[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

کابوس‌های شبانه یک زن تنها، روزنامه شیراز نوین

 زن جوان و معتادی که پس از اعدام برادر و شوهرش به خاطر سرقت و قتل طلا فروش، به کمپ ترک اعتیاد رفته تا بتواند برای تنها فرزندش مادری کند، از دوران کودکی و جوانی و دزدی‌هایش گفت. داستان این زن بسیار دردناک و عبرت‌آموز است.
نامم پرستو است. پدرم معلّم بازنشسته بود و همه زندگی‌اش را برای آسایش من و دو برادر دیگرم گذاشت؛ خیلی کوچک بودم که مادرم تصادف کرد و از دنیا رفت.
بعد از فوت مادرم، پدرم برای من و برادرهایم جای خالی او را پر کرد و چندین سال ازدواج نکرد، تا ما سرانجام از آب و گل درآمده و بزرگ شدیم و پس از بزرگ شدن ما، دوباره ازدواج کرد.
پدرم از همسر دومش فرزندی نداشت و همیشه به ما می‌گفت که بیشتر برای این که همدم و مونسی در اواخر زندگی داشته باشد، ازدواج کرده است و هیچ‌گاه نمی‌تواند مهر مادرم را از قلبش بیرون کند و به راستی نیز چنین بود و هیچ‌گاه یاد و خاطره مادرم از ذهنش دور نمی‌شد.
پدرم همیشه ایّام از خوبی‌های مادر، برایمان تعریف می‌کرد، به یاد دارم که مادرم بسیار دختر دوست بود و همیشه به ما عشق می‌ورزید، هنوزهم، عروسک‌های دوران کودکی را که برایم خریده بود، به یادگار دارم و گاهی با آنها در خلوت خودم، درد و دل می‌کنم و رنج و غصّه‌هایم را برایشان بازگو، می‌کنم.
شاید باور کردنش سخت باشد، امّا مرا برادرم معتاد کرد! برادرم، بهنام، از سال‌های پیش برای کار به شهرستان دیگری رفته بود و پدرم خیلی از دوری او ناراحت بود. چون متوجّه رفتارهای عجیب بهنام شده بود، اما خیلی نمی‌توانست اعتراض کند، زیرا هربار که اعتراضی می‌کرد با فریادهای پی‌درپی برادرم مواجه می‌شد و این باعث می‌شد که فشارش بالا برود و بسیار عصبانی و ناراحت بشود. تا این‌که کارش به بیمارستان کشید و پس از چند روز بر اثر سکته مغزی در گذشت و برای همیشه از دست کارهای ناشایست ما، راحت شد.
پس از فوت پدرم من و برادرم بهنام، خانه‌ای اجاره کردیم و با هم به صورت مجرّدی زندگی می‌کردیم. پدرم همیشه نگران ما بود و می‌گفت: نمی‌دانم چرا با وجود نان حلالی که سعی کردم همیشه بر سر سفره خانواده بگذارم، چرا تو و برادرت، این قدر، نااهل و بی‌مبالات هستید.
من و برادرم دزدی می‌کردیم و بدین صورت خرج زندگی و اعتیادمان را در می‌آوردیم، سایربستگان، به دلیل اعتیادمان، دیگر ما را قبول نداشتند و اعتیاد ما را مایه سرشکستگی‌ خود و خانواده می‌دانستند و همین امر سبب شده بود که به کلّی، با ما قطع رابطه کنند.
پس از مدّتی با فرهاد، دوست برادرم، آشنا شدم، او به قول خودش استاد سرقت بود و سعی می‌کرد، تمام ظرایف و نکات کلیدی سرقت را به ما آموزش بدهد.
فرهاد مرا با سرقت آشنا کرد و انواع شیوه‌های سرقت را از او یاد گرفتم و استاد سرقت خودرو شده بودم. این اواخر من و برادرم آنقدر در سرقت ماهر شده بودیم، که حتّی خودروهایی را که نیز دزدگیر داشتند، به آسانی می‌دزدیدیم‌.
پس از مدّتی با فرهاد ازدواج کردم، چون او به مانند ما و از جنس خودمان بود، هم سرقت می‌کرد و هم اعتیاد شدید داشت.
بارها به جرم سرقت‌های مختلف دستگیر شدم، هر‌بار به دلیلی دستگیر می‌شدم. یک‌بار جنس سرقتی دست مالخر گیر می‌کرد و بعد از دستگیری او، من هم گیر افتادم و زمانی هم هنگام سرقت دستگیر می‌شدم.
آخرین بار نیز می‌خواستم برای برادرم مواد بخرم و همین که وارد خانه موادفروش شدم، با پلیس روبرو و دستگیر شدم.
پس از آزادی از زندان بازهم همان روال گذشته همچنان ادامه داشت و پیوسته سرقت می‌کردیم و هزینه مصرف موادمان را تأمین می‌کردیم، پس از اندک زمانی من و فرهاد صاحب فرزند دختری به نام مهسا شدیم و برای اوّلین بار لذّت پدر و مادر شدن را با تمام وجود خود، درک کردیم.
تا این‌که سرانجام‌، بهنام و فرهاد به دلیل سرقت، بار دیگر دستگیر شده و به زندان افتادند. امّا این بار جرم‌شان بسیار سنگین بود، چون در جریان سرقت از یک مغازه طلافروشی دو نفر را به قتل رسانده بودند و روزها را به تلخی، یکی پس از دیگری به انتظار قصاص می‌گذراندند.
با زندانی شدن همسر و برادرم سخت کلافه شده بودم و مانده بودم که با دختر کوچکم چگونه باید به زندگی ادامه بدهم، سرانجام کابوس‌های شبانه‌ام به حقیقت پیوست و همسر و برادرم به سزای اعمال خود رسیده و قصاص شدند.
باورش بسیار سخت بود که بپذیرم، دخترک مظلومم در کودکی دیگر از داشتن نعمت پدر، محروم شده است.
به راستی دنیا بر سرم خراب شده و به آخر خط رسیده بودم، به دلیل پرداختن نکردن کرایه، صاحب خانه عذر من و فرزند خردسالم را خواست. به ناچار شب‌ها را با فرزند کوچکم در پارک سپری می‌کردم و روز‌ها نیز حیران و سرگردان به گدایی کردن، می‌پرداختم و از این طریق نان بخور و نمیری برای خود و فرزندم فراهم می‌کردم و همچنان با غول بی‌رحم اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کردم، تا این‌که سرانجام در یکی از همان روزها که در خیابان‌های شهر، سرگرم گدایی بودم، یکی از بستگانمان که در بین فامیل به انجام کارهای خیر شهره بود، من و فرزندم را در کمال ناباوری، درحال گدایی کردن، دید و دلش به رحم آمد و من و دخترم را در خانه‌اش پناه داد. آری، اکنون مدّتی است که به کمک او در کمپ ترک اعتیاد بستری شده‌ام و قصد دارم که با یاری خداوند ترک کنم و بار دیگر به جریان زندگی سالم و بدور از هرگونه پلیدی برگردم تا بتوانم مادر خوبی برای دخترم باشم گرچه یقین دارم که دیگر فرصت‌های از دست رفته را بازگشتی نیست.
نظر کارشناس روانشناسی، مشاوره ومددکاری اجتماعی:
بی‌شک علل و عوامل بسیاری در سلامت و عدم سلامت یک خانواده مؤثر هستند و اعتیاد یکی از مخرب ترین عوامل فروپاشی خانواده‌ها است.
از آنجا که مصرف‌کنندگان مواد مخدر اغلب رفتارهای ناسازگارانه و نامتناسبی مانند دروغگویی، دزدی، بی‌توجهی، پرخاشگری، خشونت، عدم مسئولیت پذیری و‌... از خود بروز می‌دهند، موجب اختلال در ارتباطات خانوادگی و اجتماعی شده و نوعی بی‌اعتمادی در اطرافیان خود ایجاد می‌کنند. بنابراین در چنین خانواده‌ای معمولاً فرد معتاد توسط سایر اعضا طرد می‌شود و به عنوان یک عضو بی‌کفایت همواره موجب سرافکندگی سایرین است.
شکل‌گیری شخصیت کودکان، ارتباط مستقیم با رفتارها و اعمال والدینشان دارد و این امر شاکله شخصیتی آنان تا بزرگسالی را بنا می‌نهد. رفتارهای غلط والدین در خانواده می‌تواند صدمات جبران ناپذیری بر شخصیت فردی و اجتماعی کودک وارد آورد، بنابراین وظیفه‌ی هر پدر و مادری است تا با مطالعه، هم‌فکری و مشاوره، بهترین راهکارهای تربیتی را به دست آورند و با تمام توان در تربیت صحیح فرزندان کوشا باشند‌.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی