[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

بخشی از سقف بازار سرپوشیده جهرم بر اثر بارندگی‌های اخیر فرو ریخت
مهر: بازار سرپوشیده جهرم که به خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز معروف است، میراث گران‌بهای گذشتگان بوده که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.
حفظ و حراست از این بنای تاریخی که محلی برای کسب رزق و روزی مردم جهرم است، نه تنها از آن جهت که یک اثر تاریخی است باید مورد توجه قرار بگیرد، بلکه خطر در کمین جان و مال مردمی است که در این مکان مشغول به امرار معاش هستند و در صورت غفلت، حادثه پلاسکویی جدید رخ می‌دهد.
بارندگی روزهای گذشته سبب شده بخشی از سقف این بازار سرپوشیده که سال‌های گذشته نیز تعمیر شده بود، تخریب شده و فرو بریزد. امری که چنانچه رسیدگی نشود، مشکلات عدیده‌ای را در پی خواهد داشت.
با توجه به مراجعه بازاریان به منظور پیگیری موضوع، نماینده مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی به اتفاق مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کشور، فرماندار ویژه جهرم و جمعی از مسئولان شهری، از بازار سرپوشیده بازدید و در جریان مشکلات آن و بررسی نواقص به وجود آمده برآمدند.
 فرماندار ویژه شهرستان جهرم، در جریان این بازدید می‌گوید: مشکلات به وجود آمده در بازار سرپوشیده، نیازمند بررسی دقیق و تسریع در روند حل آنها است تا به تبع این مشکلات، بحران‌های بعدی گریبان‌گیر این مجموعه و مردمی که در این بازار مشغول امرار معاش هستند، نشود.
علیرضا صحراییان با اشاره به اتخاذ تصمیماتی برای برطرف شدن این مشکل، می‌افزاید: برابر تفاهم‌نامه منعقده شده با شرکت عمران و بهسازی شهری کشور، مرمت بازار سرپوشیده و کاروانسرای بازار، توسط این شرکت انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه از مشکلات این بازار در زمان بارندگی، ورود آب به داخل بازار است، عنوان می‌کند: به منظور دفع آب‌های سطحی نیز شهرداری مطالعات لازم را انجام و شرکت عمران و بهسازی شهری مساعدت می‌کند.
فرماندار ویژه جهرم تصریح می‌کند: در خصوص وضعیت برق بازار سرپوشیده نیز اداره برق و شهرداری جهرم تدابیری اندیشیده‌اند که اجرایی می‌شود.
بازار جهرم، یکی از بناهای تاریخی اواخر دوره زندیه در شهر جهرم است. از این بنا به‌عنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز نام برده می‌شود.

سیراف و کاوش‌های نوین باستان‌شناسی
آریا: رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: این پروژه با همکاری مشترک پژوهشکده باستان‌شناسی، پژوهشگاه ملی علوم جوّی و اقیانوس‌شناسی و دانشگاهی از کشور فرانسه آغاز شد.
حمید چوبک گفت: نخستین بار است که بر اساس تفاهم‌نامه به امضا رسیده با پژوهشگاه ملی علوم جوّی و اقیانوس‌شناسی، می‌توانیم از تجارب ارزنده کارشناسان این پژوهشگاه در زمینه انجام کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی بهره‌مند شویم.
وی با اشاره به اینکه این پروژه هم اکنون در آغاز راه است، گفت: عملیات میدانی و نمونه‌برداری از بستر زمین، صخره‌ها و ساحل به مدت شش روز به طول انجامید.
چوبک اظهار داشت: هم اکنون، نمونه‌های جمع‌آوری شده برای آنالیز و اعلام نتیجه به کشور فرانسه انتقال داده شده‌اند. رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی بندر تاریخی سیراف تحت عنوان پروژه بین‌المللی، در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وی تأکید کرد: هدف از انجام این پروژه این است که مشخص شود چرا بندر تاریخی سیراف در این نقطه مشخص از خلیج فارس ایجاد شده است.
این مقام مسئول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان داشت: همچنین در این پروژه ارتباط بندر سیراف با زمین‌شناسی، از طریق سنجش سطح آب خلیج فارس مشخص خواهد شد. چوبک اذعان داشت: در مجموع، این کاوش به سؤالات زیادی در خصوص فعالیت‌های دریانوردی در طول تاریخ در خلیج فارس پاسخ خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه این یک پروژه طولانی مدت است، اظهار داشت: این پروژه با حمایت وزارت علوم و تحت زیرمجموعه پروژه بزرگ جندی شاپور انجام می‌شود.
وی در ادامه گفته‌های خود، همچنین از انجام کاوش‌های زیرآب در خلیج گرگان طی آبان ماه امسال با همکاری مشترک دانشگاه اسکاتلند خبر داد.
چوبک همچنین به بندر کنگ و جزیره هرمز در استان هرمزگان، به عنوان مکان‌های دارای اهمیت در زمینه باستان‌شناسی زیرآب اشاره کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم برای این مناطق نیز فصل‌های کاوش باستان‌شناسی زیرآب تعیین کنیم. وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزش باستان‌شناسی زیرآب با همکاری مشترک یونسکو و بهره‌گیری از اساتید کشورهای خارجی در این خصوص گفت: امیدواریم با تربیت نیروهای آموزش دیده، گامی اساسی در راستای توسعه کاوش‌های باستان‌شناسی زیرآب برداریم.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی