[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۴
  • دوره جدید

برترین‌های فرهنگ و هنر فارس تجلیل شدند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه خبر
آیین تجلیل از افتخارآفرینان فرهنگ و هنر فارس ویژه سال ۱۴۰۲، دیشب چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه با حضور شماری از هنرمندان و اهالی فرهنگ فارس در هتل بزرگ شیراز برگزار شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در این مراسم گفت: فارس دیار هنرمندان، فرهنگ‌وران و مجاهدان است. این افتخار از گذشته برای این سرزمین رقم خورده و شیراز نیز همواره خاستگاه مهم علم، فرهنگ و هنر بوده، هست و خواهد بود.
اسماعیل قزل‌سفلی افزود: فارس از جنبه دینی از وجود احمد بن موسی(ع) که خود نیز یک هنرمند بود، بهره می‌برد. در عرصه ادبیات و هنر نیز از سعدی و حافظ که دو گوهر درخشان بر پیشانی فرهنگ، ادب و هنر ایران هستند، برخوردار 
است.
وی با بیان اینکه فارس در عرصه سرود هم آوازه نام‌آشنایی دارد، گفت: متولیان این برنامه خوش‌سلیقه بودند که نام‌آفرینانی را که ۲۰۰ افتخار در حوزه ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای را از آن ایران اسلامی کردند، مورد تجلیل قرار دادند.
قزل‌سفلی اضافه کرد: آنچه می‌تواند ماندگار شود، جز با هنر امکان‌پذیر نیست؛ این قالب‌های هنری است که آثار را ماندگار می‌کند. وی خطاب به هنرمندان و متولیان فرهنگی گفت: اجازه ندهید تاریخ انقلاب اسلامی را تحریف کنند؛ اجازه ندهید جوانان و نوجوانان را با تاریخ ایران بزرگ بیگانه کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس نیز ضمن تبریک روز معلم اظهار کرد: هنرمندان بحق از معلمان هستند و هیچ جایگاهی بهتر از این جایگاه برای شأن هنر نمی‌توانیم قائل شویم. حمیدرضا قانعی افزود: سال ۱۴۰۲ سال پررونقی برای فرهنگ و هنر فارس بود که این موضوع را می‌توان به گواه آمار و افتخاراتی که در سطح فرهنگ و هنر استان رقم خورد، ثابت کرد.
وی به فروش بیش از ۸۰میلیارد تومانی گیشه‌های سینما و استقبال کم‌نظیر مردم از تماشاخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: طبق آخرین آمار، بیش از ۲۲۷هزار نفر طی سال ۱۴۰۲ به تماشاخانه استان فارس رفتند و به تماشای تئاتر نشستند؛ این رقم در نوع خودش قابل‌تأمل است.
قانعی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ رنگ‌وبوی هنر فارس را در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی می‌شد دید، گفت: امیدوارم که این سنت حسنه برای ایرانیان پابرجا بماند و سال ۱۴۰۳ هم سال پررونق و سالی پر خیر و برکت برای فرهنگ و هنر فارس باشد.
وی به برنامه‌های فرهنگ و هنر در سال ۱۴۰۳ اشاره کرد و گفت: امسال راه‌اندازی جشنواره فیلم شیراز، دوسالانه خوش‌نویسی فارس و برگزاری جشن کتاب سال را در پیش رو داریم و برای رقم خوردن این رویدادها دست نیاز و همیاری و همفکری به سوی هنرمندان و فرهنگ‌وران دراز می‌کنیم‌.
به گزارش شیرازنوین، در انتهای این مراسم از هنرمندان استان فارس در بخش‌های مختلف تجلیل شد. بر این اساس در بخش فرهنگی محمد محمدی رابع، غلامرضا کافی، پروین جاویدنیا، فریده زارعی، حمیده ساعیان، حمید افسری، فروغ توتونچی و محسن عباسپور، در بخش قرآنی سید محمدعلی سجادیان، علیرضا خلیفه، هادی افخمی، سیدرضا نجیبی، محمدرضا کرم‌نژاد، محمد بهرامی‌شاد و حسام قانعی، در بخش سینمایی محمدحسین فلاح‌زاده، محسن دانشور، محمد ناصری راد و علی بلندنظر، در بخش موسیقی سید پوریا نصیری، حسین یاسانی، محمد توکلی شوریجه، محمد زارع، شکیبا حداد، محمدمهدی یزدان‌بخش، احسان تابنده، محمدضا نیکخو و عمران جمالی، در بخش هنرهای تجسمی آیدا قدمی، پارسا توانایی، سیده مریم احراری، آبتین شُمیلی و سعید کریمی و در بخش نمایشی آژمان بیژنی‌نسب، اصغر گروسی، شهرزاد بداغی، علیرضا بازیار، سعید نظری، سانیا عاجلی، نسیم شیرزادی، زهرا قربانی، ملیحه زحمتکش و آرش جمال‌الدینی مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی