[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

درنای فارس منتخب ایران در جشنواره ABU شد، روزنامه شیراز نوین

«درنا» برنامه مستند رادیویی از شبکه فارس، به جشنواره  ABU  سال 2018 راه یافت. درنا برنامه 15‌دقیقه‌ای حول محور زندگی مردم ایل قشقایی به‌خصوص زنان ایل، تهیه و تولید شده است. جشنواره ABU ‌یک اسکار رادیویی است. در دنیا دو مؤسسه و اتحادیه رسانه‌های صوتی و تصویری وجود دارد؛ اتحادیه رادیو و رادیو تلویزیون (KBS) ژاپن و تلویزیون کره (NHK) که شامل  تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه می‌شود. در این اتحادیه غول‌های رسانه‌ای بزرگی مثل اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اروپا (‌CCTV) و چین عضویت دارند. جشنواره اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه به اختصار (ABU‌ prizes) گفته می‌شود.
کشورهای عضو این اتحادیه از جمله جمهوری اسلامی ایران هر‌ساله برنامه‌های منتخب خود را برای رقابت به جشنواره ارسال می‌کنند.  این رقابت در 7‌بخش تلویزیونی و 7‌بخش رادیویی برگزار می‌شود و برگزیدگان نهایی همزمان با مجمع عمومی سالانه معرفی خواهند شد. در بخش رادیویی این جشنواره اثر فاخر درنا کاری از صدای مرکز فارس منتخب کشور ایران برای رقابت با تولیدات سایر کشورها به جشنواره ABU می‌رود.
درنا نام پرنده‌ای خوش‌آواز است که ایلیاتی‌ها معمولاً اسم دختران خود را درنا می‌گذارند و به این پرنده زیبا مهر می‌ورزند.
هدف از ساخت این برنامه رادیویی، آشنایی هرچه بیشتر مردم سراسر دنیا با آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایل قشقایی در استان فارس است. فاطمه وکیلی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی، امیرهمایون یزدان‌پور گویندگی، امین فخارپور، صدابرداری و داریوش حافظی، گزارشگری این برنامه را برعهده دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی