[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

معاون سیاسی وزیر خارجه: گفتگو با اروپا نهایتاً ۴‌هفته زمان می‌برد، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در گفتگویی آمریکا را مقصر اصلی برهم خوردن احتمالی برجام دانست و اظهار داشت که گفتگو با اروپایی‌ها ۴هفته زمان می‌برد.
«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در گفتگو با تلویزیون آلمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران چه تضمین‌هایی از اروپا می‌خواهد گفت: گفتگوهای ما با اتحادیه اروپا از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود و ما از طرف اروپایی انتظار داریم بشنویم که در مذاکرات درباره توافق هسته‌ای چه تضمینی مطابق با منافع ملی ما ارائه خواهند داد.
وی افزود: توافق هسته‌ای بر پایه دو اصل بنا شده است: یکی اینکه ما فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کنیم و دیگر اینکه تحریم‌های علیه ایران لغو شود. ما ایده گارانتی و تضمین را مطرح کردیم، اما نخست در انتظاریم ببینیم که اروپا چه چیزی برای عرضه به ما دارد. 
عراقچی درباره پیش‌شرط‌های ایران به تلویزیون آلمان گفت: توازن توافق هسته‌ای بر دو پایه استوار است و چنانچه یکی از پایه‌ها صدمه ببیند ناخودآگاه دیگری نیز کارآیی نخواهد داشت. اکنون سؤال ما از کشورهای اروپایی این است که چگونه می‌توانند توافق هسته‌ای را ادامه دهند؟ توافق هسته‌ای تنها به‌واسطه منفعت مردم ایران استوار بوده و دوام خواهد داشت، در‌غیر‌این‌صورت دلیلی بر تداوم توافق هسته‌ای و حضور ایران در این توافق نیست. 
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در پاسخ به تکرار سؤالات خبرنگار شبکه آلمانی مبنی بر اینکه اروپا چگونه می‌تواند منافع شما را تأمین کرده و چگونه می‌توانند به شما تضمین دهند؟ اظهار داشت: کاملاً روشن است. ما در دو سال گذشته تجربیات خوبی در توافق هسته‌ای نداشتیم. از آنجایی که آمریکا یکی از طرف‌های این توافق بود به تعهدات خود پایبند نبود و این مورد منجر به این شد که طرف اروپایی هم آن‌طور که باید به تعهدات خود عمل نکند.
وی افزود: ما اکنون ضمانتی کافی و جامع نیاز داریم و در خلال گفتگوها به جزئیات و چگونگی آن خواهیم پرداخت.
عراقچی درباره اینکه آیا اروپا در موقعیتی هست که به ایران ضمانت‌های خواسته شده را بدهد گفت: سؤال خوبی است. این سؤال ما هم هست. ما گمان می‌کنیم که اروپا خواهان ماندن در توافق هسته ای است، اما اینکه قادر به ماندن در این توافق و حمایت از آن باشد، مسئله دیگری است که امیدواریم در خلال گفتگوها به جواب آن دست پیدا کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه برای ما مهم لغو تحریم‌ها است افزود: ادامه حضور در توافق هسته‌ای یکی از ارکان بوده و طبیعتاً باید رکن دیگر نیز مورد توجه قرار گیرد. زمانی که فروش نفت، معاملات بانکی، بیمه و تجارت برقرار باشد ما نیز در توافق هسته‌ای خواهیم ماند. 
معاون سیاسی وزیر خارجه درباره اینکه رییس جمهوری ایران چه محدوده زمانی را برای گفتگوها تعیین کرده اظهار داشت: دکتر روحانی محدودیت و بازه زمانی برای ما تعیین نکرده و تنها گفته چند هفته. اما من گمان نمی‌کنم گفتگوها بیش از ۴هفته زمان ببرد. هم زمان ما در فراخوانی درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تداوم آن بدون حضور واشنگتن صحبت خواهیم کرد. 
عراقچی در بخش دیگری درباره اینکه اگر گفتگو با اروپا بی‌نتیجه بماند، گزینه نظامی ‌محتمل می‌شود، خاطر‌نشان کرد: چرا انجام یک فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای باید دلیلی برای وقوع جنگ باشد؟ فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی همواره صلح‌آمیز بوده و صلح‌آمیز خواهد ماند. گمان می‌کنم این موضوع برای همه جهانیان به اثبات رسیده است. آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای عدم پایبندی خود به آن را نشان داد و چنانچه توافق هسته‌ای دچار خسران شود مقصر اصلی آن آمریکا است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی