[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

خواص فوق‌العاده گل‌گاوزبان را می‌دانید؟، روزنامه شیراز نوین

از نظر طب سنتی، گل‌گاوزبان تسکین‌بخش و نشاط‌آور است. در این مطلب به بررسی تمام خواص فوق‌العاده گل‌گاوزبان می‌پردازیم. گل‌گاوزبان به آرام بخش بودن معروف است، اما در کنار این خاصیت فوق‌العاده، خواص دیگری نیز دارد که آن را به منبع عالی سلامتی تبدیل می‌کند. در این مطلب شما را با خواص عالی این گیاه آشنا می‌کنیم.گل‌گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاط‌‌آور، مقوی تمام بدن و آرامش‌بخش است. دم‌کرده گل‌گاوزبان به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است.
خواص گل‌گاوزبان
گل‌گاوزبان گیاهی طبی است که تقریباً تمامی اجزای آن، اعم از گل‌ها و برگ‌ها و دانه‌های آن به عنوان دارو استفاده می‌شود. همچنین دانه‌های این گیاه را برای تهیه روغن مورد استفاده قرار می دهند.
گل‌گاوزبان فشارخون را بالا می‌برد
داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی دارای عوارض هستند، به طور مثال گل‌گاوزبان فشارخون را افزایش می‌دهد و نباید مبتلایان فشارخون از آن استفاده کنند. اگر مبتلایان به فشارخون می‌خواهند گل‌گاوزبان مصرف کنند باید از مصلح آن یعنی لیمو هم استفاده کنند. مصلح به ماده غذایی یا گیاه دارویی اطلاق می‌شود که عوارض گیاهان دارویی را از بین می‌برد و آن را تعدیل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید به اغلب مبتلایان به فشارخون که دچار ناراحتی اعصاب می‌شوند توصیه می‌شود گل‌گاوزبان مصرف کنند، درحالی‌که این بیماران با خوردن آن دچار عوارض می‌شوند. پس داروهای گیاهی حتماً باید از سوی متخصصان مربوط تجویز شوند.
خون خود را با گل‌گاوزبان تصفیه کنید
گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درمانی فوق تصفیه‌کننده‌خون، ضداسپاسم، محرک غدد آدرنال، مقوی قلب و عروق، نرم‌کننده مجاری تنفسی، خلط‌آور، شیرافزا و مسهل بوده، ولی به دلیل دارا بودن آلکوالویید برای زنان باردار و کودکان مضر است.
خواص ضدسرطانی گل‌گاوزبان
منیزیم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دلیل دارا بودن «آلکوالویید» می‌تواند ضدحساسیت، ضد‌روماتیسم و ضدالتهاب باشد.
در برخی کشورها برگ‌های تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقادیری ویتامین C داخل سالاد می‌ریزند. گل‌های تازه این گیاه نیز بویی شبیه خیار دارد و وقتی در آب خیسانده شود و با آب‌لیمو و شکر مخلوط شود، مصرف آن برای روزهای گرم بسیار نشاط‌انگیز و خنک‌کننده است.
جلوگیری از سفید شدن مو
سنبل‌الطیب به دلیل دارا بودن منگنز از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند و شستن چشم‌ با جوشانده آن، سرخی چشم را از بین می‌برد و مقوی معده و کبد است.
گربه‌ها این گیاه دارویی را بی‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بی‌قرار می‌شوند، به همین دلیل این گیاه علف گربه نیز نامیده می‌شود. این گیاه در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و مصرف بیش از اندازه و طولانی‌مدت آن می‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.
دم‌کرده گل‌گاوزبان، دمنوشی برای سرماخوردگی
گاهی اوقات سرفه‌های فصل سرما را هیچ قرص و شربتی درمان نمی‌کند، اما تجویز یک جوشانده سنتی مانند گل‌گاوزبان به صورت مرهمی قوی عمل خواهد کرد.
 دم‌کرده گل‌گاوزبان را به همراه کمی لیمو عمانی، یک دمنوش مناسب برای مقابله با سرماخوردگی است. این دمنوش به شرط ترش نبودن به خصوص در ابتدای شروع علائم سرماخوردگی، یک نوشیدنی مناسب برای بهبود حال بیمار است.
گل‌گاوزبان در درمان سرفه‌های مزمن، وقفه‌های تنفسی و آسم‌های خفیف نیز مؤثر است. در درمان سرفه‌های خشک می‌توان گیاه گل‌گاوزبان را با بابونه، سنبل‌الطیب، شقایق مخلوط نموده و دم کرده حاصل از این چند گیاه را روزی 3-2بار بنوشید.
فواید گل‌گاو زبان برای پوست، مو و ناخن 
جوشانده گل‌گاوزبان برای بهبود وضعیت مو، ناخن و پوست تأثیر فراوانی دارد.
عُصاره برگ گل‌گاوزبان به عنوان ترکیبی نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش‌های پوستی به کار می رود.
افشره برگ گل‌گاوزبان را می‌توان با مقدار مساوی آب رقیق نمود و برای خشکی یا خارش پوست و همین‌طور جوش‌های عصبی روی پوست مالید.
گل‌گاو زبان در بارداری، شیردهی و در کودکان 
زنان باردار باید از مصرف گل‌گاو زبان در ایام حاملگی خودداری نمایند؛ چراکه به علت داشتن آلکالوئیدها ممکن است باعث آسیب به جنین شود.
بسیاری تصور می‌کنند مصرف داروهای گیاهی برخلاف داروهای شیمیایی کاملاً بی‌ضرر و بدون عوارض است؛ در حالی که امروزه ثابت شده عوارض داروهای گیاهی دست‌کمی از داروهای شیمیایی ندارد. این مسئله به خصوص در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارد و زنان حامله باید از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده‌ها یا دم‌‌کرده‌های گیاهی در بارداری خودداری کنند.
همچنین گل‌گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان شیرده و کودکان نیز مضر است، مصرف بیش از پنج روز متوالی این گیاه ممکن است باعث عادت ماهانه در زنان شود؛ بنابراین پس از پنج روز استفاده از آن در صورت نیاز، سه روز فاصله انداخته، سپس دوباره مصرف کنید.
سایر خواص گل گاوزبان
1- تقویت‌کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه و نشاط‌آور است.
2-گل‌گاو زبان و برگ‌های تصفیه کننده خون است.
3- آرام کننده اعصاب است.
4- عرق آور است.
5- ادرارآور است.
6- گل‌گاو زبان کلیه‌ها را تقویت می کند.
7- سرماخوردگی را برطرف می کند.
8- برگ تازه گل‌گاوزبان برای درمان جوش‌های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان مؤثر است.
9- عرق گل‌گاوزبان برای امراض سوداوی، وسواس و خفقان مفید است.
10- گل‌گاوزبان دارای منیزیم بوده و از سرطان پیشگیری می‌کند.
11- در درمان اختلال حواس کاربرد فراوانی دارد.
12- گل‌گاوزبان شکم را نرم و کیسه صفرا را باز می‌کند، اَخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج و عوارض آن را از بین می‌برد.
13- در تنظیم اختلالات ادراری و تعریق مؤثر است.
14- گل‌گاوزبان در درمان برونشیت مؤثر است.
15- بی اختیاری دفع ادرار را درمان می کند.
16- التهاب و ورم کلیه را درمان می کند.
17- گل‌گاوزبان در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.
18- ضماد برگ‌های گاو زبان برای رفع ورم مؤثر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی