[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۰
  • دوره جدید

احیای دو رشته منسوخ‌شده صنایع‌دستی ، روزنامه شیراز نوین

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس از احیای 2رشته منسوخ شده صنایع دستی استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، حیدرعلی زاهدیان‌نژاد معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس گفت: بر اساس پژوهش‌ها و مستندنگاری صورت گرفته، 2رشته منسوخ شده صنایع دستی استان احیا خواهند شد. زاهدیان‌نژاد در این خصوص اظهار داشت: احیای رشته‌های جاجیم‌های عشایر فارس و هنر نقاره‌سازی در دستور قرار گرفته است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، نسبت به معرفی و احیای این رشته‌ها و همچنین آموزش آنها اقدام خواهد شد. معاون صنایع دستی فارس در تمجید جاجیم‌بافی هنرمندان استان عنوان کرد: هنر جاجیم عشایر فارس در انواع مختلف و با تزیینات متفاوت ارائه می‌شود. در جاجیم عشایر فارس به دلیل اینکه تار و پود در نقش آن دخیل هستند و در بافت نهایی نقش مایه‌ها و سایه روشن‌های منحصر به فردی ایجاد می شود.  این نوع بافت در هیچ نوع دست بافته دیگری وجود ندارد و علاوه بر زیبایی خیره کننده، به دلیل فشردگی موجب دوام بالای جاجیم می شود.
بنابر این گزارش به نقل از معاون صنایع دستی فارس، در هنر جاجیم‌بافی، زنان هنرمند عشایر فارس با تلفیق تکنیک‌هایی مانند ساختن گل به وسیله تکنیک گره (مانند قالی) یا انداختن برخی نقوش برجسته در حاشیه جاجیم یا آویزان کردن دسته‌ای نخ پشمی به شکل گل در رنگ‌های گوناگون به نام گمپل توسط طنابی به نام «ارکن» که از خود پود بافته شده و از بافت آویزان می‌شود، بر زیبایی جاجیم می‌افزایند، به همین دلیل زیباترین جاجیم‌ها در فارس توسط زنان ایل قشقایی بافته می‌شود.
همچنین در خصوص هنر نقاره‌سازی تشریح می‌گردد: نقاره‌نوازان دو عدد نقاره در دو سایز کوچک، یکی با صدای زیر و بزرگ و یکی صدای بم دارند. کاسه نقاره دوکپه‌ای است و توسط مسگران تولید می‌شود. ناقاره بزرگ با برش دو دایره از ورق آهنی به قطر 85سانتیمتر و فرم‌دهی به صورت دو کاسه با ابزار چکش و سندان و سپس چفت کردن دو کپه به روش فرنگی ساخته می‌شود. در ادامه، پوست گاو ماده محلی دباغی نشده در آب می‌خیسانند و بخشی را به صورت نواری و بخشی را به صورت دایره جهت پوست روی ناقاره برش می‌دهند و سپس با برش‌های نواری (مریس) برش دایره‌ای شکل را در سمت خالی ناقاره به رینگی که در پشت ناقاره می‌گذارند، می‌دوزند. از اساتید این هنر می‌توان به صفر حیدری و کریم اوجی اشاره کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی