[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۲۲
  • دوره جدید

تعالی اندیشه در قامت شهرراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
هم‌زمان با آخرین روز از هفته شیراز آئین شب شعر ملی شهر راز برگزار شد. این مراسم شامگاه چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلان‌شهر شیراز، جمعی از مدیران شهری و با حضور شماری از شاعران برجسته و همراهی اصحاب رسانه به ‌مناسبت هفته نکوداشت شیراز در باغ جهان‌نما برگزار شد.

 جایگاه شیراز منحصر‌به‌فرد است
در این آئین رئیس شورای اسلامی شهر شیراز جایگاه شیراز به‌عنوان سومین حرم اهل‌بیت«ع» را بی‌نظیر و منحصر‌به‌فرد ارزیابی کرد.
سیدابراهیم حسینی، با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم از شهرداری شیراز که به‌صورت ویژه در هفته نکوداشت شیراز به معرفی شهرراز و تجلیل از هنرمندان پرداخت، تقدیر کرد. وی با اشاره به برخی ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شهر شیراز  افزود: اگر بخواهیم بگوییم شیراز محل شعر و ادب، شهر باغ‌ها، بوستان‌ها، بهار‌نارنج، مردمان خوب و خوش‌ذات و میهمان‌نواز، خاستگاه شعر و شعور حکمت و فلسفه، مرکز همه علوم، معلم همه شهرها و…است، همه این‌ها صحیح است؛ اما در یک کلام می‌توان گفت شیراز، شیراز است و این القاب همه شیراز نیست.
 او تصریح کرد: شیراز یگانه است و ما وظیفه داریم نمونه و یگانه بودن آن را پاس بداریم.رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: امروز شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز تمام همت خود را به میدان آورده تا آنچه به‌عنوان زیرساخت برای رفاه و آسایش و امید و آینده مردم لازم است، فراهم کند و در این راستا به کمک فکری هنرمندان، بزرگان و صاحبان اندیشه نیاز داریم. حسینی گفت: در کمتر از سه سال گذشته بودجه این شهر ۵ برابر شده، اما بودجه فرهنگی بیش‌از ۱۲ برابر شده و تصور می‌کنیم هنوز کم است.
وی افزود: امسال برنامه‌های هفته شیراز به‌خوبی برگزار شد که از همه دست‌اندرکاران به‌ویژه سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری، هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب شهر شیراز و همه کسانی که مقدمات این برنامه را فراهم کمال قدردانی را دارم.

 قامت بلند شیراز بر اریکه فرهنگ و ادب
شهردار شیراز هم در این مراسم گفت: قامت شیراز در شعر، ادب و اندیشه بسیار بلند و شاخص است و ویژگی‌های این کلان‌شهر وظیفه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر شیراز را سنگین‌تر می‌کند تا به وظایف خود عمل کند.
محمدحسن اسدی اظهار کرد: این مراسم در راستای هنرنمایی تعدادی از شاعران ملی، استانی و تجلیل و قدردانی از هنرمندان شهر شیراز برگزار شد. وی با قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز طی یک هفته گذشته افزود: طی هفته گذشته برنامه‌های متنوع و متعددی در سطح محلات شهر شیراز برگزار شد و امید است برنامه‌ها مورد قبول شهروندان شیراز قرار بگیرد.شهردار شیراز تصریح کرد: شعر؛ یک فن، تخصص و هنر است و افرادی که شعر می‌سرایند، مبتکر هستند.
اسدی ادامه داد: از اینکه شیراز شهر علم، فضل و هنر است خوشحالیم؛ ویژگی‌های این کلان‌شهر وظیفه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر شیراز را سنگین‌تر می‌کند. وی اضافه کرد: گاهی با یک بیت یا یک مصرع شعر می‌توان یک مثنوی سرود و هنر شعر قدیم به‌ویژه شعر معاصر می‌تواند حق مطلب را ادا کند. 
شهردار شیراز با اشاره به اینکه باید به هنر شعر و این صنعت توجه داشت، تأکید کرد: قامت شیراز در شعر، ادب و اندیشه بسیار بلند و شاخص است و با این ظرفیت در کنار هنرمندان و شعرا می‌توان اقدامات بسیاری را انجام داد.
وی خاطرنشان کرد: قامت شیراز در شعر، ادب و اندیشه بسیار بلند و شاخص است و ویژگی‌های این کلان‌شهر وظیفه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر شیراز را سنگین‌تر می‌کند تا به وظایف خود عمل کنند.

 همه روزها از آنِ شیراز است
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در ادامه این آئین اظهار کرد: همه روزها، هفته و ماه‌ها برای ما و شهروندان این کلان‌شهر روز شیراز است.
محمدعلی چوبینی افزود: نیمه اردیبهشت و فضای بهشتی شهر شیراز بهانه‌ای است برای آنکه به خود یادآوری کنیم که در چه شهری زندگی می‌کنیم. وی تصریح کرد: این شهر و کشور، یک تاریخ و هنر و پیشینه غنی دارد.
چوبینی ادامه داد: در هفته نکوداشت شیراز رویداد و برنامه‌های متنوع و متفاوتی در سطح محلات شهر برگزار شد و حسن‌ختام اجرای برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز همچون سال گذشته، برگزاری مراسم شب ملی بود که با حضور هنرمندان ملی و استانی برگزار شد.
رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، از دو رویداد نقاشی خط سعدی در محوطه مجموعه ارگ کریمخانی و جشنواره پالوده و بستنی شیرازی که از روز شانزدهم تا ۲۰ اردیبهشت و رویداد نقاشی خط سعدی از روز دوازدهم تا سی‌ام اردیبهشت در جهت ساخت یک مستند با دارا بودن پیوست رسانه‌ای برای معرفی فالوده و بستنی شهر شیراز بودند، اجرای ویژه برنامه نکوداشت هفته شیراز در روز نوزدهم اردیبهشت به‌عنوان برنامه اختتامیه این هفته، فضاسازی شهری و برگزاری جشنواره عکاسی، توزیع عرقیات بهارنارنج در فضاهای موکب‌گونه در دو محور زندیه و باغ عفیف‌آباد، پخش پادکست شیراز در پروازهای فرودگاهی، برگزاری جشنواره شیراز ورزشی ویژه کودکان طی روزهای شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت در محل پیاده ‌راه سلامت استاد شجریان، اجرای ویدئو مپینگ روز شیراز بر روی برج آزادی تهران، اجرای برنامه جنگ شادی در محل باغ عفیف‌آباد با حضور طنز‌پردازان برتر کشوری و استانی برای عموم شهروندان طی روزهای شانزدهم، هفدهم و هجدهم اردیبهشت، تعویض قرآن کریم دروازه قرآن، برگزاری سه شب شعر در سه مکان مختلف با عناوین شب شعر بهارنارنج با حضور شیرازی سرایان در محل سالن همایش‌های شهر، شب شعر طنزخند در باغ و شب شعر نکوداشت هفته شیراز در محل باغ جهان‌‌نما، غبارروبی حرم مطهر حضرت شاه‌چراغ(ع) توسط مجموعه مدیریت شهری و مسئولان، اجرای ویژه برنامه هفته نکوداشت شیراز در محل هتل هما با دعوت از مسئولان و هنرمندان شیرازی همچون، محمود پاک‌نیت و محمد فیلی و تجلیل و قدردانی از این دو هنرمند فاخر به‌عنوان برخی از برنامه‌های  هفته نکوداشت شیراز یاد کرد که طی این هفته برگزار شد.

 ادای دین مدیریت شهری به مشاهیر شیراز
در پایان این مراسم از سردیس چهار نفر از پیشکسوتان هنر و اساتید گران‌قدر شهر شیراز ازجمله  استاد رحیم هودی پیشکسوت هنرهای نمایشی فارس و کشور و حسین‌علی صرافت پیشکسوت هنر کاشی‌نگاری و کاشی‌کاری شیراز، استاد هادی سیف و استاد ساجدیان در محل باغ جهان‌نما رونمایی و از استاد هودی و استاد صرافت تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است در مراسم شب شعر ملی شیراز که به مناسبت آیین پایانی گرامیداشت هفته شیراز و به میزبانی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد، صدرا ذوالریاستین شاعر و نویسنده معاصر شیرازی، اسماعیل امینی، 
حامد عسکری، امیر مرزبان و حسنا محمدزاده شاعران مطرح و برجسته کشوری به شعرخوانی پرداختند.
شعرخوانی محمدحسین بهرامیان، سیدمحمد‌امین جعفری، سیده‌اعظم حسینی، سجاد حیدری‌قیری، احد ده‌بزرگی، مجتبی صادقی، رضا طیب‌زاده، هادی فردوسی، غلامرضا کافی، هاشم کرونی، محمد مرادی و طیبه نیکو شاعران اهل شیراز و استان فارس از دیگر بخش‌های این برنامه بود. حسن‌ختام اجرای برنامه‌های هفته نکوداشت شیراز همچون سال گذشته برگزاری مراسم شب ملی بود که با حضور هنرمندان ملی و استانی برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی