[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

وزیر ارشاد: بخش خصوصی در اولویت حمایت‌های یارانه‌ای قرار دارد، روزنامه شیراز نوین

سیدعباس صالحی در جریان پاسخ به سؤال نصرالله پژمان‌فر از وی مبنی بر اینکه وزارت ارشاد با چه مجوزی برخلاف مصوبه هیئت وزیران اقدام به تفکیک روزنامه‌ها و مطبوعات در قالب دو دسته دولتی ـ عمومی و خصوصی کرده است؟ گفت: به ما تأکید شد از برخی حوزه‌ها تا سه‌برابر حمایت کنیم، مثل حوزه نشریات منطقه‌ای‌ـ محله‌ای، نشریات کودک و نوجوان و نشریات دینی‌ـ دفاع مقدسی و ارزشی.
وی ادامه داد: بنابر این تکلیف، باید به این نشریات تا سه‌برابر یارانه پرداخت می‌کردیم. روح و تکلیف قانون موجود هم انجام همین کار بود. ما با دو راهکار روبرو بودیم؛ که باید این یارانه را به بخش‌های خصوصی و دولتی به یک‌اندازه می‌دادیم که این موضوع موجب نحیف‌تر، ضعیف‌تر و غیرقابل اتکاتر شدن بخش خصوصی می‌شد یا باید طبق تکلیف عمل می‌کردیم. برداشت ما این بود که قوانین حاکم از جمله برنامه‌های پنجم و ششم،‌ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و متن قانون موجود، بخش خصوصی را در اولویت حمایت‌های یارانه‌ای قرار دهیم.
وی یادآور شد: همان‌طور که اطلاع دارید تا قبل از سال ۱۳۸۰ کاغذ با یارانه ارزی در اختیار نشریات و مطبوعات قرار می‌گرفت اما از سال۸۸ هیئت دولت یارانه کاغذ را به یارانه کاغذ مطبوعات تغییر داد. در این سال تعداد کل نشریات سه هزار و ۲۵۴‌نشریه بود که این تعداد در پایان سال‌۹۶ به بیش از ۱۱‌هزار نشریه رسید، اما از سال ۸۸ تا ۹۶ مقدار یارانه‌ها کمتر از دو‌برابر افزایش یافت، ولی مجوزهای صادره سه‌برابر شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: افزایش هزینه‌های کاغذ مهم‌ترین دلیلی است که باید حمایت یارانه از بخش خصوصی تداوم یافته و بیشتر شود. با تدبیر دقیقی نشریات خصولتی از نشریات خصوصی تفکیک شدند. نگاه این بود که بر اساس واقعیت‌ها، حمایت از بخش خصوصی انجام شود و به همین دلیل به اساسنامه نشریات رجوع شد تا بخش خصوصی از خصولتی‌ها به درستی متمایز شود.
وی با بیان اینکه سیستم یارانه‌ای وزارت ارشاد سیستم برخط و شفافی است گفت: یارانه‌های پرداختی دفاع از سیاست حمایت از بخش خصوصی است. حمایت از روزنامه ایران هم با بودجه‌هایی غیر از بودجه یارانه‌ها انجام می‌شود که همین وضعیت در خصوص خبرگزاری نظام (ایرنا) وجود دارد.
صالحی یادآور شد: این تصمیمات دو سه سال قبل و در دوره وزیر وقت انجام شده و بنده روح انجام این تصمیمات را برایتان تشریح کردم. وزارت ارشاد دولت یازدهم در‌پی حمایت از مطبوعات بود، مطبوعات محلی و استانی و بیمه خبرنگاران را تحت عنوان یارانه‌های زیرساختی و غیرمستقیم مورد حمایت قرار داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با رد پرداخت یارانه به آگهی‌های روزنامه‌های دولتی گفت: آگهی‌های دولتی به هیچ‌وجه به یارانه‌ها ارتباط ندارد. سازمان‌ها و دستگاه‌های از بودجه داخلی‌شان منابع آگهی‌ها را تأمین می‌کنند و چون یارانه‌ای به این آگهی‌ها اختصاص نمی‌یابد،‌ وزارت ارشاد نمی‌تواند برای آنها محدودیت کامل به وجود آورد اما در همین حوزه نیز برای رعایت عدالت به دستگاه‌ها تکلیف کردیم هیچ وزارت‌خانه‌ای حق ندارد همه آگهی‌هایش را به روزنامه‌های دولتی بدهد. بر اساس آیین‌نامه‌ای به آنها تکلیف کردیم بخشی از آگهی‌هایشان باید در مطبوعات بخش خصوصی منتشر شود و به هیچ وزارت‌خانه‌ای مجوز چاپ هفته‌نامه، ماهنامه یا روزنامه را ندادیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی