[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

دفتر موسیقی، انتخاب کیهان کلهر در جایزه گرمی را تبریک گفت، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به استاد کیهان کلهر، برگزیده شدن آلبوم 'sing me home' همراه با نوازندگی کمانچه وی را به عنوان بهترین آلبوم در بخش موسیقی جهانی جایزه گرمی تبریک گفت.دفتر موسیقی وزارت ارشاد انتخاب کیهان کلهر در جایزه گرمی را تبریک گفت. در پیام فرزاد طالبی خطاب به کیهان کلهر آمده است: برگزیده شدن آلبوم 'sing me home' به عنوان بهترین آلبوم در بخش موسیقی جهانی جایزه «گرمی» که حاصل تلاش گروه موسیقی «جاده ابریشم» همراه با کمانچه نوازی همچون همیشه شگفت و تحسین برانگیز شماست، نشان از گوشه‌ای از ارزش‌ها و توانمندی‌های موسیقی ایرانی و فرهنگ جهانی توأمان آن دارد. وی در این پیام ضمن تبریک این انتخاب شایسته، تداوم سلامتی و سربلندی این هنرمند کمانچه نواز کشور را در صحنه‌های پیش رو آرزو کرد. در پنجاه و نهمین دوره جوایز موسیقی گرمی، کیهان کلهر با گروه «جاده ابریشم» به رهبری یویوما با آلبوم sing me home برنده جایزه گرمی بخش بهترین «موسیقی جهانی» شد.
آلبوم «Sing Me Home» به سرپرستی یویوما و آهنگسازی و نوازندگی کیهان کلهر برنده جایزه گرمی بهترین موسیقی جهانی در پنجاه و نهمین دوره این رویداد شد.
یویوما یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ویولن‌سل نوازان معاصر به همراه گروه موسیقی جاده ابریشم که شماری از برجسته ترین نوازندگان جهان از جمله کیهان کلهر عضو آن هستند، به عنوان بهترین موسیقی جهانی در سال 2017 انتخاب شد و یکی از «جوایز گرمی / Grammy Awards» را از آن خود کرد.
جایزه گرمی که توسط «آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط / National Academy of Recording Arts and Sciences» اهدا می شود، دقیقاً معادل اسکار در حوزه موسیقی است و به برندگانش، یک تندیس طلا به شکل گرامافون اهدا می‌شود.پیش از این، در میان هنرمندان موسیقی ایران، فقط استاد محمدرضا شجریان برای آلبوم‌ «فریاد» و حسین علیزاده برای آلبوم های «بی تو به سر نمی‌شود»، «فریاد» و «به تماشای آبهای سپید»، کاندیدای دریافت جایزه گرمی شده بودند و نام هیچ موزیسین ایرانی در میان برندگان جوایز گرمی (حتی گروهی) نبود، اما کیهان کلهر این طلسم را شکست.
گروه «جاده ابریشم»، نخستین‌بار در سال ۱۹۹۸ توسط یویوما به منظور تعامل و تبادل فرهنگی کشورهای در مسیر جاده ابریشم و کشورهای اروپایی پیشنهاد شد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف این طرح تبادل فرهنگی میان کشورهای صاحب تمدن حاشیه جاده ابریشم و کشورهای اروپایی، از طریق برگزاری کنسرت، فستیوال، نمایشگاه، مستر کلاس، ضبط، انتشار و به وجود آوردن آثار جدید موسیقایی بود. از کشور ایران علاوه بر کیهان کلهر (کمانچه)، سیامک آقایی (سنتور) و سیامک جهانگیری (نی) نیز به عنوان نوازنده با این گروه همکاری کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی