[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

انتخابات دوم در مجلس دوازدهم ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- گروه تحلیل و بررسی اخبار
باید دید مجلس دوازدهم کدام طرف را نشانه خواهد گرفت؛ مجلس یازدهم در آخرین ماه فعالیت خود دولت را هدف ناکامی‌های اقتصادی قرار داد و پرونده فعالیتی خود را بست. دولت نیز در این وادی بیکار ننشست و مخالفان دولت را هدایت‌شده از سوی دشمن خواند و برای رفع اتهامات اقتصادی کوشید. اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین سمت‌وسوی مجلس دوازدهم انتخابات ریاست مجلس باشد که ما نام انتخابات دوم را بر آن می‌گذاریم. با تمام تفاصیل، این معیشت نخواهد بود که در اولویت قرار خواهد گرفت؛ بلکه آنچه از سخنان منتخبان دوازدهمین دور مجلس برمی‌آید، نفی رئیس‌محوری در مجلس است که حالا نمایندگان می‌خواهند با کنار گذاشتن قالیباف آن را محقق کنند. چهره‌های کهنه‌کاری پای کار انتخابات ریاست مجلس قرار گرفته‌اند تا هرطور شده قالیباف را بر کرسی نمایندگی بازنشانند. حالا اما کشور بیش از گذشته نیازمند تحولات اقتصادی و دگراندیشی در نمایندگان مجلس است؛ نواندیشی که باعث شود تحولات اقتصادی با سرعت بیشتر و با اراده کامل به نفع عموم مردم اجرایی شود.  دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی ۷ خردادماه در هرم سبز بهارستان رسماً فعالیت خود را آغاز می‌کند که برخی منتخبان به تشریح مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های نهاد قانونگذاری در دوره جدید پرداخته‌اند.
آخرین جلسه مجلس یازدهم چهارشنبه دوم خردادماه خواهد بود و در این روز مراسم اختتامیه مجلس در دوره یازدهم برگزار می‌شود و مجلس دوازدهم هم در هفتم خردادماه آغاز به کار می‌کند. طبق سنوات گذشته، پس از استقرار هیئت‌رئیسه سنی در جایگاه خود، پیام مقام معظم رهبری قرائت می‌شود. سپس وزیر کشور گزارشی از نحوه انتخابات مجلس ارائه می‌دهد و رئیس‌جمهور هم سخنرانی خواهد کرد. پس از این اقدامات، قرعه‌کشی شعب ۱۵گانه بررسی اعتبارنامه‌ها انجام می‌شود. ۳۳ روز دیگر منتخبان رسماً فعالیت خود را در بهارستان کلید می‌زنند. بر این اساس مهم‌ترین برنامه‌ای که وکلای ملت باید در دستور کار قرار دهند، چیست؟ جهت پاسخ به سؤال مطرح‌شده، به سراغ تعدادی از منتخبان مردم در مجلس دوازدهم و فعالان سیاسی که از سابقه طولانی نمایندگی مجلس برخوردار هستند، رفتیم. پُرسمان ما از آن‌ها درباره اولویت‌های دوره جدید خانه ملت بود.
ذوالنوری: سه فراکسیون سیاسی در مجلس دوازدهم تشکیل می‌شود
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری از دوه دهم با رأی مردم قم به مجلس راه یافت و این حضور به دو دوره یازدهم و دوازدهم هم کشیده شد. او در اجلاسیه چهارم مجلس یازدهم با رأی همکارانش در جایگاه نایب‌رئیسی جلوس کرد و در انتخابات ۱۱ اسفند هم در دو لیست شریان و صبح ایران قرار گرفت. وی که در همایش شورای وحدت برای تحول شرکت کرده بود، با صراحت از نحوه ریاست مجلس فعلی انتقاد کرد و گفت: به وضعیت موجود هیئت‌رئیسه با جدیت انتقاد دارم و ما نیاز به تحول داریم. مجلس نماینده‌محور نیست و اکنون تمام قدرت در ریاست متمرکز است.
نایب‌رئیس مجلس در عین حال از تلاش برخی برای کاندیداتوری او برای ریاست مجلس خبر داد و گفت که فعلاً تصمیمی در این‌باره اتخاذ نکرده است.
منتخب مردم قم در مجلس دوازدهم در گفت‌وگو با ایرنا، مهم‌ترین برنامه در مجلس دوازدهم را معیشت مردم و وضعیت اقتصادی کشور عنوان کرد و با بیان اینکه تولید و تثبت نرخ ارز، مسکن، خودرو، فساد اداری، اجتماعی و بانکی از جمله موضوعاتی است که در حوزه حل مشکلات اقتصادی کشور باید به آن پرداخت، رسیدگی به وضعیت فرهنگی کشور و فضای افسارگسیخته مجازی را از دیگر برنامه‌های مجلس دوازدهم برشمرد و گفت: در سامان‌دهی این دو حوزه، دولت و مجلس باید تلاش کنند تا هم بدون محدودیت‌های دست‌وپاگیر، فضای درستی ایجاد و دسترسی‌های لازم برای کسب و کار فراهم شود و هم آسیب‌های ناشی از آن کاسته شود. وی درباره آرایش سیاسی مجلس آینده نیز اظهار کرد: به طور معمول در مجلس دو فراکسیون سیاسی داریم، اما در مجلس آینده پیش‌بینی می‌کنیم سه فراکسیون با توجه به تنوعی که در بین نیروهای انقلاب وجود دارد، تشکیل شود.
حاجی‌بابایی: مجلس دوازدهم از نظر نگاه‌های سیاسی متنوع و متکثر است
حمید حاجی‌بابایی با بیان اینکه در حالی مجلس دوازدهم شروع به کار می‌کند که شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب به «جهش تولید با مشارکت مردم» نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: بنابراین مسئله اقتصاد و به‌ویژه معیشت مردم باید در اولویت قرار گیرد. رفع تورم، تنها با مشارکت مردم و مردمی کردن اقتصاد کشور محقق می‌شود.
وی با بیان اینکه در برنامه ‌هفتم به دنبال مردمی کردن اقتصاد هستیم و مجلس آینده باید آن را دنبال کند، گفت: گام‌های مهمی را برای مردم برداشتیم و امیدواریم سال ۱۴۰۳ سال رفع تورم و گرانی‌ها باشد.
منتخب مردم همدان در مجلس دوازدهم و رئیس فعلی کمیسیون برنامه و بودجه، درباره آرایش سیاسی در مجلس آینده، می‌گوید: نحله‌های گوناگون و جدیدی وارد مجلس شدند و مجلس دوازدهم از نظر نوع نگاه متنوع و متکثر است.
متکی: مجلس از نظر شکلی و سخت‌افزاری نیاز به تحول دارد
منوچهر متکی سابقه حضور در مجالس اول و هفتم را دارد. بعد از مجلس اول راهی دستگاه دیپلماسی شد و مسئولیت‌های مهم هچون معاون حقوقی کنسولی و امور مجلس و سفارت ایران در ترکیه را برعهده گرفت. از آنجا که یک دیپلمات نمی‌تواند ظهور و بروز حزبی و تشکیلاتی داشته باشد، بعد از پایان مأموریتش در وزارت خارجه فعالیت‌های سیاسی‌اش را آغاز کرد و سال ۸۴ به ستاد انتخاباتی «علی اردشیر لاریجانی» پیوست و مدتی هم سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری شد.
پس از پیروزی احمدی‌نژاد در سال ۸۴، بار دیگر به وزارت خارجه برگشت. این بار سکان‌دار ساختمان ۳۰ تیر شد و تا سال ۱۳۸۹ این مسئولیت را برعهده داشت و سرانجام در زمانی که به سنگال سفر کرده بود، خبر برکناری خود را دریافت کرد. خروج او از کابینه فرصتی را برایش فراهم کرد تا دوباره به کنشگری‌های حزبی‌اش بپردازد و بعد از تشکیل شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت مبارز به این جمع اضافه و سخنگوی این تشکیلات شد.
وی سال ۱۴۰۲ در لیست شورای وحدت قرار گرفت و توانست بار دیگر اعتماد تهرانی‌ها را کسب کند؛ به همین جهت هفتم خرداد بر کرسی نمایندگی مجلس جلوس می‌کند و طبیعتاً به واسطه سابقه‌اش در دستگاه دیپلماسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواهد رفت. او در گفت‌وگو با ایرنا، مهم‌ترین برنامه مجلس دوازدهم را نظارت می‌داند و می‌گوید: دستگاه‌های حکمرانی در کشور نیاز دارند هر چند وقت یک بار خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند که در حکمرانی نوین در دنیا به آن سنجش مقبولیت می‌گویند. تلقی بر این است که مردم نسبت به مجلس ارزیابی مثبتی ندارند و انتقادات و مطالبات برزمین‌مانده دارند که فکر می‌کنند مجلس به آن رسیدگی نکرده است. بر این اساس ما ضرورت تحول در رویکردها و کارکردهای مجلس دوازدهم را مطرح کردیم و بر این باوریم که در مجلس در حوزه‌های شکلی و سخت‌افزاری نیاز به تحول داریم.
وی از دیگر حوزه‌هایی که نیاز به تحول دارد را مدیریت مجلس دانست و گفت: رئیس مجلس قبل از ورود به دستور صحن علنی باید موضوعات را بررسی و گروه‌های مشاوره‌ای تشکیل دهد تا موضوعات را بررسی کنند که این مشاوران می‌توانند رؤسای کمیسیون‌ها، اساتید دانشگاه و نخبگان باشند و از طرفی هم تعامل باید برآمده از نگاه نمایندگان باشد.
باهنر: مجلس از دولت حمایت کند
محمدرضا باهنر از سابقین کنشگری سیاسی در ایران و از چهره‌های با سابقه بالا در مجلس شورای اسلامی است؛ چهره‌ای که با وجود عبور از مرز هفتادسالگی، همچنان در میدان اصولگرایی تحرکات بالایی دارد و به عنوان یکی از طراحان «طیف سنتی جناح راست» شناخته می‌شود. او بیشتر از ۸ سال نتوانست دوری پارلمان را تحمل کند و برای انتخابات مجلس دوازدهم بار دیگر کاندیدا شد. ابتدا از تهران ثبت‌نام کرد، اما ۲۵ بهمن‌ماه با صدور بیانیه‌ای از تغییر حوزه انتخابیه خود خبر داد و نوشت: عزم آن نمودم که با تغییر حوزه انتخابیه خود از تهران به کرمان، در صورت اعتماد دوباره مردم، آخرین حضورم در خانه ملت به نمایندگی از مردم خوب، صبور، دانا، انقلابی و ولایت‌مدار زادگاهم کرمان باشد. تحلیلگران سیاسی از او به عنوان یکی از نمایندگان تأثیرگذار مجلس آینده یاد می‌کردند، اما با این حال سابقه طولانی‌اش در مجلس نتوانست به «باهنرِ لابی‌من» کمک کند. بنابراین از ورود به مجلس دوازدهم بازماند. وی هرچند توفیق حضور در مجلس را پیدا نکرد، ولی به عنوان یک نماینده باسابقه که در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم عضویت دارد، ۳ توصیه به منتخبان مجلس دوازدهم دارد و با بیان اینکه اولویت مجلس دوازدهم پیگیری برنامه هفتم باشد، می‌گوید: رشد اقتصادی متوسط باید ۸ درصد شود، تورم حداکثر بعد از ۵ سال به عدد تک‌رقمی برسد و ضریب جینی ما (تفاوت درآمد دهک اول با دهک دهم) باید کاهش پیدا کند؛ از این رو اگر مجلس دوازدهم به این نکات توجه کند و بخشی از مسائل مهم را بتواند سامان‌دهی و قوانین لازم را تهیه کند، به اصلی‌ترین وظیفه خود عمل کرده است. وی در توصیه‌ای دیگر به منتخبان مجلس، گفت: تصمیمات مجلس بالای ۸۰ درصد غیرجناحی و کارشناسی است و ضرورت ندارد تمام تصمیمات مجلس جناحی باشد. بعضی مواقع مجلس رقابت‌های جناحی را توسعه می‌دهد، در حالی که اصلاً این رقابت‌ها ضرورت ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده هفت دوره مجلس شورای اسلامی، در سومین توصیه خود به تعامل دولت و مجلس اشاره و تأکید کرد: مجالس مستقر باید از دولت مستقر حمایت کنند. دولت هم باید همراه مجلس باشد و قرار نیست قوا علیه یکدیگر کار کنند. این تعامل است که می‌تواند کشور را پیش ببرد؛ پس تعامل باید جزء برنامه‌های اصلی دولت و مجلس باشد.
عسگری: وحدت میان دولت و مجلس ضروری است
در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲، ۶۱.۵ درصد از واجدان شرایط حوزه انتخابیه داراب و زرین‌دشت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین مجلس خبرگان مشارکت کردند و محمدجواد عسگری در این حوزه منتخب شد. وی در اولین دوره حضورش در ماراتن انتخابات مجلس شورای اسلامی در دور یازدهم نیز توانست بیشترین رأی را کسب کند و به عنوان نماینده مردم داراب و زرین‌دشت وارد مجلس شد و بعد از آنکه سید جواد ساداتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی راهی دولت شد، عسگری با رأی اعضا، ریاست کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس را به دست آورد.
منتخب مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس دوازدهم در گفت‌وگو با ایرنا، با بیان اینکه در حوزه تقنینی آنچه لازم بود انجام شد و در مجلس دوازدهم باید به حوزه نظارت اهمیت دهیم و وقت و زمان بیشتری صرف آن (نظارت) کنیم تا ان‌شاءالله اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد، اظهار کرد: مردم در حوزه اقتصاد دچار مشکل هستند؛ به همین جهت وحدت میان دولت و مجلس ضروری است تا با این همدلی، اقدامات خوبی صورت گیرد. وی گفت: به نظر می‌رسد فضای خوبی در مجلس آینده شکل می‌گیرد و در راستای توصیه‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری حتماً اتفاقات خوبی هم خواهد افتاد.
منتخبان مجلس دوازدهم در حالی به تشریح اولویت‌های کاری قوه مقننه در دوره جدید پرداختند که از ۷ خردادماه رسماً فعالیت‌های خود را در هرم سبز بهارستان آغاز می‌کنند و باید منتظر ماند و دید منتخبان به چه اندازه می‌توانند در اجرای برنامه‌ها و شعارهایی که در آوردگاه انتخابات با مردم در میان گذاشتند، موفق شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی