[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

مشکلات سامانه جامع تجارت، دلیل اصلی تعطیلی مغازه‌داران شیراز، روزنامه شیراز نوین

بازار طلای شیراز شاهد اعتراض بخشی از فعالان این صنف در روز دوشنبه بود؛ برخی از طلافروشان در واکنش به ثبت دارایی‌ها و اموال خود اقدام به تعطیل کردن مغازه‌های‌شان کردند. به گزارش ایلنا، روز دوشنبه طلافروشان بازار شیراز دست به اعتراض زدند و نسبت به ثبت اموال خود در سامانه جامع تجارت که مقدمه اجرای مالیات بر عایدی سرمایه است، واکنش نشان دادند.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به اینکه مشکلات سامانه جامع تجارت از عوامل تعطیلی بازار طلافروشان در شیراز است، می‌افزاید: اگرچه مقرر شد که سامانه جامع تجارت با سامانه مؤدیان یکی شود و مسئولان سه ماه پیش وعده این کار را به ما دادند، اما عملاً هیچ اتفاقی نیفتاد.
محمد زرین‌مهر در ادامه با بیان اینکه تمام تلاشمان را جهت آموزش و جا انداختن سامانه مؤدیان به مغازه‌داران و طلافروشان به کار گرفتیم و توانستیم حدود 50 درصد مشکلات سامانه مؤدیان را حل کنیم، ادامه می‌دهد: از 7 الی 8 سال گذشته مقرر شد تا سامانه مؤدیان برای اعضا راه‌اندازی شود؛ هفته گذشته از تهران نامه‌هایی مبنی بر اجرای سامانه جامع تجارت به ما اعلام کردند که در پی آن مغازه‌های طلافروشی در اکثر شهر‌های ایران تعطیل شد و به‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته، مغازه‌داران بعد از 4 الی 5 روز اقدام به تعطیل کردن مغازه‌ها کردند. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز با اشاره به اینکه سامانه جامع تجارت و سامانه مؤدیان هر دو اعلام می‌کنند که سامانه اصلی هستند، خاطرنشان می‌کند: مدتی پیش رئیس‌کل دارایی استان عنوان کرد که طلافروشان در مرحله نخست سامانه مؤدیان را اجرا کنند و بعد از انتخاب یک گزینه اطلاعات در سامانه جامع تجارت هم ثبت خواهد شد؛ اما عکس این اتفاق در حال رخ دادن است و مسئولان دارایی عنوان می‌کنند که سامانه جامع تجارت اصلی است و در صورت ثبت‌نام در این سامانه دیگر نیاز به سامانه مؤدیان نیست.
زرین‌مهر در ادامه با بیان اینکه مغازه‌داران طلافروشی در شیراز دچار سردرگمی شده‌اند، ادامه می‌دهد: اگرچه در روزهای گذشته با برگزاری کلاس‌های آموزشی به مغازه‌داران طلافروشی در شیراز آموزش‌های لازم جهت ثبت در سامانه مؤدیان انجام گرفت و هماهنگی‌های لازم با بانک‌ها جهت ثبت این سامانه انجام شد، اما مجدداً شنیده می‌شود که عکس این اتفاق در حال رخ دادن است و مغازه‌داران طلافروشی باید موجودی اولیه خود را هم اعلام کنند و هم در سامانه جامع تجارت باید خریدار نهایی مشخص شود و کد ملی آنها به صورت آنلاین ثبت شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز تصریح می‌کند: با این اتفاقات بسیاری از مغازه‌داران طلافروشی عطای آن را به لقایش می‌بخشند و از این حرفه دست 
می‌کشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی