[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

شیراز از «پارس» به لیگ برتر می‌رسد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: دو فصل متوالی است که بزرگ‌ترین تیم سال‌های اخیر فوتبال شیراز، برای دستیابی به اهدافش،‌ به بازی روی زمین چمن مصنوعی ورزشگاهی متوسل می‌شود که هیچ چیزش استاندارد نیست و در مقایسه با برخی ورزشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر نیز شرایط بدتری دارد.
در فصل 95-96 فجرسپاسی تا هفته سیزدهم  روی زمین ناهموار ورزشگاه حافظیه به میدان رفت و بدون اینکه حتی یک پیروزی کسب کند، در رتبه یکی مانده به آخر قرار گرفت. پس از آن بود که به دستور غلام پیروانی، بازی‌های خانگی فجرسپاسی به ورزشگاه شهید دستغیب انتقال یافت. این ترفند سرمربی کهنه‌کار زردپوشان خیلی زود نتیجه داد و فجر با پیروزی دو بر صفر مقابل خونه به خونه بابل،‌ هوادارانش را به «بقا» امیدوار کرد. هرچند تمام مشکلات آن فصل فجری‌ها در «زمین» خلاصه نمی‌شد و در نهایت بازیکنان این تیم در روز پایانی و در اراک توانستند حکم بقای خود را امضا کنند.
در فصل ۹۶-۹۷ هم که چندی پیش به پایان رسید، فجر تا هفته دوازدهم در زمین ناهموار حافظیه به میدان رفت و پس از پیروزی مقابل ملوان، به دستور علی‌اصغر کلانتری به ورزشگاه شهید دستغیب نقل مکان کرد. این بار هم این حضور روی چمن مصنوعی دستغیب نتیجه‌بخش بود و توانست تأثیر مثبتی روی نتایج فجرسپاسی بگذارد،‌ هرچند در نهایت به موفقیت و صعود به لیگ برتر منجر نشد. 
اما ورزشگاه شهید دستغیب هم به هیچ عنوان یک ورزشگاه کامل و حتی «نسبتاً خوب» برای شهری مثل شیراز نیست. ورزشگاهی با ظاهری بسیار نامناسب، سکوهایی سیمانی، بدرنگ و همواره کثیف، فاقد جایگاه خبرنگاران، جایگاه ویژه‌ای بسیار نامناسب و فاقد مکان مناسب برای قرار گرفتن دوربین‌ها و گزارشگر مسابقه!
تلاش‌های عوامل هیئت فوتبال شیراز برای سر و سامان دادن به وضعیت این استادیوم قدیمی هم تأثیر آنچنانی در وضعیت آن نداشت و به زحمت توانست مسئولان سازمان لیگ را برای برگزاری مسابقات در این ورزشگاه متقاعد کند.
حتی زمین مسابقه هم که تنها نقطه زیبای این استادیوم کوچک به شمار می‌رود، برای برگزاری مسابقات مناسب نیست. چمن مصنوعی و سفتی که میزان مصدومیت بازیکنان را افزایش می‌دهد و شخص علی‌اصغر کلانتری هم اعتقاد دارد نباید دو روز متوالی روی آن تمرین یا بازی کرد! 
در فصل ۹۱-۹۲ فجرسپاسی بازی‌های خود را به این زمین انتقال داد و تا پایان نیم‌فصل نتایج بسیار درخشانی گرفت. تیم تحت هدایت محمود یاوری، بخش زیادی از نیم‌فصل نخست را در بین سه تیم بالای جدول سپری کرد و در نیم‌فصل دوم با فروش عباس محمدرضایی و رضا حقیقی، چندین رتبه تنزل کرد و در رتبه دوازدهم به کار خود پایان داد. اما خیلی از رقبا،‌ نتایج خوب فجرسپاسی که با ارائه بازی‌های زیبا هم همراه بود را به زمین چمن مصنوعی ربط می‌دادند و به این شکل،  این نتایج و بازی‌های خوب را لوث می‌کردند و زیر سوال می‌بردند و شاید بتوان گفت تا حدودی حق با آنها هم بود.
با توجه به توضیحاتی که داده شد،‌ به نظر می‌رسد بتوان با قاطعیت این موضوع را بیان کرد که بهتر است تیم‌های دسته اولی فوتبال شیراز، ‌بازی در این ورزشگاه را به دست فراموشی بسپارند. 
ورزشگاه پارس شیراز که در سال ۱۳۷۶ کلنگ‌زنی شده و در سال ۱۳۹۶ به دست حسن روحانی افتتاح شد،‌ نتوانست در فصل گذشته به بهره‌برداری برسد و شاید این شانس بزرگ را از فجری‌ها گرفت که بتوانند با حضور در یک ورزشگاه بزرگ با زمینی مناسب، شانس خود برای لیگ برتری شدن را افزایش دهند. هرچند برخی اعتقاد دارند فجر به آن میزان تماشاگر ثابت ندارد که با حضور در ورزشگاه پارس بتوانند فشار لازم را روی حریف وارد کنند و این امر در ورزشگاه‌های کوچکی مانند دستغیب بهتر اتفاق می‌افتد، اما به نظر نمی‌رسد این تفکر چندان درست و حرفه‌ای باشد.
تجربه ثابت کرده هرگاه به مردم احترام گذاشته شود، آنها هم پاسخ مناسبی به این احترام خواهند داد. برای اثبات این موضوع می‌توان به وضعیت سینماهای شهر شیراز در سالیان اخیر نگاهی انداخت. تا حدود سه سال پیش، کمتر کسی رغبتی به حضور در سالن‌های سینمای این شهر داشت. سینماهایی با ظاهری بسیار نامناسب،‌ صندلی‌های کهنه و امکاناتی ضعیف که مربوط به سال‌های خیلی دور می‌شد. حتی معروف‌ترین سینمای شهر پس از تجهیز و بازسازی هم نتوانست آن‌طور که باید و شاید، علاقه‌مندان به سینما را برای حضور در خود مشتاق کند. اما در دوسال اخیر با افتتاح سالن‌های متعدد با ظاهری زیبا و با پیشرفته‌ترین امکانات روز دنیا، ‌باعث شد روز به روز به حضور مردم در سینما و رونق هنر هفتم در این شهر افزوده شود! نکته جالب اینجاست که بلیت سینما در حال حاضر نسبت به سال‌های گذشته افزایشی نزدیک به ۵برابر داشته است، اما مردم در قبال احترامی که به آنها گذاشته شده،‌ حاضرند با چنین مبالغی در سالن‌های سینمای مدرن و مجهز حضور پیدا کنند!
ورزشگاه شهید دستغیب با شرایط نامناسبی که دارد، نمی‌تواند محلی برای حضور مشتاقانه هواداران فوتبال شیراز شود. همان‌طور که در دو فصل اخیر هم به اثبات رسید که به جز آن عده هوادار ثابت فجرسپاسی که همواره و در هر شرایطی به استادیوم می‌آیند،‌ سایر علاقه‌مندان به این تیم تا زمانی که «مجبور» نشوند، نشستن پای تلویزیون را به حضور در چنین ورزشگاهی ترجیح می‌دهند.
اما ورزشگاه پارس اگر به درستی تجهیز و آماده بهره‌برداری شود، شرایطی دارد که می‌تواند تمام علاقه‌مندان به فوتبال را برای تماشای بازی‌های تیم‌های شیرازی ترغیب کند. قرار گرفتن این ورزشگاه در یک منطقه خوش آب و هوا با چشم‌اندازی بسیار زیبا، وجود صندلی‌های مناسب روی سکوها، وجود پارکینگ‌های متعدد اتومبیل و بسیار بزرگ و در نهایت، تمامی فاکتورهایی که یک ورزشگاه مجهز می‌تواند داشته باشد، مسائلی است که روز به روز بر حضور علاقه‌مندان به فوتبال در این ورزشگاه خواهد افزود. مسئله‌ای که اگر تحقق یابد،‌ شانس حضور یک تیم شیرازی در لیگ برتر را به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد داد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی