[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

رقابت دانش‌آموزان ۸۵‌کشور در المپیاد زیست‌شناسی، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور، از میزبانی ایران در المپیاد جهانی زیست‌شناسی 2018 خبر داد و گفت: برگزاری این المپیاد در کشور و میزبانی نمایندگانی از قریب به 85‌کشور فرصتی مناسب برای بهره‌گیری حداکثری از دیپلماسی علمی و تبادل تجربیات موفق و معرفی دست‌آوردهای کشور در این زمینه است. به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس فاطمه مهاجرانی در جمع مدیران مدارس سمپاد استان فارس‌، با اشاره به تقارن میلاد مسعود حضرت ولی عصر(عج) با هفته بزرگداشت مقام معلم گفت: جنس معلم از جنس منجی است و لذا این تقارن را به فال نیک گرفته و از خداوند متعال می‌خواهیم همه ما رفتاری داشته باشیم از جنس منجی‌. رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور با تأکیدبر اهمیت گسترش علم و علم‌آموزی در جامعه گفت: طرح شهاب طرحی جامع است که اگر به خوبی اجرا شود جایگزین مناسبی برای شناسایی و رسیدگی به همه ظرفیت‌ها و توان علمی دانش‌آموزان در سرتاسر کشور خواهد بود. وی با بیان اینکه مدارس عشایری در فارس نشان می‌دهد که بچه‌های قشر متوسط ظرفیت و توانمندی‌های زیادی دارند گفت: فلسفه سمپاد در راستای ایجاد عدالت آموزشی‌ این است که کمک کنیم تا افراد مستعد و دارای توانایی‌های خاص شناسایی شده و بتوانند استعداد و توانایی‌های خود را به شکلی مفید و مناسب به کار گیرند. مهاجرانی با اشاره به بحث برگزاری المپیادهای علمی گفت: این مسابقه علمی بی‌نظیر یکی از دست‌آوردهای علمی انقلاب اسلامی است که برگزاری این المپیادها موجب ایجاد شور و شعف و تحرک علمی بسیاری در دانش‌آموزان شده است. به نحوی که امسال شاهد رقابت بیش‌از 90‌هزار دانش‌آموز در آن بودیم، لذا لازم است که در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق و فعالیت‌های مناسبی صورت پذیرد. وی با تأکید‌بر اهمیت ایجاد شعف علمی و تحرک علمی در دانش‌آموزان یاد‌آور شد: امسال سی‌و‌ششمین سالی است که المپیادهای علمی در برخی از رشته‌ها بر‌گزار می‌شود. سال 66 اولین تیم المپیاد به مسابقات جهانی اعزام شد و پس از آن همه‌ساله شاهد اعزام تیم‌ها و کسب موفقیت توسط این عزیزان هستیم و این دست‌آورد بسیار خوبی برای نظام اسلامی است. وی در ادامه با اشاره به برگزاری همه‌ساله جشنواره خوارزمی نیز گفت: این جشنواره حوزه بسیار مهمی است برای سوق دادن دانش‌آموزان به سمت مسئله محوری و حل مسائل آنها که همکاری بسیار خوب وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در این خصوص فرصت مناسبی را فراهم کرده است تا دانش‌آموزان مبتکر و خلاق بتوانند ایده‌های خود را تحقق بخشیده و در عمل نیز ارائه کنند. رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، با اشاره به میزبانی کشورمان از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در المپیاد جهانی 2018 گفت: این میزبانی فرصت مغتنمی است برای معرفی توانمندی‌ها و دست‌آوردهای علمی کشور به جهان و ازسوی دیگر ظرفیت بسیار خوبی ایجاد می‌کند که از تجربیات علمی سایر کشورها نیز بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم.
رئیس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش فارس نیز در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این اداره گفت: اولین مدرسه راهنمایی و دبیرستان تیزهوشان استان در سال 1367 تأسیس شده است و درحال حاضر 15منطقه استان تحت پوشش این مدارس هستند.
کرامت‌الله شرفی گفت: براساس سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش مأموریت اداره پرورش استعدادهای درخشان آموزش و پرورش فارس شناسایی دانش‌آموزان با استعداد برتر و ایجاد شرایط مناسب و زیرساخت‌های لازم برای رشد و بالندگی آنها به‌عنوان بزرگترین سرمایه‌های ملی است.وی پیدایش مدارس متنوع و با نام‌های مختلف، بروز مشکلات ثبت نام، ترویج کلاس‌های خصوصی، تحمیل هزینه‌های هنگفت بر خانواده‌ها و دور شدن از عدالت آموزشی. همچنین پرداختن به محفوظات و آموزش صرف به جای تحقیق و پژوهش و دور شدن از ساحت‌های 6‌گانه اصول بنیادی آموزش و پرورش را از جمله چالش‌های پیش رو دانست.
گفتنی است در پایان این گردهمایی که در تالار ملاصدرای مجموعه فرهنگی رفاهی و آموزشی فرهنگیان شیراز برگزار شده بود، توسط مسئولان حاضر در جلسه از تلاش‌های تمامی مدیران مدارس سمپاد با اهدای لوح یادبود و هدایا تقدیر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی