[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

بعد از جویدن آدامس چه اتفاقی در بدن می‌افتد، روزنامه شیراز نوین

آیا می‌دانید با جویدن آدامس چه اتفاقاتی در بدن رخ می‌دهد؟ با فواید و مضررات جویدن آدامس آشنا شوید.
شاید شما یکی از طرف‌داران جویدن آدامس باشید و روزانه از آن استفاده کنید و در مقالات متعددی شنیده و خوانده باشید که آدامس می‌تواند برای بدن مضر باشد و نباید از آن استفاده کنید. استفاده از آدامس فقط باید در میزان مناسب باشد و زمانی می تواند مضر باشد که شما به میزان زیادی از آن استفاده کنید و زمانی می‌تواند کاملاً مضر باشد که تاریخ انقضای آن پایان یافته باشد. هدف از این بحث این نیست که باعث ایجاد رعب و وحشت در شما شود، بلکه تنها قصد ما از این مقاله این است که به آگاهی شما بیفزاییم.
زمانی که شما از آدامس استفاده می‌کنید و در دهانتان می‌گذارید، به دلیل شیرین بودن و بافت خاص خودش می‌تواند به مرور زمان باعث اعتیاد در شما شود و نتوانید آن را ترک نمایید. در این بخش قصد داریم مزایا و معایب جویدن آدامس را بررسی نماییم.
به طور کلی شاید این سوال در ابتدا به ذهن شما برسد که آیا جویدن آدامس خوب است یا بد.
جویدن آدامس زمانی بدون مشکل و خوب خواهد بود که پس از جویدن آن، فوراً اقدام به مسواک زدن نمایید. در بهداشت دهان، هیچ حرف و سخنی نسبت به بد و مضر بودن آدامس برای دهان و بدن گفته نشده است.
بسیاری از مردم با جویدن آدامس، احساس آرامش عمیق می‌کنند که به گفته خودشان و مطالعات اثبات شده در وسعت بالا، نشان داده‌اند می‌تواند در کاهش افسردگی و بهبودی برخی اعضا در بدن شوند.
خواص و فواید جویدن آدامس
برای آگاهی عمیق‌تر به جویدن آدامس و مزایای آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- بهبودی تمرکز
جویدن آدامس باعث تغییر سطح کورتیزول در بزاق می‌شود که با تغییر سطح این ماده در بزاق، سطح استرس تقریباً 16درصد کاهش پیدا می‌کند که یک مزیت بسیار خوب و عالی است. میزان استرس پایین می‌تواند به این معنا باشد که ذهن می‌تواند آرامش بیشتری داشته باشد و نتیجه آن تمرکز بیشتر آن خواهد بود.
2- کاهش اشتها
با جویدن آدامس به نحوی شما احساس سیری خواهید داشت که باعث کم‌خوری شما خواهد شد و دیگر به میزان زیادی غذا نخواهید خورد. اگر تصمیم به استفاده از آدامس در لاغری دارید، باید توجه داشته باشید از آدامس‌هایی با میزان کم قند استفاده کنید و در این وضعیت می‌تواند در شما مفید واقع شود.
3- درمان سوزش سردل
جویدن آدامس باعث تحریک تولید بزاق بیشتر در دهان می‌شود که نتیجه آن می‌تواند عبور راحت‌تر مواد غذایی و مایعات از مری باشد. بنابراین، دیگر بدن نیازی به تولید اسید بیشتری برای هضم غذا نخواهد داشت و سوزش سردل از بین خواهد رفت. بنابراین اگر قصد استفاده از آدامس برای درمان سوزش سردل دارید، توصیه می‌شود از طعم‌های نعنا و اکالیپتوس استفاده کنید و طعم‌های میوه‌ای شاید کمی ناخوشایند باشند، چراکه می توانند باعث دل درد شوند.
معایب جویدن آدامس
1- چاقی
اگر شما از آدامس‌هایی با میزان بالای شکر تصفیه شده، مواد افزودنی و دیگر مواد شیمیایی ساخته شده است و استفاده می‌کنید باید متوجه این باشید که جویدن آدامس می‌تواند به طور منظم باعث افزایش وزن شما شود.
2- آسیب رساندن به آسپارتام
آسپارتام یک شیرین کننده است که در آدامس‌های سالم و بدون شکر استفاده می‌شود. این ماده حاوی فنیل آلانین است (ماده‌ای است که برای افرادی که دارای فنیل کتونوری هستند، مضر است) که در نتیجه می‌تواند تأثیر بد و منفی در مغز این افراد بگذارد.
3- یک ضدیبوست خطرناک
آدامس‌های بدون شکر حاوی سوربیتول هستند اگر از این نوع آدامس‌ها به میزان بالا استفاده کنید می‌تواند باعث ایجاد دل‌درد و اسهال مزمن در شما شوند. Jurgen Bauditz که یک متخصص گوارش آلمانی است، گفته نباید در طول هفته بیش از 5گرم سوربیتول  به بدن برسانید.
4- ایجاد درد در فک
جویدن آدامس، به شدت می‌تواند منجر به ایجاد درد در فک شود که زمانی به بدترین مرحله می‌رسد که مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای در فک از بین برود و دیگر نمی توان آن را به راحتی جبران کرد.
5- ایجاد درد در پلاک و کرم‌خوردگی دندان‌ها و مسائل دیگر
وجود شکر می‌تواند باعث تجمع باکتری‌ها در دهان شود که نتیجه آن می‌تواند ایجاد برخی مسائل در پلاک و کرم‌خوردگی دهان و دیگر مشکلات بهداشتی شود. به همین دلیل دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند از آدامس به میزان مناسب و کم استفاده کنید و بعد از جویدن آدامس، فوراً دندان‌های خود را با مسواک تمیز کنید.
6- متشکل شده از پشم گوسفند
آدامس حاوی لانولین است که از پشم گوسفند گرفته می‌شود که این ماده باعث نرم شدن آدامس می‌شود. هنوز اثبات نشده است که این ماده می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.
به طور کلی به یاد داشته باشید که استفاده از آدامس تأثیر مثبتی دارد. با این وجود، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند از آدامس به میزان مناسب استفاده کنید، چراکه استفاده بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد برخی مسائل بهداشتی (همان‌گونه که در بالا بیان کردیم) شود.
در نهایت، این شما هستید که می‌توانید برای خودتان بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی