[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

از فالوده تا بهارنارنج؛ فرصتی برای دلربایی شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
تعویض قرآن کریم دروازه قرآن، برگزاری سه شب شعر با حضور شاعران ملی و استانی، برپایی رویدادهای نقاشی، خط، پالوده و بستنی شیرازی، برگزاری شب شعر بهارنارنج و ویدئومپینگ روز شیراز بر برج آزادی از جمله برنامه‌هایی است که در روز شیراز به همت شهرداری این کلان‌شهر برگزار می‌شود. در این زمینه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اجرای برنامه‌های فاخر با هدف نکوداشت جایگاه ارزنده سومین حرم اهل بیت(ع) خبر داد.
 از شب شعر تا برپایی رویدادهای نقاشی
محمدعلی چوبینی صبح یکشنبه نهم اردیبهشت‌ماه در نشست خبری خود با خبرنگاران با موضوع تشریح برنامه‌های نکوداشت هفته شیراز اظهار کرد: برگزاری سه شب شعر با حضور شاعران ملی و استانی، برپایی دو رویداد نقاشی، خط، پالوده و بستنی شیرازی و تعویض قرآن کریم دروازه قرآن از برنامه‌های اجرایی این ایام است. به گفته این مقام مسئول، در هفته نکوداشت شیراز اجرای برنامه‌ها در فضای باز پیش‌بینی شده، اما شرایط جوی شهر شیراز را باید در نظر داشت و این موضوع کمی کار را برای ما سخت کرده است. وی با اشاره به اینکه از روز دوازدهم اردیبهشت برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز اجرا می‌شود، افزود: در هفته شیراز سه شب شعر در سه مکان مختلف طی روزهای دوازدهم، شانزدهم و نوزدهم اردیبهشت برگزار می‌شود که شب شعر بهار نارنج با حضور شیرازی‌سرایان در محل سالن همایش‌های شهر، شب شعر طنزخند در باغ دلگشا و شب شعر نکوداشت هفته شیراز در محل باغ جهان‌نما برگزار می‌شود.
 غبارروبی حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: در روز پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت با حضور مدیریت شهری و مسئولان حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) غبارروبی می‌شود.
چوبینی تأکید کرد: در پنجشنبه شب سیزدهم اردیبهشت ویژه برنامه هفته نکوداشت شیراز در محل هتل هما با دعوت از مسئولان و هنرمندان برگزار خواهد شد و این برنامه به صورت عمومی نیست و در آن تبادل تفاهم‌نامه و رونمایی صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به تقارن روز شیراز در پانزدهم اردیبهشت و هم‌زمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) و روز پایانی این هفته که مصادف با دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است، محدودیت اجرای برنامه‌ها در این روزها وجود دارد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز همچنین از تعویض قرآن کریم دروازه قرآن خبر داد و افزود: در روز شنبه پانزدهم اردیبهشت سال‌جاری این سنت را بنا خواهیم گذاشت که این رسم به مناسبت هرساله انجام شود و هر سال یک قرآن جدید در این مکان گذاشته شود و قرآن سال قبل به یک مکان یا یک شخص خاص اهدا خواهد شد.
 ویدئومپینگ روز شیراز بر برج آزادی
چوبینی همچنین اضافه کرد: در پانزدهم اردیبهشت ویدئومپینگ روز شیراز روی برج آزادی تهران نمایش داده می‌شود و طی روزهای شانزدهم، هفدهم و هجدهم اردیبهشت، برنامه جنگ شادی در محل باغ عفیف‌آباد با حضور طنزپردازان برتر کشوری و استانی برای عموم شهروندان برگزار می‌شود. وی در ادامه از اجرای دو رویداد نقاشی، خط سعدی در محوطه مجموعه ارگ کریمخانی و جشنواره پالوده و بستنی شیرازی خبر داد و افزود: رویداد پالوده و بستنی شیرازی از روز شانزدهم تا ۲۰ اردیبهشت و رویداد نقاشی‌خط سعدی از روز دوازدهم تا سی‌ام اردیبهشت برگزار می‌شود و امید است با ساخت یک مستند جذاب، بتوان یک پیوست رسانه‌ای برای معرفی فالوده و بستنی شهر شیراز داشته باشیم. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های اجرایی ایام هفته نکوداشت شیراز، جشنواره شیراز ورزشی برای کودکان است که این برنامه طی روزهای شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت از ساعت ۱۶ عصر در محل پیاده‌راه سلامت استاد شجریان برگزار خواهد شد.
 رونق اقتصادی با مثلث گردشگری
چوبینی همچنین اظهار کرد: در این هفته توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی رویدادهای مختلف ملی اجرا می‌شود و می‌تواند رونق‌بخش باشد و با توجه به اینکه اردیبهشت شیراز بسیار ویژه است، یکی از برنامه‌های مدنظر این ایام، میزبانی از شهرداران اصفهان و یزد است که انعقاد تفاهم‌نامه مثلث طلایی گردشگری این سه شهر، برای اولین بار توسط شهرداران این سه شهر امضا خواهد شد. وی افزود: در دوره مدیریت شهری جدید این موضوع را شاهد هستیم که شهرداری شیراز با تمام توان و سرعت در راستای جبران عقب‌ماندگی‌ها و توسعه شهر بدون نگاه‌های پوپولیستی که به حوزه‌های مدیریت شهری وجود دارد، حرکت می‌کند.
معاون فرهنگی شهردار شیراز ادامه داد: در ایام نوروز با توجه به بارش زیاد باران که می‌توانست خطرآفرین باشد، اما با مدیریت بسیار خوب و پیش‌بینی که صورت گرفته بود، از وقوع هرگونه حادثه پیشگیری شد؛ این در حالی است که نگاه مدیریت شهری در همه حوزه‌ها بدین‌گونه است و تلاش می‌شود اتفاقات بسیار خوبی رقم بخورد.
چوبینی تصریح کرد: در حوزه فرهنگی نیز این نگاه را داریم و واقعیت آن است که سازه‌های تبلیغاتی غیرتجاری در کلان‌شهر شیراز نسبت مناسبی با سازه‌های تجاری ندارد، اما با برنامه‌ریزی که صورت گرفت، طی چهار ماه آینده تعداد ۱۲۵ استرابورد غیرتجاری که ویژه اجرای اقدامات فرهنگی است، در سطح شهر شیراز جانمایی خواهد شد. وی اضافه کرد: در این راستا همچنین ۱۸۰ متر تلویزیون شهری در سطح شهر شیراز به تعداد هفت عدد جانمایی خواهد شد و این از جمله اقداماتی است که به حوزه فرهنگی کمک می‌کند.
 تمرکز بر گردشگری باغات
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که به طور جدی توسط حوزه اداره گردشگری سازمان دنبال می‌شود، موضوع گردشگری باغات بوده که تلاش شده است بخشی از حوزه بازآفرینی شهری در کوچه‌باغ‌های شهر شیراز انتقال داده شود و گردشگری باغات را در کنار سایر اقداماتی که در حوزه بافت تاریخی رقم خورده است، بتوانیم گردشگری باغات را متناسب با شرایط باغات و قوانین حاکم بر باغات در جهت حفظ و احیا و توسعه گردشگری و اقتصاد شهری در شیراز به این سمت و سو ببریم.
چوبینی همچنین از طراحی و سناریونویسی موزه شهر تا پایان اردیبهشت خبر داد و افزود: قرارداد تدوین دانش‌نامه شیراز منعقد شده است و تیم پژوهشی در حال بررسی آن است و جلد اول آن که دربرگیرنده مشاهیر و بزرگان شیراز است، تا پایان خرداد تدوین می‌شود و رونمایی خواهد شد. طراحی و احداث یک آمفی‌تئاتر روباز با ظرفیت حداقل پنج‌هزار، رفع ضعف‌های موجود در حوزه المان‌سازی شهری و انعقاد قرارداد سمفونی شیراز با کارن همایونفر، از دیگر موضوعات مورد اشاره معاون فرهنگی شهردار شیراز بود و وی گفت: دایرة‌‌المعارف شیراز در هشت جلد در حال تدوین بوده و این اثری فاخر است که تاکنون در شیراز تألیف نشده و از این هشت جلد یک جلد چکیده‌ای از تمام مطالب است که در آینده به سه زبان ترجمه خواهد شد.
 حفظ محیط‌زیست و ترویج فرهنگ محلی
اجرای ویژه‌برنامه نکوداشت هفته شیراز در روز نوزدهم اردیبهشت به عنوان برنامه اختتامیه این هفته، فضاسازی شهری و برگزاری جشنواره عکاسی، توزیع عرقیات بهار نارنج در فضاهای موکب‌گونه در دو محور زندیه و باغ عفیف‌آباد، پخش پادکست شیراز در پروازهای فرودگاهی از دیگر برنامه‌های اجرایی در هفته نکوداشت شیراز بود که رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به آنها اشاره کرد.
چوبینی با بیان اینکه برنامه‌های امسال هفته شیراز از ۱۲ اردیبهشت آغاز می‌شود، برگزاری سه شب شعر در سه نقطه مکانی هفت‌تن، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما در روز‌های ۱۲، ۱۶ و ۱۹ اردیبهشت را از شاخص‌ترین این برنامه‌ها اعلام کرد. در پایان، رئیس سازمان فرهنگی‌اجتماعی شهرداری شیراز به اهمیت گردشگری در باغات اشاره و بیان کرد: این موضوع هم‌راستا با حفظ و صیانت از باغات در دستور کار قرار دارد؛ چراکه این اقدامات نه تنها به توسعه صنعت گردشگری کمک می‌کنند، بلکه به حفظ محیط‌زیست و ترویج فرهنگ محلی نیز کمک می‌نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی