[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

درآمد پایدار درد مشترک، روزنامه شیراز نوین

درآمد پایدار درد مشترک
رئیس شورای اسلامی شهر تهران: درد مشترک کلانشهرها ، کسب درآمد پایدار است
رئیس شورای شهر شیراز: شوراها نباید در نجات ذخایر سبزشهرها تعلل کنند

 

شیرازنوین - پیمان کشاورز
دومین اجلاس هیئت رئیسه‌ها‌ی شوراهای کلانشهرهای ایران روز پنجشنبه در شهر شیراز برگزار شد. در این اجلاس که با حضور هئیت رئیسه‌های شوراهای هشت کلانشهر کشور برگزار شد حاضران به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل و مشکلات موجود در کلانشهرهای کشور پرداختند. 
در آیین افتتاح این اجلاس رئییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اشتراک کلانشهرها در مشکلات و دردهای موجود گفت: درحال حاضر مهمترین درد مشترک ما درآمد پایدار در شهرهاست که در نشست قبل نیز راه حل‌های متفاوتی ارائه شد اما پیگیری نشد. محسن هاشمی رفسنجانی به تحقق نیافتن درآمد پایدار در بودجه ارائه‌شده به مجلس اشاره کرد و افزود: درحال حاضر دولت آماده همکاری و کمک برای روی آوردن شهرداری‌ها به‌سمت درآمد پایدار و گسترش نیافتن شهرفروشی است.
هاشمی دو مبحث حمل و نقل عمومی و آلودگی هوای کلانشهرها را نیز از دیگر مسائل مشترک میان کلانشهرها عنوان کرد و گفت: لایحه حمایت از حمل و نقل عمومی در مجلس به تصویب رسیده است که می‌بایست سهم دولت را از طریق استانداری‌ها پیگیری کنیم تا با توسعه حمل و نقل ریلی و عمومی شاهد بروز مشکلات کنونی تهران برای سایر کلانشهرها نباشیم. 
رئیس شورای شهر تهران در ادامه به موضوع پسماندها و تولید برق بازیافتی اشاره کرد و افزود: در این زمینه سرمایه‌گذاران علاقمند به حضور و سرمایه‌گذاری در این بخش هستند اما نرخ اعلامی از سوی وزارت نیرو برای خرید برق بازیافتی معقول نبوده و برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست و به همین دلیل هیچ شهری در کشور قادر به حل این موضوع نیست. 
در تهران نیز تولید برق بازیافتی در حد 3مگابایت بود که به‌دلیل مقرون‌به‌صرفه نبودن ادامه پیدا نکرد. 
همچنین سیداحمدرضا دستغیب، رئیس شورای شهر شیراز در این آیین با بیان این نکته که آنچه ما را در این نشست گردهم جمع کرده است تبادل نظر و همفکری جهت حل مشکلات و گرفتاری‌های شهری است که برخی از آنها نه معضل و مشکل که به بحران تبدیل شده‌اند و ارائه چند راهکار برای حل مشکلات و معضلات شهری پرداخت و گفت: ناتوانی دولت‌ها در اداره امور شهرها راهی جز سپردن وظایف شهری به نمایندگان مردم باقی نگذاشته است.
وی در اشاره به برخی مشکلات پیش روی مشترک کلانشهرها خاطرنشان کرد: از جمله مسائل کلانشهرهای کشور که با آن  مواجهیم عبارت است از فقر و حاشیه‌نشینی، بحران جابجایی و حرکت در شهرها و افول کیفیت قابل زندگی در شهرها است. این مسائل آنچنان زندگی در کلانشهرها را متأثر کرده که آسیب‌های بزرگ اجتماعی و فرهنگی را درپی داشته است. 
این عضو شورای شهر شیراز به مسئله تمرکز بر خودرو و مشکلات ناشی از آن در شهرها اشاره کرد و رشد پیاده‌روها را عاملی برای جلوگیری از این نگرش دانست.
دستغیب در ادامه یادآور شد: شوراها نباید در نجات ذخایر سبزشهرها تعلل کنند و بر این اساس مفهوم بوستان‌شهرها باید توسعه یابد و اجرایی شود؛ زیرا امروز زندگی در کلانشهرها بسیار سخت و آسیب‌زا شده است.
رئیس شورای شهر شیراز به موضوع درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: تعیین سهم مدیریت شهری از مالیات شهری به حداقل سه درصد، افزایش سهم مالیات بر ارزش افزوده حداقل به 50درصد و اجازه تعیین نرخ عوارض نوسازی به شورای شهر در کلانشهرها از جمله مواردی است که باید به‌منظور ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها ازطریق شورای عالی استان‌ها پیگیری شود.
رئیس شورای پنجم شیراز با تأکیدبر اینکه در موضوع جذب سرمایه باید به دنبال مزایای سرمایه‌گذاری برای صاحبان سرمایه باشیم یادآورشد: هم‌اکنون تنها زمینه‌های تشویقی سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه حمل و نقل ریلی تبیین شده است و در همین راستا ساختارهای شرکت‌های مشارکتی سهامی شهرداری‌ها با طرف‌های سرمایه‌گذاری خارجی جهت توزیع ریسک سرمایه‌گذاری باید تعریف و اجرایی شود. همچنین باید معافیت‌های مالیاتی و دیگر مشوق‌های غیر مالیاتی برای این شرکت‌ها درنظر گرفته شود.
وی تصریح کرد: موضوعات سرمایه‌گذاری را باید از ساخت و فروش مجتمع‌های تجاری مخصوصاً در مرکزیت شهر به سمت پروژه‌هایی مانند مدیریت پسماند و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری سوق دهیم و در موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده، مشوق‌های ضمانتی با مشارکت سازنده در ضررهای احتمالی راهگشا است.
وی در ادامه به موضوع تأثیر در فعالیت کسب و کارهای دانش‌پایه پرداخت و خاطرنشان کرد: این موضوع می‌تواند تأثیر مستقیمی در رونق اقتصادی در شهرها داشته باشد زیرا برخلاف کسب و کارهای صنعتی  که در مراکز صنعتی و خارج از شهرها شکل می‌گیرند کسب و کارهای دانش‌پایه، درون‌شهرها فعالیت دارند و شوراها باید در زمینه تسهیل و ترغیب این قبیل فعالیت‌ها در شهرها اقدام کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز رعایت مرز نظارت و دخالت شوراها در شهرداری را از امور بسیار مهم و چالش‌برانگیز دانست و افزود: باید بپذیریم که اگر ما انتظار التزام  به قانون را از طرف شهروندان داریم ابتدا باید مجموعه تصمیم‌گیر در شوراها این التزام را داشته باشند و مرکز نظارت و دخالت را خود متفاوت کند. دستغیب همچنین گفت: سرمایه‌داران و شهرداری‌ها با اتحاد خود شهرها را به کارگاه‌های ساختمانی تبدیل و مردم را بین بتون‌ها و ستون‌ها محاصره و آنان را از حقوق شهرنشینی محروم و رابطه آنها را با طبیعت قطع کرده‌اند.
 وی با اشاره به موضوع واگذاری امور شهری به شهرداری‌ها باطرح این پرسش که آیا شهرداری‌ها آمادگی به‌عهده‌گیری و نگهداری این وظایف را دارند گفت: به نظر می‌رسد که 
دولت‌ها نیز تمایل جدی برای واگذاری امور به شهرداری‌ها را ندارند.
رئیس شورای شهر شیراز در پایان خطاب به هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرهای کشور گفت: بیاییم با هرتفکر و اندیشه‌ای برای نجات ایران و شهرهایی که روزبه‌روز آسیب‌های جدی در زمینه‌های مذکور متحمل شده‌اند، دست‌ در‌ دست هم و بااستفاده از تجارب دیگر کشورها با تعامل سازنده و تبادل اندیشه، ایران را بیش‌از پیش بسازیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی