[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

تولید قربانی تورم شده است ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه جای تأسف است که امروز در کشور اولویتی به اسم تولید وجود ندارد، اظهار داشت: اگر به تولید مانند دیگر موضوعات در کشور بها داده می‌شد، امروز وضعیت اقتصاد، اشتغال و تولید کشور به مراتب بهتر بود. 
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی با رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: امروز بخش اقتصاد و تولید کشور در جدال با مشکلات فراوانی است که هر روز به جای کاهش، شاهد شدت این مشکلات هستیم.
وی افزود: فعال اقتصادی ما به جای حل مشکلات فرامرزی برای پیشبرد تجارت و بازرگانی خود درگیر بخش‌نامه‌ها و مشکلات داخلی بی‌شماری شده که نفس تولید و تولیدکننده را گرفته، در حالی که امروز بخش تولید یکی از بخش‌های مهم در کشور است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
حمیدیان با اشاره به ماده 62 قانون بهبود و ارتقای تولید اظهار داشت: ستاد رفع موانع تولید در استان‌ها تشکیل می‌شود و هیچ‌یک از مصوبات این ستاد، فرای قانون نیست؛ اما دستگاه‌های اجرایی مصوبات ستاد را اجرا نمی‌کنند که باید این مسئله مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی استان فارس با اشاره به جرم‌انگاری در خصوص عملکرد بخش خصوصی در مواجهه با بانک‌ها نیز اضافه کرد: وقتی در قوانین برای فعالان بخش خصوصی جرم‌انگاری می‌شود، باید متناظر همین امر برای بانک‌ها و دیگر دستگاه‌ها هم باشد. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامناسب بودن قانون مالیات و این امر که این قانون مسیر خوبی را پیش نگرفته است، ادامه داد: این قانون منجر به ضعف تولید می‌شود؛ چراکه ما قربانی تورم هستیم نه مسبب آن؛ اینها در مجموع اثرات خوبی روی تولید ندارد و یک همه‌جانبه‌نگری در این زمینه باید دیده شود. 
حمیدیان با انتقاد از اینکه بر همه امور مالیات بسته شده و مالیات ارزش افزوده نیز بنا بوده که همه عوارض را شامل شود، عنوان داشت: وضع عوارض جدید با وجود مالیات بر ارزش افزوده جایگاه قانونی ندارد و این موضوعی است که فعالان بخش خصوصی به عنوان یک مطالبه مطرح می‌کنند. 
نظام ارزی، صادرکننده را با محدودیت مواجه کرده است
در ادامه این جلسه، سیدشمس‌الدین حسینی، رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید و رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت تورمی و رشد اقتصادی از دهه 70 تا 1401 گفت: شرایط اقتصادی شرایط مناسبی نیست و نظام ارزی به‌گونه‌ای است که صادرکننده را با محدودیت مواجه کرده است. 
وی با اشاره به موضوعات و درخواست‌هایی که از سوی فعالان اقتصادی در این جلسه مطرح شد، گفت: نظام ارزی نیازمند بازبینی است و این امر در دستور کار کمیسیون قرار دارد؛ همچنین درباره سرمایه در گردش، تسهیلات بند الف تبصره 18 به 48هزار میلیارد تومان رسیده که بیشترین سهم نیز برای بخش کشاورزی است. 48همت بند الف تبصره 18 برای 1402 است که هنوز جذب نشده، هم قانون است و هم منبع مالی‌اش فراهم است. 
رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مثبت این کمیسیون برای حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی افزود: قانون تأمین تولید و زیرساخت‌ها آخرین اقدام کمیسیون است که باید این قانون در اختیار تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار گیرد و از این قانون مطلع باشند. 
حسینی با بیان اینکه اطلاع از قانون برای تولیدکنندگان ضرورت دارد، از اتاق بازرگانی استان درخواست کرد که جلساتی برای آشنایی تولیدکنندگان با این قانون و دیگر قوانین مرتبط با تولید تشکیل دهد. 
وی درباره مسئله تعدد بخش‌نامه‌ها با فعالان اقتصادی موافقت کرد و گفت: به صورت کلی گفتن، مشکل را حل نمی‌کند اما مواردی که مشکل‌ساز شده به صورت موردی ارائه دهید تا در دوره جدید مجلس بررسی شود. رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس درباره مسئله مالیات‌ها افزود: جز با توافق دولت نمی‌توانیم مالیات را کاهش دهیم؛ باید فعالان اقتصادی از طریق شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، دولت را متقاعد کرد. حسینی تفویض اختیار در حوزه صدور مجوزهای کسب و کار را پیشنهاد خوبی دانست و عنوان کرد: اگر رشد اقتصادی امروز کاهش پیدا کرده، به دلیل ضعف در حکمرانی است؛ بنابراین باید حکمرانان خوبی انتخاب کنیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی