[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

توسعه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس بر لزوم توجه به صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی تأکید کرد و گفت: محصولات فراوری‌شده علاوه‌بر داشتن زمینه صادرات از ارزش افزوده بالایی نیز برخوردار هستند و باید تلاش شود تا با جلوگیری از خام‌فروشی زمینه توسعه صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات در استان مهیا شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه شورای کشاورزی استان فارس با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و بحران کم‌آبی در استان اظهار داشت: اولویت امروز استان فارس مدیریت صحیح منابع آب بوده و هربرنامه‌ریزی و فعالیتی که در دستور کار قرار می‌گیرد خصوصاً در حوزه کشاورزی باید آب‌محور باشد.
استاندار فارس با بیان اینکه تغییر الگوی کشت و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای اقدام مؤثری در بهره‌وری از منابع آب استان بوده است افزود: علی‌رغم نتایج مثبتی که در پرتو این اقدامات هم از لحاظ افزایش راندمان محصولات و هم از لحاظ کاهش مصرف آب بدست آمده، باید مسائل و مشکلات این حوزه نیز رصد و آسیب‌شناسی شود و با برنامه‌ریزی صحیح و به موقع نسبت به رفع آنها اقدام شود.
وی خواستار ارزیابی سالانه برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در راستای مدیریت منابع آب استان شد و ابراز داشت: برنامه‌های اجرایی که در راستای مدیریت منابع آب صورت گرفته است باید سالانه مورد ارزیابی قرار گیرند تا مشخص شود که تمهیدات و تدابیری که اندیشیده‌ایم چه میزان در مصرف آب بویژه در حوزه کشاورزی صرفه‌جویی و بهره‌وری داشته است. مهندس تبادار محصولات باغی استان را علی‌رغم هزینه‌های بالای کاشت، داشت و برداشت دارای ارزش صادراتی برشمرد و افزود: باید زمینه صادرات محصولات باغی استان که در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از جایگاه بالایی برخوردار هستند را به خوبی فراهم کنیم و صادرکنندگان نیز ارائه محصولات با کیفیت را اولویت کاری خود قرار دهند.
استاندار فارس با تأکیدبر عدم کشت برنج در استان با توجه به بحران کم‌آبی اظهار داشت: عدم کاشت برنج به منظور مدیریت منابع آب موجود صورت خواهد گرفت و کشت‌های جایگزین و کم‌آب‌بر می‌تواند همچنان رونق اقتصادی و معاش کشاورزان را فراهم کند.
مهندس تبادار تدوین سند راهبردی مشترک بین سازمان جهاد کشاورزی، سازمان آب منطقه‌ای و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان را  به‌منظور برون‌رفت از بحران کم‌آبی ضروری دانست و بر تدوین و اجرایی شدن آن تأکید داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی