[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

مراسم افطاری در دستگاه‌های اجرایی ممنوع شد، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، از ممنوعیت برگزاری مراسم افطاری بر اساس بند و تبصره ۲۰‌قانون بودجه‌۹۷ برای دستگاه‌هایی که از بودجه کلی کشور استفاده می‌کنند، خبر داد.
قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، از ممنوعیت برگزاری مراسم افطاری بر اساس بند و تبصره ۲۰ قانون بودجه ۹۷ برای دستگاه‌هایی که از بودجه کلی کشور استفاده می‌کنند، خبر داد.
غلامرضا اسداللهی با اعلام این خبر که بر اساس قانون اجرای مراسم افطاری در دستگاه‌های اجرایی ممنوع شده است در تشریح جزییات آن گفت: امسال در قانون بودجه محدودیت‌هایی را نسبت به سنوات گذشته برای هزینه کردها در نظر گرفته‌اند، کما‌اینکه در بند و تبصره 20‌قانون بودجه 97 تأمین هزینه افطاری تمام دستگاه‌های اجرایی از محل بودجه کل کشور چه اعتبارات عمومی، چه اختصاصی و چه منابع داخلی یا اعتبارات خارج از شمول یا منابع حاصل از صرفه‌جویی با هر میزانی که باشد ممنوع شده است که در ماده 5 قانون خدمات کشوری هم تمام دستگاه‌ها را شامل می‌شود.
قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رییس مجلس شورای اسلامی به لحاظ اجرای صحیح قانون بودجه هم به معاونت نظارت مجلس دستور داده که اجرای این بند از قانون را پیگیری کند و هم خود به دولت و سایر دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند متذکر شده که تمهیداتی بیندیشند تا قانون به نحو صحیحی اجرا شود.
دستگاه‌ها نمی‌توانند از بودجه کلی کشور برای شرکت در امور خیر استفاده کنند
وی تصریح کرد: این بند از قانون در حالی ابلاغ می‌شود که هر‌سال برخی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی سفره‌هایی را تحت عنوان افطاری برای کارمندان و برخی مدیران دولتی مهیا می‌کردند و این روند هم در سطح وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها و ادارات کل استانی و برخی شهرستان‌ها هم رویه شده بود، به همین دلیل این ممنوعیت به صراحت در قانون بودجه آمد.
اسداللهی با تأکید بر‌اینکه باید این امر در قالب حکم کلی و ارشادی عملیاتی شود یادآورشد: این نوع هزینه کردها پرده‌نویسی برای مراسم گوناگون اداری اعم از خیر‌مقدم‌گویی را نیز شامل می‌شود تا در‌پی آن به سمتی حرکت کنیم که بودجه به نحوه بهینه و در جهت هدف‌گذاری‌های صورت گرفته هزینه شود و از بریز و بپاش پرهیز شود.
وی اظهار کرد: البته در سنوات گذشته دستگاه‌هایی هم بودند که با نیت خیر بودجه‌ای از محل صرفه‌جویی خود و وجوهی که از کارکنان آنها جمع‌آوری شده بود ارزاقی تهیه کرده و در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار می‌دادند تا به خانواده‌های نیازمند برسد که این امری پسندیده است که در سیره ائمه اطهار(ع) نیز بدان تأکید شده است اما استفاده از اموال دولتی حتی در جهت این نوع اقدامات هم نه تنها مجوز شرعی و قانونی ندارد، بلکه به صراحت منع شده است.
قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امسال قطعاً در راستای اجرای صحیح قانون بودجه بعد از ابلاغ رییس مجلس شورای اسلامی این معاونت نیز روند اجرای آن را به طور جدی پیگیری می‌کند تا تخلفی در این زمینه صورت نگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی