[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

پاسخگو بودن شوراها اعتماد عمومی را افزایش می‌دهد ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: تفکر امروزه در توسعه شهری این است که شهرها تا حد امکان با محیط زیست طبیعی سازگار باشند و به‌سوی پایداری گام بردارند و به توسعه شهری پایدار توجه نمایند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در دومین نشست هیئت رئیسه  شواراهای کلانشهرهای کشور، ضمن عرض تسلیت ارتحال عالم ربانی و فقیه گرانقدر، آیت‌الله اسدالله ایمانی، امام‌جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس‌ گفت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعضای شورهای اسلامی به‌عنوان ابزاری برای تحقق حاکمیت مردم و تجلی اراده عمومی و از ارکان تصمیم‌گیری در اداره امور کشور محسوب می‌شوند.
استاندار فارس شوراها را یکی از ارکان اصلی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی دانست و افزود: باید تمام توان و تلاش خود را برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی، رانت‌خواری و فساد انجام دهند چرا‌که خدمتگزاری صادقانه سبب افزایش اعتماد عمومی و حفظ سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.
نماینده عالی دولت در استان فارس، شورای عالی استان‌ها را تنها مرجعی دانست که می‌تواند بعد از دولت به دولت و مجلس لایحه بدهد و افزود: باید از ظرفیت مهم این شورا به‌عنوان یک شورای فرادستی برای تسهیل امور و خدمت بیشتر به مردم بهره گرفت و با تعامل دولت و مجلس و نو‌آوری شوراها، چالش‌های موجود را رفع و فرصت‌ها را تقویت کرد. استاندار فارس مهمترین خواست مردم در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرها را تغییر در زندگی شهروندان عنوان کرد و گفت: شاه کلید این تغییر، هماهنگی شوراها و شهرداران است که این جلسات هم‌اندیشی بستر تغییر مثبت را فراهم می‌کند. وی ادامه داد: شورا و شهردار باید دربرابر مردم پاسخگو باشند و هر‌اندازه میزان پاسخگویی شهردار و شورا افزایش یابد، اعتماد عمومی نیز افزایش می‌یابد. طبیعی است که نسبت مشارکت مردم در اداره امور به میزان اعتماد آنها به شوراها و عملکردشان بستگی دارد.
مهندس تبادار، رونق ساخت و ساز، حمل و نقل عمومی و به ویژه مترو و آلودگی هوا، معضل کم‌آبی، ایمنی و مدیریت بحران و استحکام بنای سازه‌ها را مهمترین موضوعات مشترک کلانشهرها دانست و تصریح کرد: حل این مشکلات از طریق دستیابی به یک الگوی مشترک متناسب با شرایط هرشهر ازسوی شوراهاست.
مهندس تبادار گفت: شهرداری‌ها نهادهای عمومی غیر دولتی هستند که همه منابع خود را از مردم دریافت می‌کنند و دولت در موضوعاتی همچون مترو به شهرداری‌ها کمک می‌کند و با وجود افزایش 71‌درصدی جمعیت شهرنشینی باید تدابیر و تمهیدات ویژه‌ای برای درآمدهای شهرداری‌ها پیش‌بینی کرد.
استاندار فارس افزود: بخشی از مشکلات شهرداری‌ها با سرمایه‌گذاری و تقویت بخش خصوصی و همچنین دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی حل خواهد شد.
مهندس تبادار اظهار داشت: شهر شیراز به‌عنوان یکی از کلانشهرهای مهم کشور موازنه زیستی شهری را در دستور کار خود قرار دهد تا الگو و نمونه برجسته‌ای برای سایر شهرهای استان باشد.
استاندار فارس ابراز امیدواری کرد: حضور هیئت رئیسه شوراهای کلانشهرها می‌تواند دست‌مایه و بستر مطلوبی برای تصمیم‌سازی کلانشهرهای کشور به‌خصوص شیراز فراهم کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی