[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۳
  • دوره جدید

وقتی هوش طبیعی حشرات به کمک ربات‌ها می‌آید، روزنامه شیراز نوین

یک استارت آپ مستقر در بریتانیا از یک راه‌حل محاسباتی شامل مجموعه‌ای از الگوریتم‌های الهام گرفته از رفتار حشرات، رونمایی کرده است که می‌تواند به خودکار شدن کمک کند.
به گزارش ایسنا، درحالی‌که شرکت‌ها بر روی روش‌های یادگیری عمیق برای ایجاد دستگاه‌هایی که قادر به کار مستقل هستند تمرکز می‌کنند، یک استارت‌آپ مستقر در بریتانیا مأموریت دارد دنیای خودمختاری را با 
«هوش طبیعی» پیشرفته متحول کند.
به نقل از آی‌ای، برای یک دهه، محققان به درک چگونگی عملکرد مغز حشرات پرداختند. آن‌ها بررسی کردند که حشرات چگونه جهان را می‌بینند، راه خود را پیدا می‌کنند، مسیریابی می‌کنند و به جهان واکنش نشان می‌دهند.
پیشرفت هوش طبیعی
سپس، آن‌ها این یافته‌ها را به یک الگوریتم تبدیل کردند و آن را 
«هوش طبیعی» نامیدند. آن‌ها معتقدند که این هوش طبیعی می‌تواند نحوه عملکرد خودمختاری را کاملاً تغییر دهد و آن را کاربردی‌تر و کارآمدتر کند.
دیوید راجان (David Rajan)، مدیرعامل شرکت اپتران Opteran می‌گوید: حشراتی مانند زنبورهای عسل در مقایسه با حدود ۸۶ میلیارد نورون در یک انسان، حدود یک میلیون نورون دارند، اما سیستم‌های عصبی مرکزی در آن‌ها وجود دارند. آن‌ها دنیا را می‌بینند و می‌توانند تا ۱۰ کیلومتر را با صرف انرژی میکرو وات حرکت کنند. اگر واقعاً می‌خواهید خودمختاری پیشرفته را ببینید، به کالیفرنیا نروید بلکه به یک باغ نگاه کنید.
در ماه‌های آینده، این تیم قصد دارد سیستم را با عملکردهای اضافی مانند جلوگیری از برخورد بهبود بخشد. تا سال آینده، آن‌ها قصد دارند الگوریتم‌های تصمیم‌گیری را ادغام کنند تا دستگاه‌ها بتوانند وظایف را اولویت‌بندی کنند.
به گفته راجان، این تنها شروع کار است، زیرا این شرکت درحال‌حاضر به‌دنبال کاربردهای تجاری مختلف در بخش‌های مختلف ازجمله لجستیک، خودرو، معدن، امنیت و غیره است.
مشارکت عمده برای پیشرفت رباتیک
این شرکت که اکنون ۴۵ کارمند دارد، به سرعت درحال رشد است و به‌تازگی شراکت بزرگی را اعلام کرده است. فناوری آن قرار است در ربات‌های انبارِ پیشرفته ساخته شده توسط شرکت آلمانی سیف‌لاگ (Safelog) استفاده شود.
علاوه‌بر این، فناوری اپتران از سیستم‌های موجود جدا است، زیرا نیازی به آموزش گسترده با مجموعه داده‌های بزرگ قبل از استقرار ندارد. الگوریتم‌ها ذاتی هستند و آن‌ها را قادر می‌سازند تا به‌طور مستقل در جهان پیمایش کنند و بدون نیاز به جمع‌آوری و آموزش مداوم با داده‌ها در یک مرکز داده با تنوع پویا سازگار شوند.
راه اندازی یک وسیله نقلیه هدایت‌شونده خودکار(AGV) در یک انبار معمولاً مستلزم کار زیادی است. اپراتورها باید قبل از اینکه به ربات‌ها اجازه حرکت در انبار را بدهند، کل تأسیسات را به دقت اسکن کنند و با داده‌های زیادی سروکار داشته باشند.
کاری که اپتران انجام می‌دهد این است که به‌طور قابل‌ توجهی فرآیند راه‌اندازی را ساده می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی