[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

آیا مکمل‌های ویتامین بی‌فایده هستند؟، روزنامه شیراز نوین


مکمل‌های حاوی بیوتین که این روزها برای سلامت پوست، مو و ناخن بسیار هم توصیه می‌شوند، حاوی ۲۰ میلی‌گرم بیوتین یا ویتامین B7 هستند؛ در حالی که نیاز بدن ما ۰.۰۳ میلی‌گرم است؛ یعنی ۶۰۰ تا ۷۰۰ برابر کمتر!
به گزارش بهداشت نیوز، به گفته آکادمی متخصصین پوست آمریکا(AAD) این میزان بالا هیچ فایده‌ای هم به همراه ندارد. مکمل‌های غیرویتامینی مثل کلاژن یا مکمل‌های افزایش حافظه، لاغری و... هم به گفته منابع علمی(نه مقاله‌های تجاری) بی‌تأثیر هستند.
اغلب ما نیاز به مکمل‌های غذایی یا ویتامین‌ها نداریم؛ مگر اینکه پزشک تشخیص کمبود ویتامین بدهد یا فرد در شرایط خاصی مانند بارداری باشد. ممکن است فکر کنید خوردن این مکمل‌ها ضرری ندارند، اما با توجه به شرایط بدنی، داروهایی که مصرف می‌کنید و بیماری‌های زمینه‌ای که دارید می‌توانند مضر باشند.
برای مثال یکی از ریسک‌های استفاده زیاد از بیوتین ایجاد اختلال در آزمایش‌های تخصصی مثل تروپونین(آزمایش تشخیص سکته قلبی)، هورمون‌های تیروئیدی، ویتامین دی و... است.
در یک مورد در سال ۲۰۱۷ مردی در آمریکا با درد قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کرد، ولی جواب آزمایش سکته قلبی او منفی بود؛ او چند ساعت پس از ترخیص و بازگشت به خانه بر اثر سکته قلبی فوت شد. بعدها علت این اختلال در آزمایش، سطح بالای بیوتین در خون اعلام شد.
همچنین مواردی از تشخیص اشتباه تیروئید پُرکار بر اثر سطح بالای بیوتین در خون وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی