[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

وقتی پهلوانی در کشتی جایش را به درگیری و عربده‌کشی می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

اتفاقات رخ داده در مرحله نهایی مسابقات انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی تأسف اهالی ورزش را در‌پی داشت و این سؤال پیش می‌‌آید که چرا گاهی اوقات پهلوانی در این رشته جای خود را به عربده‌کشی می‌دهد؟
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مرحله نهایی رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی در شرایطی برگزار شد که اتفاقات ناخوشایندی در روز پنجشنبه رخ داد، جایی که سعید عبدولی و ایمان انصاری که در وزن 87‌کیلوگرم کشتی فرنگی به مصاف هم رفته بودند با یکدیگر درگیر شدند و کتک‌کاری کردند. این درگیری تنها محدود به تشک کشتی نبود و این دو کشتی‌گیر در بیرون از تشک و حتی در رختکن هم به جان هم افتادند و در این بین دوستان و اقوام‌شان هم وارد این ماجرا شدند و شاید اگر دخالت نیروی انتظامی ‌نبود اتفاقات بدتری رخ داد.
عبدولی پیش از این نیز سابقه حاشیه‌سازی در مسابقات داخلی و بین‌المللی را داشته و نشان داده که بیشتر از اینکه تمرکز خود را روی مسائل فنی بگذارد به دنبال حاشیه است. عدم حضور در مسابقات انتخابی و اردوهای تیم ملی، فحاشی در المپیک 2016 و... اتفاقاتی بوده که در سالیان گذشته توسط عبدولی رقم خورده است.
نکته تأسف‌آورتر اینکه حاشیه‌های مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی تنها محدود به درگیری سعید عبدولی با ایمان انصاری نبود. درگیری سامان عبدولی برادر سعید با محمد نوربخش و پرتاب اشیا به داخل تشک کشتی توسط برخی تماشاگران حامی‌ یدالله محبی در نوبت مسابقات گذشته اتفاقاتی بود که خاطرات زشتی را برای اهالی ورزش رقم زد.
کسب مدال در میادین بین‌المللی ارزشمند است اما حفط اخلاقیات و دوری از حاشیه‌ها به مراتب جایگاه بالاتری نسبت به کسب عناوین و مدال دارد. انتظاری که از فدراسیون کشتی می‌رود این است که به دور از هر گونه مصلحت‌اندیشی برخورد جدی با هر کشتی‌گیری که برای خود حاشیه امنی تصور و بی‌اخلاقی می‌کند، داشته باشد. در غیر این صورت باید انتظار داشت که اتفاقات بدتری هم رخ دهد.
کشتی ورزشی است که در آن اخلاق و منش پهلوانانه حرف اول را می‌زند و این ورزش به ورزش پهلوانی معروف است اما نتیجه‌گیری باعث شده که بسیاری از بی‌اخلاقی‌ها به کشتی ورود کند در حالی که این رشته قداست زیادی دارد و عربده‌کشی و گردن‌کشی جایی در آن ندارد.
سعید عبدولی درخصوص مسائل و حواشی روز گذشته مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی اظهارداشت: جا دارد از تمامی‌ مردم، مربیان‌، کادرفنی، مسئولین فدراسیون کشتی و البته انصاری و فلاح عذرخواهی کنم. وی افزود: متأسفانه طی سالیان گذشته بسیاری از داوری‌ها به ضرر من بوده و همین امر باعث شده تا ذهنیت بدی در من ایجاد شود و با هر اشتباه داوری برخوردهای بد اینچنینی از من سر بزند. فرنگی‌کار وزن ٨٧‌کیلوگرم کشورمان عنوان کرد: حضور تماشاگران و دوست داران کشتی، فضایی زیبا در سالن هفت تیر خلق کرده بود که متأسفانه برخوردهای احساسی من این جو را خراب و باعث بروز حواشی برای مسابقات و شخص من شد. جا دارد از همه مردم و عوامل برگزاری و بخصوص انصاری و فلاح، طلب حلالیت کنم. 
بهرام مشتاقی در خصوص رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی اظهار داشت: موجودیت کشتی فرنگی ما همین نفراتی بودند که در مرحله نهایی کشتی گرفتند. باید روی همین نفرات سرمایه‌گذاری کنیم چون دو رقابت مهم بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی را پیش‌رو داریم که بازی‌های آسیایی اهمیت بالایی برای کاروان ورزشی ایران دارد و باید مدال‌آور باشیم.
عضو شورای فنی کشتی فرنگی درباره غایبان مرحله نهایی گفت: کشتی‌گیرانی که فدراسیون کشتی مدارک آنها را قبول کند، ما هم برای آنها برنامه‌ریزی خواهیم کرد و به اردوها دعوت می‌شوند. حضور در تورنمنت‌ها هم راه دیگری برای شناسایی نفرات است، اما اگر یک کشتی‌گیر مجوز نداشته باشند، شانسی نخواهند داشت.
مشتاقی همچنین در خصوص درگیری‌ها و بداخلاقی‌های صورت گرفته در مسابقات انتخابی تیم‌های ملی خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی کشتی‌گیران اخلاق را باختند. ما شاهد درگیری‌های بودیم که در شأن کشتی نیست. مدال و قهرمانی خیلی زود عمرش به پایان می‌رسد، اما این اخلاق و جوانمردی است که باقی می‌ماند و کشتی‌گیران اگر می‌خواهند در آینده از آنها به نیکی یاد شود، باید راه آقا تختی را بروند.
حسن یزدانی در خصوص کسب مقام نخست مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در وزن ٨٦‌کیلوگرم اظهار داشت: کشتی‌های خوبی به نمایش گذاشته شد و قاسم‌پور نیز کشتی‌گیری جوان است و می‌تواند در آینده بهتر نیز شود.
وی درباره اینکه در این مسابقات زیاد به خودش فشار نیاورده خاطرنشان کرد: در کشتی فینال با تمام توانم به روی تشک آمدم. در داخل ایران کشتی در وزن ٨٦کیلو سخت است و خدا را شکر می‌کنم که دستم بالا رفت و توانستم صاحب دوبنده تیم ملی شوم.
قهرمان المپیک ریو در خصوص اعتراض‌ها به داوری‌ها گفت: من نمی‌دانم و در کشتی‌های من داوری مشکلی نداشت. انسان جایز الخطاست و اشتباهات همیشه جزو کشتی است و هر چه جلو می‌رویم بهتر می‌شود. حریفم هم استانی من بوده و در یک باشگاه تمرین می‌کنیم و در تشک رقیب و در بیرون رفیق هستیم.
یزدانی در خصوص کسب نشان طلایی دیگر در این وزن عنوان کرد: تمریناتم را دنبال می‌کنم و امیدوارم در نهایت بتوانم با نظر کادرفنی راهی بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی شوم. در این مسابقات نیز سعی می‌کنم با قدرت کار کنم تا باز هم برای ایران افتخار کسب کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی