[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

۱۰هزار دانش‌آموز معتاد در کشور، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اعلام داشته است که حدود ۱۰هزار نفر از دانش‌آموزان کشور از نظر اعتیاد در مرحله‌ای قرار دارند که پس از تجربه مصرف اولیه به مصرف خود ادامه داده و امروزه نیازمند درمان هستند. همچنین دبير شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس  اعلام کرد که هیچ خلأ قانونی و عذری برای کار نکردن در عرصه‌ مبارزه با موادمخدر وجود ندارد و همه‌ سازمان‌ها و اداره‌ها و افراد در این زمینه مسئول هستند.
محمدرضا ابراهیمی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و وزیر کشور درخصوص مبارزه‌ با مواد مخدر، گفت: به استناد نظرسنجی‌های اجتماعی و مطالعات انجام‌شده، مبارزه با پدیده شوم مواد مخدر از مطالبات اصلی مردم به‌شمار می‌رود.
او مواد مخدر را از مخرب‌ترین آسیب‌ها در کشور برشمرد و باتصریح اینکه اعتیاد و مواد مخدر برای هرجامعه‌ای یک تهدید جدی محسوب می‌شود گفت: اعتیاد امنیت و سلامت کشورها را هدف قرار می‌دهد لذا جامعه‌ نیازمند ایجاد دیواری بلند و مقاوم در برابر اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن است و برای ایجاد چنین مانعی باید نهضتی عمومی شکل بگیرد.
اين مقام مسئول در استان فارس بيان کرد: وقتی کسی وارد حیطه اعتیاد شود، یک‌سری شرایط روحی، جسمی و مکانیزم بدن اتفاق می‌افتد که جدا شدن از آن بسیار سخت بوده و به همراه آن آسيب‌های ديگر نيز شكل می‌گيرد.
ابراهيمی افزود: باید همه مردم را در امر مبارزه با مواد مخدر درگیر کنیم و یک جریان‌سازی ایجاد شود؛ صرفاً با کارهای دولتی نمی‌شود کاری از پیش برد؛ هرموضوعی را اگر بخواهیم پایه‌دار در جامعه ثبت کنیم، باید تبدیل به باور و اعتقاد شود و بهترین ظرفیت ایجاد باور در جامعه ما استفاده از ظرفیت دینی و اخلاقی جامعه است.
وی به ابلاغ طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر، روانگردان‌ها و پيش‌سازها با رويكرد اجتماعی در برنامه ششم توسعه در فاصله زمانی سال 1396 تا 1400 اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای طرح ملی يكی از مهم‌ترين برنامه‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور است که باید تمام دستگاه‌ها مطابق مفاد آن نسبت به اجرای وظايف خود در سطح جامعه اقدام کنند.
دبير شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس افزود: وقتی به اسناد بالادستی نگاه می‌کنیم هیچ خلأ قانونی و هیچ عذری برای کار نکردن وجود ندارد و زمینه برای تلاش وافر همه‌ دست‌اندركاران وجود دارد.
ابراهيمی گفت: انتظار می‌رود که به طرح ملی مبارزه با مواد مخدر توجه بیشتری شود؛ چراکه این طرح، پایه و اساس برنامه‌ریزی‌های امسال محسوب می‌شود؛ دستگاه‌های استانی نیز باید سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر مشخص کنند.
او بر لزوم برگزاری جلسات کمیته‌های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر تأکید و بیان کرد: در این جلسات باید میزان اثربخشی اقدامات بررسی و ارزیابی شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: اجرای دقیق و مؤثر برنامه‌ها در این حوزه باید به کاهش دسترسی به مواد مخدر و کاهش نرخ بروز و شیوع اعتیاد شود. 
گفتنی است مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز در خبری اعلام کرده است: حدود ۱۰هزار نفر از دانش‌آموزان کشور از نظر اعتیاد در مرحله‌ای قرار دارند که پس از تجربه مصرف اولیه به مصرف خود ادامه داده و امروزه نیازمند درمان هستند. دکتر منصور کیایی گفته است: امروزه حدود ۱۰۰‌هزار نفر از دانش‌آموزان کشور در معرض خطر اعتیاد هستند، به‌طوری که برخی از این دانش‌آموزان یا تجربه مصرف را داشته یا در معرض این آسیب قرار دارند. دکتر منصور کیایی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد با اشاره به فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش در حوزه اعتیاد دانش‌آموزان گفت: وزارت آموزش و پرورش بارها و به‌صورت متعدد دغدغه‌های خود را در حوزه مصرف مواد در گروه سنی دانش‌آموزان مطرح کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی