[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

عشایر به حریم راه‌آهن فارس تجاوز نکنند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی راه‌آهن استان فارس، غلامحسین ولدی گفت: ایمنی از عوامل مهم و تأثیرگذار در حمل و نقل است که از یک طرف اطمینان شبکه حمل و نقلی کشور را بالا می‌برد و از طرف دیگر باعث توسعه اقتصادی می‌شود.
وی با بیان اینکه عامل انسانی نقش اصلی را در ارتقای ایمنی ایفا می‌کند، لزوم تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ ایمنی را متذکر شد و افزود: طی روزهای اخیر شاهد تجاوز به حریم و عبور عشایر فارس در حریم راه‌آهن فارس بوده‌ایم که این امر بسیار خطرناک است.
ولدی گفت: طبق ماده ۱۷ قانون راه‌ها و راه‌آهن، هرگونه تردد و عبور از خطوط ریلی و ورود به حریم ۱۷متری راه‌آهن ممنوع است. وی با اشاره به قانون گفت: ۳۰متر پس از حریم ۱۷متری نیز حریم تأسیساتی بوده و هرگونه ساخت‌وساز، درختکاری، زراعت، دیوارکشی، تأسیسات و حفاری در این محدوده ممنوع است و در محدوده هفتاد متری خطوط ریلی هرگونه ساخت‌و‌ساز باید بعد از اخذ مجوز قانونی از راه‌آهن انجام شود. ولدی ادامه داد: علی‌رغم تذکرات و تأکیدات پرسنل راه‌آهن فارس متأسفانه همچنان شاهد تردد عشایر و عابران در حریم ریلی فارس هستیم از طرفی به دلیل سرعت و وزن بالای قطارها،  ترمز گرفتن آنی برای قطار دشوار است به‌عبارت دیگر از زمان اقدام به ترمز تا زمان توقف کامل قطار، مسافتی برابر ۱۲۰۰‌متر طی می‌شود پس احتمال برخورد افزایش می‌یابد.
وی گفت: متأسفانه به دلیل عدم آشنایی همسایگان خطوط ریلی با «قوانین و مقررات راه‌ها و راه‌آهن» مشکلاتی از قبیل تعرض به حریم راه آهن، بی‌توجهی و عبور و مرور از روی ریل، سنگ‌پرانی و مسائل خطرآفرین از سوی آنها ایجاد می‌شود.
ولدی افزود: درحال حاضر با شناسایی نقاط حساس خطوط ریلی استان فارس بخشی از این نقاط فنس‌کشی و دیوارکشی شده است اما تعرض به این حریم بیش از اقدامات اجرایی نیازمند فرهنگ‌سازی است.
مدیرکل راه‌آهن فارس با بیان اینکه حفظ حریم راه‌آهن برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی به مناطق حاشیه‌نشین و عشایر عبوری و عابران است عنوان کرد: راه‌آهن با برگزاری کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های کاربردی در تلاش است فرهنگ ایمنی را میان حاشیه‌نشینان و روستاهای حاشیه خطوط ریلی نهادینه کند.
وی اظهار داشت: با همکاری مسئولان شهرستان و دریافت مجوز از آموزش و پرورش، کلاس‌های آموزشی فرهنگ‌سازی و بیان مسائل ایمنی با حضور کارشناسان راه‌آهن استان فارس در مدارس برای دانش‌آموزان درحال برگزاری است. ولدی اضافه کرد: این آموزش‌ها تاکنون با استقبال خوب دانش‌آموزان روبرو شده است و امیدواریم با این فرهنگ‌سازی به تدریج ناهنجاری‌های مربوط به این بخش در فارس کاهش یابد و آینده‌سازان ایران عزیزمان از همان ابتدا با قوانین مربوط به خطوط ریلی آشنا شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی