[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

انجمن فرهنگی و هنری حیرت افتتاح شد، روزنامه شیراز نوین

با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در شیراز
انجمن فرهنگی و هنری حیرت افتتاح شد

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

یادداشت
تجربه‌های پیشین نشان داده است اتخاذ فرایند‌های پیشگیری، نتایج به مراتب بهتری نسبت به مواجه سخت با آسیب‌های اجتماعی دارند و امروزه کارشناسان اجتماعی بر این نکته تأکید می‌ورزند که پتانسیل‌های فرهنگی نباید در انحصار مضامین زیباشناختی درآید، بلکه مؤلفه‌های هنری باید در بطن جامعه فراگیر شده و عموم مردم به میزان سطح فرهنگی خود از آن سیراب گردند. به طور حتم با جهان شمولی فعالیت‌های فرهنگی، آمار بزهکاری‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های مدنی با رکود مواجه شده و در برهه‌ای که مشکلات اقتصادی مردم را به ستوه آورده‌اند، می‌توان با دست‌‌یازی به گستره عظیم فرهنگ و هنر، فضای جامعه را تلطیف کرد. خوشبختانه در سالیان اخیر دولت ادعای انحصارطلبی در فعالیت‌های فرهنگی را با نگاهی روشنفکرانه کنار گذاشته و در اقصی‌نقاط ایران، شاهد فعالیت بخش خصوصی در این زمینه هستیم. با این وجود، باید در نظر داشت بخش خصوصی به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه نخواهد توانست بدون حمایت‌های دولتی، به حیات فرهنگی خود ادامه دهد و پس از مدت کوتاهی شاهد کمرنگی آنها در متن جامعه خواهیم بود. به همین دلیل باید با نگاهی کلان به نقش مراکز فرهنگی نگریست و در نظر داشت که با بهره‌گیری از سلاح نرم فرهنگ و هنر، می‌توان به مقابله با آسیب‌های فراگیر اجتماعی برخاست و از رشد لجام‌گسیخته ناهنجاری‌هایی مانند اعتیاد، فروپاشی بنیان خانواده‌ها، بزهکاری و آسیب‌هایی از این دست جلوگیری کرد. مجموعه فرهنگی و هنری حیرت به مدیریت مجید خادم، یکی از موفق‌ترین مراکز فرهنگی ایران به حساب می‌آید که شاگردان زیادی در زمینه‌های مختلف فرهنگی پرورش داده و در آوردگاه‌های هنری، افتخارات زیادی برای استان کسب کرده است. خادم درباره سابقه این انجمن فرهنگی گفت: انجمن داستان حیرت در سال ١٣٩١ در شیراز تأسیس شد  و در حال حاضر حدود ٢٠٠عضو در شیراز و بیش از ٥٠عضو در شهرهای اصفهان، قزوین و تهران دارد. این انجمن در سال ١٣٩٤ به انجمنی کشوری تبدیل شد و در حال حاضر در ٤شهر شعبه دارد. وی با اعلام اینکه در این مدرسه تنها برنامه مدون آموزش داستان‌نویسی بلندمدت در کشور در حال اجرا است که در حال حاضر نزدیک به ١٥٠هنرجو دارد افزود: حدود ٧٠هنرجو تاکنون موفق به پایان دوره جامع مقدماتی شده و ١٨هنرجو با پایان دوره جامع مقدماتی و پیشرفته، از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. در این مدرسه سالانه حداقل ٢٠کارگاه آموزشی از سلسله دروس دوره طی ٤ترم سه‌ماهه برگزار می شود. 
فعالیت‌های فرااستانی
خادم درباره نشست‌های داستان‌خوانی و نقد داستان گفت: انجمن داستان حیرت در شیراز دو نشست آزاد هفتگی، در اصفهان یک نشست هفتگی و در قزوین یک نشست هفتگی و در تهران یک نشست هفتگی به صورت منظم و مداوم برگزار می‌کند. همچنین در شیراز هر سه ماه یک بار یک جلسه نقد کتاب رمان یا مجمموعه داستان تازه منتشر شده از نویسندگان مطرح استان و کشور برگزار خواهد شد. وی درباره جشنواره‌های حیرت اظهار کرد: جشنواره داستان کوتاه خلاقانه سال (حیرت)، کاملاً مستقل و به صورت ملی برگزار می‌شود که تاکنون سه دوره برگزار شده و دوره چهارم در حال برگزاری است. خادم ادامه داد: در دوره سوم و در سال ١٣٩٦ بیش از ٥٠٠نویسنده کشور با بیش از ٧٠٠اثر در این جشنواره شرکت داشته‌اند. وی همچنین به برگزاری جشنواره نقد داستان کوتاه سال اشاره کرد و افزود: این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود و دوره اول آن در حال برگزاری است. این جشنواره در زمستان ١٣٩٦ فراخوان داده و مهلت ارسال آثار تا پایان اردیبهشت ٩٧ بوده است. از سویی، دبیر مدیرمسئول مدرسه داستان‌نویسی حیرت درباره جشنواره داستان کوتاه «داستان شیراز» عنوان کرد: این جشنواره به صورت استانی برگزار می‌شود که فراخوان اولین دوره آن مهرماه ١٣٩٧ منتشر خواهد شد.
استقبال از مجلات حیرت
وی همچنین به انتشار مجلات حیرت اشاره کرد و گفت: مجله تخصصی ادبیات داستانی «داستان خلاقانه سال (حیرت)» به صورت سالانه و با پخش سراسری به صورت کاغذی در ٤٠٠صفحه منتشر می‌شود و تاکنون سه شماره ١٣٩٤ و ١٣٩٥ و ١٣٩٦ منتشر شده است. این در حالی‌ست که به گفته خادم، مجله تخصصی ادبیات داستانی و شعر «داستان شیراز» به صورت فصلنامه و با پخش سراسری به صورت الکترونیک در ١٥٠صفحه منتشر می‌شود و تاکنون سه شماره پاییز ٩٦ و زمستان ٩٦ و بهار ٩٧ منتشر شده است. این مجله با همکاری اساتید و بزرگان ادبیات داستانی کشور تهیه و از طریق اپلیکیشن‌های کتابخوان طاقچه و فیدیبو ارائه می‌شود. با توجه به سه گزارش فعالیت‌های اساسی انجمن که در بخش بالا ارائه شد، خادم برنامه‌های اصلی انجمن در سال ٩٧ را نیز طی سه گزارش کوتاه ارائه کرد و افزود: در مدرسه داستان‌نویسی حیرت (تأسیس ١٣٩١) تاکنون ١١استاد و مدرس مطرح استانی و کشوری حضور داشته‌اند که در سال ٩٧ این تعداد به ١٤نفر خواهد رسید. همچنین بنا داریم در سال ٩٧ حداقل هر سه ماه یک بار با دعوت از یکی از اساتید ادبیات داستانی کشور، ورکشاپ‌های کوتاه یک روزه با مباحث تخصصی برگزار کنیم. وی از برپایی ٤ورکشاپ یک روزه با حضور چهار مدرس مطرح ادبیات داستانی کشور در هر فصل خبر داد و افزود: همچنین از ابتدای تابستان، با همکاری ادیبان و اساتید استانی اقدام به افتتاح مدرسه شعر حیرت خواهیم کرد و اولین دوره پذیرش هنرجو را برگزار خواهیم کرد. وی به معرفی نشست‌های داستان‌خوانی و نقد داستان حیرت پرداخت و افزود: در سال ٩٧ بنا به روال گذشته، حداقل ٤٠نشست تخصصی خوانش و نقد داستان هفتگی برگزار خواهیم کرد. همچنین در هر فصل یک جلسه بزرگ نقد و بررسی یک رمان یا مجموعه داستان کوتاه تازه منتشر شده از یکی از نویسندگان مطرح کشور را در برنامه داریم.
درخشش در جشنواره‌های ملی
مدیرمسئول انجمن داستان‌نویسی حیرت در ادامه از معرفی برندگان دومین جایزه ملک‌الشعرای بهار خبر داد و گفت: انجمن ادبی رسم کتاب‌خوانی به دبیری سیدمجتبی آل‌سید، انجمن ادبی رفقای نقد به دبیری سجاد نوروزی، انجمن ادبی سپیدار به دبیری فاطمه سلیمانی، انجمن ادبی سرچشمه به دبیری احمدرضا سلیمی، انجمن ادبی فروغ کاشان به دبیری زهرا رسول‌زاده، انجمن ادبی گنجینه دانایی رامهرمز به دبیری توران درویشی، انجمن ادبی موج‌شکن به دبیری پونه نیکوی، انجمن ادبی نوای غریب دستگرد امامزاده به دبیری سجاد محبی دستگردی و کانون ادبی دانشگاه صنعتی اصفهان به دبیری فخرالدین اسماعیلی دارستانی، شایسته این رویداد ادبی شدند. خادم یادآور شد: از میان این ١٣انجمن، یک انجمن به عنوان برگزیده برگزیده‌ها، دو انجمن به عنوان برگزیده و ۱۰انجمن شایسته تقدیر شناخته شدند. دبیر جشنواره‌های حیرت عنوان کرد: در سال ١٣٩٧ دوره چهارم جشنواره ملی «داستان کوتاه خلاقانه سال (حیرت)» به روال سال‌های پیش برگزار خواهد شد، اما امسال به صورت هم‌زمان اولین دوره جشنواره ملی «نقد داستان کوتاه سال» نیز برگزار شده و اختتامیه هر دو جشنواره در یک روز و در دهه سوم شهریور ماه خواهد بود. شایان ذکر است این اولین بار است که جشنواره‌ای اختصاصی در سطح کشوری و با موضوع نقد داستان کوتاه برگزار می‌شود. خادم خاطرنشان کرد: همچنین در ابتدای مهرماه نیز فراخوان اولین دوره جشنواره داستان «داستان شیراز» به صورت استانی در دو بخش نویسندگان بزرگسال و نویسندگان نوجوان منتشر خواهد شد. رویکرد این جشنواره کشف استعدادهای جوان داستان‌نویسی در استان و هدایت آنها به سمت آموزش مدون و دقیق زیر نظر اساتید برجسته استانی و کشوری در مدرسه داستان‌نویسی حیرت خواهد بود. وی در عین حال خبر داد: شماره چهارم مجله تخصصی ادبیات داستانی «داستان خلاقانه سال(حیرت)» در شهریورماه امسال در ٢٠٠صفحه منتشر خواهد شد که شامل برترین داستان‌های جشنواره‌های فوق و به همراه برترین متون نقد داستان کوتاه آن جشنواره‌ها خواهد بود. وی با اشاره به انتشار مجله تخصصی ادبیات داستانی و شعر «داستان شیراز» اشاره کرد: در این مجله بخش‌های تخصصی داستان، نقد داستان، مقاله، درسگفتارهایی در ادبیات داستانی، ترجمه و پرونده ویژه و همچنین بخش مفصل اختصاصی تحلیل و نقد شعر امروز ایران وجود دارد. وی افزود: اساس این مجلات بر گسترش ادبیات داستانی و شعر با رویکرد تخصصی در کنار درسگفتار و تحلیل و نقد خواهد بود و از بخش‌های جالب توجه آن برای داستان‌نویسان و شاعران: داستان‌نویسان فردا: شامل معرفی و مصاحبه و نمونه داستان و نقد داستان از یکی از نویسندگان جوان کشور که در جشنواره‌ای کشوری حائز مقام شده، اما هنوز کتاب مستقلی از او منتشر نشده است؛ چگونه نوشته شد: شامل متنی مفصل و جامع از یکی از نویسندگان مطرح کشور (در هر شماره) که تمامی مراحل و روند نوشتن یک داستان معروف خود را از جرقه اولیه تا متن نهایی برای داستان‌نویسان جوان آشکار کرده و شرح خواهد داد.
آغاز به کار حیرت در شیراز
آیین گشایش مجموعه فرهنگی و هنری حیرت سه‌شنبه مقارن با سالروز بزرگداشت فردوسی در شیراز برگزار شد و در این مجموعه فرهنگی فعالیت‌هایی نظیر برگزاری کارگاه‌های تخصصی داستان‌نویسی، بررسی تاریخ هنر، اکران فیلم‌های مطرح سینمای ایران و جهان، رونمایی کتاب و نقد تخصصی آثار فرهنگی و هنری با حضور اساتید، نویسندگان و هنرمندان در زمینه‌های متنوعی انجام خواهد شد. شایان ذکر است انجمن حیرت به دبیری مجید خادم در دومین جشنواره ملک‌الشعرای بهار توانست برای فارس افتخارآفرینی کرده و عنوان ارزشمند برگزیده برگزیدگان را از میان سیزده انجمن فرهنگی به خود اختصاص دهد. این در حالی است که مجلات تخصصی حیرت و داستان شیراز هم زیر نظر این انجمن منتشر می‌شود. در مراسم افتتاحیه این مجموعه فرهنگی و هنری برنامه‌هایی از قبیل نمایش فیلم بازمانده به کارگردانی فرزاد قبادی، شب شعر با هدایت احسان نعمت‌اللهی، گفتگویی درباره عکاسی مستند با حضور محمد فلاح‌نیا و اجرای موسیقی توسط علی صابری و سینا کاظم‌زاده اجرا شد. 
این مجموعه فرهنگی به صورت رسمی فعالیت خود را از روز 25اردیبهشت ماه مقارن با سالروز بزرگداشت فردوسی آغاز کرد. 
گفتنی است مجموعه فرهنگی و هنری حیرت به آدرس چهارراه حافظ، خیابان حافظ، کوچه شش، بن‌بست اول روبروی ساختمان امیریان پلاک 474 پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی