[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۸
  • دوره جدید

زورخانه پولاد هرچه زودتر ثبت ملی شود این زورخانه می‌تواند مقصد گردشگری و درآمدزا باشد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی، گروه ورزش
رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان فارس می‌گوید اگر زورخانه پولاد به‌عنوان قدیمی‌ترین زورخانه کشور ثبت ملی شود، دیگر تهدیدی مثل تغییر کاربری شامل آن نخواهد شد.
سید‌حسن حسینی در گفت‌و‌گو با شیراز نوین اظهار کرد: زورخانه پولاد قدیمی‌ترین زورخانه جنوب کشور است، اما در سال 98 مالک شخصی که 3 دنگ آن را در اختیار دارد، مراجعه کرد و آن را در اختیار گرفت.
وی افزود: مالک شخصی قصد تغییر کاربری مجموعه را داشت اما با پیگیری رؤسای قبلی هیئت‌های شیراز و فارس، این اتفاق نیفتاد و از زمانی‌که ما مسئولیت را به عهده گرفتیم هم از طریق اداره میراث‌فرهنگی، شورای شهر و استانداری پیگیری کردیم تا این اتفاق نیفتد.
حسینی با بیان اینکه هنوز این زورخانه ثبت یونسکو نشده اما اجازه تغییر کاربری هم به آن داده نشده است، گفت: از‌آنجایی‌که این زورخانه در بافت تاریخی شیراز واقع شده است، مالک شخصی به‌دنبال این است که آن را به فضایی تجاری مثل سفره‌خانه سنتی تغییر دهد. بنابراین از مدیرکل میراث‌فرهنگی استان که همواره هم پای‌کار هستند خواهش می‌کنیم که این میراث ناملموس که جزو فرهنگ تاریخی استان ماست را ثبت کنند. وی با اشاره به اینکه خانه‌هایی در بافت تاریخی شیراز با قدمت 70 و 80 ساله داریم که چون ثبت شده اند، خطر تغییر کاربری هم تهدیدشان نمی‌کند، گفت: زورخانه پولاد حدود 200 سال قدمت دارد و جزو 5 زورخانه قدیمی کشور است. پس خیلی حیف است آن را از‌دست 
بدهیم.
متولی ورزش زورخانه ای استان فارس با بیان اینکه، در سطح شیراز 26 و در استان فارس 84 زورخانه وجود دارد، گفت: 8 زورخانه نیاز به بازسازی دارند و برای 17 زورخانه نیز جانمایی صورت گرفته و قرار است ساخته شود.
حسینی با اشاره به اینکه هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای فاقد درآمد است، گفت: با توجه به اینکه خودم در رشته‌های متفاوت رزمی کار کرده‌ام  و چندسالی است که در ورزش زورخانه‌ای خادمی میکنم، می‌دانم که در تمامی رشته‌ها درآمد‌زایی وجود دارد ولی در زورخانه‌های ما ورزشکاران هیچ شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند و این یکی از دشواری‌های ما در زمینه درآمد‌زایی است. وی با اشاره به اینکه ورزش زورخانه‌ای تنها ورزش ایرانی است که در یونسکو ثبت شده است، گفت: هر کشوری، هنر رزمی و ورزش رزمی قدیمی خودش را در یونسکو ثبت کرده است و چیزهایی که در یونسکو ثبت می‌شوند، به‌نوعی در ارتقا فرهنگ بشریت نقش داشته‌اند.
حسینی در پایان گفت: این ورزش جزو فرهنگ ناملموس ما و فرهنگ معنوی دنیاست. حالا تفاهم‌نامه‌ای را در‌حال پیگیری هستیم و با مدیرکل قبلی و فعلی میراث‌فرهنگی هم هماهنگ کرده بودیم که زورخانه پولاد به یکی از مقاصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود تا هم درآمدزایی داشته باشد و هم گردشگران با میراث‌فرهنگی ناملموس ما آشنا شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی