[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

ارتباط بین کبد چرب و بروز سکته قلبی، روزنامه شیراز نوین

کبد یا جگر از جمله اندام‌های بسیار مهم بدن به شمار می‌آید. از جمله اختلالاتی که سلامت شما را تهدید می‌کند، ابتلا به کبد چرب است که در اثر عوامل مختلفی از جمله تغذیه و رژیم غذایی غلط به وجود می‌آید. اما ابتلا به کبد چرب پیامد‌های دیگری نیز در پی دارد. معاون تحقیقات وزارت بهداشت با بیان اینکه ۳۰درصد سکته‌ها زیر ۵۰سال رخ می‌دهد گفت: سکته مغزی عامل مرگ در مبتلایان به کبد چرب است.
رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار کرد: نزدیک به ۲۴سال به عمر ایرانیان افزوده شده و مرگ و میر کاهش پیدا کرده است و ۵۹درصد از فوتی‌ها ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان و بیماری‌های ریوی است.
وی بیان کرد: نرخ باروری، پوشش همگانی بیمه سلامت، آب آشامیدنی سالم، تولد نوزادان سالم و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مثل هپاتیت را خوشبختانه در وزارت بهداشت کنترل کردیم و برنامه داریم کوتاهی قد را برطرف کنیم.
ملک‌زاده ادامه داد: ایرانیان پس از انقلاب بیشترین میزان افزایش قد را داشته‌اند و در این چند دهه خدمت‌رسانی به مناطق محروم افزایش پیدا کرده است؛ اما مشکل ایدز، تصادف‌ها، مرگ و میر‌های ناشی از سکته‌های مغزی هنوز برطرف نشده است.
وی افزود: سکته‌های قلبی در ایران زودرس است و ۳۰درصد از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده‌اند، سنشان زیر ۵۰سال است.ملک‌زاده عنوان کرد: مسئله ژن در بروز بیماری‌های قلبی تأثیر زیادی دارد و متأسفانه چاقی و اضافه وزن افزایش یافته و از سال ۱۹۷۰ میزان کالری دریافتی ایرانی‌ها از ۲۰۰۰ به ۳۰۰۰ رسیده است و ۱۰درصد ایرانیان قند خون خون دارند و ۳۰درصد دچار دیابت هستند. 
وی تأکید کرد: ۵۰درصد از افراد در اثر سکته فوت می‌کنند و کبد چرب عامل خطرناکی برای ایرانیان محسوب می‌شود. ملک‌زاده افزود: مهم‌ترین عامل مرگ در افرادی که کبد چرب دارند سکته مغزی است. همچنین سرطان روده بزرگ، برص در زنان در بین ایرانی‌ها و افراد چاق شیوع دارد. 
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از برنامه‌های پیشگیری از سکته قلبی در حال اجرا است و ما باید از ابتلا به بیماری‌ها پیشگیری کنیم و افرادی مبتلا به فشارخون و قندخون اگر داروهای خود را مصرف نکنند، ممکن است دچار این عارضه شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی