند و این کار را دیپلمات‌های سرافراز توانستندانجام دهند.
وی افزود: ما از آذرسال‌۹۲ اولین قدم تحریم را شکستیم، اعم از تحریم در پتروشیمی ‌و مسأله خودروسازی و غیره. بخش دیگر تحریم را ما در سال‌۹۴ با توافق نهایی با ۴‌قدرت بزرگ برداشتیم و قدرت ما دو برابر شد. همچنین مبادلات بانکی ما آغاز شد و صادرات و واردات در مسیر درست قرار گرفت. باوجود اینکه آمریکایی‌ها در همه مراحل به تعهد خود عمل نکردند ما در طول این مدت به تعهداتی که به دنیا داده بودیم عمل کردیم.
روحانی خطاب به مردم ایران گفت: به نقطه‌ای رسیدیم که باید شما مردم غیور از آن مطلع باشید. این آقایی که از چهارده ماه پیش سخنان خود را شروع کرده، یعنی ترامپ مدام می‌گوید توافق برجام به نفع ایران و به ضرر آمریکاست. او می‌گوید ایران سر ما را کلاه گذاشته است. حرف‌های او که منطقی نیست؛ چرا که ما سر کسی را کلاه نگذاشته‌ایم. ما در مذاکرات با کشورهایی بر سر موضوعی مذاکره کردیم و سازمان ملل هم آن را تأیید کرد.
در این میان، مردم حاضر در ورزشگاه سبزوار شعارهایی سردادند که رئیس جمهور خطاب به آن‌ها گفت: همه شعارهای شما درست است. ما همه با هم متحد هستیم. ما همه باهم قدمی ‌برداشتیم که مستحکم و درست بوده است.
وی افزود: مردم جهان طی چهار‌سال‌و‌نیم گذشته به ایران به عنوان یک قدرت بزرگ بالیدند. هیچ کس نیست که بگوید کار ما اشتباه بوده است، به جز آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان که می‌گویند برجام اشتباه بوده است.
روحانی در ادامه همچنان در واکنش به شعارهای مردم گفت: همه مردم همواره از دولت حمایت کردند. من از رهبری و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم. همه ما دست به دست هم دادیم تا به اینجا برسیم. اگر آمریکایی‌ها امروز فکر می‌کنند که ما سرشان را کلاه گذشته‌ایم که این فکری به ناحق است، به دلیل وحدت ما بوده است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از این سخنرانی در ارتباط با تصمیم آمریکا در مواجهه با برجام که قرار است طی یک هفته آینده اعلام شود، گفت: آمریکایی‌ها، یا از برجام خارج می‌شوند، یا به آن لطمه می‌زنند و یا راه آمریکا و اروپا از هم جدا می‌شود.
وی خطاب به مردم ایران گفت: آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نمی‌برد. طی چهل سال گذشته علیه ملت ما، کارشکنی‌هایی کرده است، اما هیچ‌گاه در برابر ملت ما موفقیت به دست نیاورده است. این بار هم دو مرتبه دچار اشتباه می‌شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه برای هر تصمیم ترامپ، برنامه داریم، خاطرنشان کرد که اگر آمریکا از برجام خارج شود، بزودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود.
وی در ادامه گفت: از چند ماه پیش تمام دستورات لازم به بخش‌های اجرایی کشور داده شد. به سازمان انرژی اتمی ‌دستورات لازم ارائه شده و من چند روز پیش هم درباره مسیر روشنمان مجدد با آن‌ها صحبت کردم.
روحانی با اشاره به تغییرات دولت درباره تصمیمات ارزی نیز گفت: اینکه می‌بینید دولت برای ساماندهی ارز طرح‌ جدیدی اعلام کرده است به این دلیل است که آمریکا بفهمد ملت ما همواره آنچه را که برای خدمات و تولیدات خود لازم دارد را در دسترس دارد. هیچ نگرانی وجود ندارد.
رئیس جمهور سپس گفت: مردم بدانید طبق پیش‌بینی‌ها صد‌میلیارد دلار درآمد نفتی و غیر نفتی خواهیم داشت. مخارج ما ۷۰‌میلیارد دلار بیشتر نیست، پس ما با مشکلی روبرو نخواهیم شد.
وی تبلیغات آمریکایی‌ها علیه ایران را سراسر دروغ خواند و گفت: ملت ما همواره در مقاطع حساس ایستادگی کردند و هراسی ندارند. با این رهبر، با این ملت و با این مسئولین ما به راه توسعه خود ادامه می‌دهیم.
رئیس جمهور خطاب به جریانات سیاسی داخل ایران گفت: امروز دیگر راست و چپ معنی ندارد. همه دست به دست هم می‌دهیم. رژیم صهیونیستی باید بداند ملت ما با هم متحد هستند.
روحانی در بخش پایانی سخنرانی خود تصریح کرد: ملت ما به عهد خود وفادار است؛ اما به صراحت می‌گوییم ما درباره سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نخواهیم کرد. ما هر مقدار که موشک و سلاح لازم باشد می‌سازیم و انبار می‌کنیم. به کسی ربطی ندارد که ملت ایران چه تصمیمی‌اتخاذ کرده است.
وی تأکید کرد که ایران درباره قدرت دفاعی خود با کسی مذاکره نمی‌کند.
رئیس جمهور با بیان اینکه امنیت منطقه برای ایران اهمیت دارد خاطرنشان کرد: ما با ترکیه و روسیه راجع به سوریه در حال مذاکره هستیم. با کشورهای دیگر هم راجع به یمن مذاکره می‌کنیم. به دنیا می‌گوییم راجع به تروریسم هر جا باشد، وارد می‌شویم و با آن مبارزه می‌کنیم؛ چرا که دیگر نمی‌گذاریم داعش دیگری بسازید. اهل جنگ و تنش نیستیم، اما اهل دفاع قاطعانه هستیم.
وی در پایان گفت: مردم ایران بدانید هفته آینده هر تصمیمی‌که گرفته شود در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد کرد. هر تصمیمی‌که ترامپ