[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

ارائه مدل استاندارد برای اجرای ملی پزشک خانواده ، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت وزیر بهداشت، در نشست مشورتی برنامه پزشک خانواده، بر ضرورت وجود یک مدل استاندارد پزشک خانواده برای اجرا در سراسر کشور تأکید کرد.
به گزارش «وب‌دا» در شیراز، دکتر ‌علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این نشست با بیان اینکه دنیا به سمت پزشک خانواده رفته است و اجرای آن تأثیر مثبتی داشته است‌ گفت: برنامه پزشک خانواده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌خوبی اجرا شد.
او اجرای پزشک خانواده را از برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه برشمرد که به‌عنوان قانون در کشور تصویب شده است و افزود: بدون نظام سیستم سطح‌بندی و ارجاع، اجرای پزشک خانواده امکان‌پذیر نیست.
دکتر رئیسی در ادامه بر لزوم وجود یک مدل استاندارد پزشک خانواده برای اجرا در سراسر کشور، تأکید کرد و گفت: یکی از بزرگترین مشکلات پزشک خانواده، این است که در سراسر کشور اجرا نشده و اگر در تمام کشور اجرا می‌شد، نواقص آن نیز با سرعت بیشتری شناسایی و رفع می‌شد. 
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران برای درمان از استان‌های دیگر به استان فارس و شیراز ارجاع داده می‌شوند، این امر را موجب افزایش هزینه‌ها عنوان کرد و افزود: اگر مراکز ارجاع‌دهنده این بیماران نیز دارای سیستم ارجاع مناسب باشند، بسیاری از این مراجعات کمتر می‌شود.
معاون وزیر بهداشت‌ در پایان افزود: در استان‌های فارس و مازندران برای اجرای بهتر پزشک خانواده باید به سمت یک الگوی واحد برویم و از تجربیات به‌دست‌آمده در سال‌های گذشته‌ استفاده کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: باید با ارائه روش‌های مناسب، لزوم توجه مردم به سیستم ارجاع را یادآوری کنیم و در این زمینه فرهنگسازی لازم انجام شود.
دکتر ‌علی بهادر‌ با تأکید‌بر اینکه پزشک خانواده و نظام ارجاع باید مفهوم واقعی خود را پیدا کند و سیستم ارجاع اجباری شود، لزوم پیگیری فعال مسائل بیماران پس از مراجعه به پزشکان خانواده را ضروری خواند.
در ادامه، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گزارشی از اجرای طرح تحول سلامت، پزشک خانواده و برنامه‌های اجرا‌شده در حوزه بهداشت دانشگاه به حاضران ارائه داد.
دکتر عبدالرسول همتی گفت: در بحث فراهم‌سازی زیرساخت‌ها، پیش‌از بازنگری در حوزه گسترش، هزار و ۳۷۴‌واحد داشتیم که درحال حاضر به هزار و ۴۶۹‌واحد رسیده است.
او افزود: در زمینه فضای فیزیکی مورد نیاز، ۳۹۵‌واحد ارائه خدمت تعمیر اساسی شده است و ۱۴۸‌واحد درحال ساخت است. همچنین ۴۶قطعه زمین برای ساخت واحدهای ارائه خدمات بهداشتی در نقاط مختلف استان با کمک خیرین و شهرداری‌ها تأمین شده است.
معاون بهداشت دانشگاه تجهیز و تکمیل مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، تجهیز ۹۲درصدی زیرساخت‌های اینترنتی و افزایش ۸۸درصدی جذب نیروی انسانی را از مهمترین اقدامات انجام‌شده پس‌از اجرای طرح تحول سلامت در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد.
 دکتر همتی با اشاره به اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در استان فارس‌ اضافه کرد: برون‌سپاری خانه‌های بهداشت، راه‌اندازی طرح تله کاردیوگرافی برای نخستین‌بار در کشور در ۱۳۰‌مرکز روستایی، تهیه نرم‌افزار پروژه‌های عمرانی، تهیه و پیگیری خدمات مراقبتی عشایر و جذب به‌ورز عشایر، طراحی و بهره‌برداری از سامانه مدیریت تجهیزات پزشکی، راه‌اندازی کارگاه تعمیرات تجهیزات پزشکی و طراحی و بهره‌برداری از سامانه پایش شاخص‌های بهداشتی، از نوآوری‌های اجرای برنامه پزشک خانواده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.
او همچنین از همکاری هزار و ۱۲۵پزشک خانواده و هزار و ۲۵۹پزشک متخصص و فوق تخصص با برنامه پزشک خانواده فارس خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی