[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

آغاز بکار دومین جشنواره آخرین امتحان در شیراز، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز با اعلام آغاز دومین جشنواره آخرین امتحان با هدف جمع‌آوری کاغذهای باطله و کتاب‌های درسی دانش‌آموزان گفت: کاغذ، پنجمین صنعت بزرگ مصرف‌کننده انرژی در دنیا است که به ازای تولید هر تن محصول، انرژی بیشتری نسبت به یک تن محصول صنایع استیل و آهن مصرف می‌کند و تولید آن علاوه‌بر مصرف مقادیر زیادی آب، آلودگی محیط زیست، آب و هوا را درپی دارد. به گزارش امور ارتباطات و آموزش شهروندی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، خوشبخت افزود: برای تولید هر تن کاغذ 17درخت تنومند قطع می‌شود و با درنظر گرفتن اینکه هر ایرانی سالانه به‌طور متوسط 13‌کیلوگرم کاغذ مصرف می‌کند، باید برای تولید این مقدار کاغذ در ایران بیش از 17‌میلیون درخت را قطع کنیم. وی ادامه داد: با بازیافت کاغذ می‌توانیم طریق کم‌کردن استفاده از مواد شیمیایی برای تولید کاغذ نو، جلوگیری از قطع درختان و صرفه‌جویی در منابع به حفاظت از محیط زیست کمک کنیم.
 رئیس سازمان مدیریت پسماند با بیان اینکه بیش از 95تن از یک هزار و هفتاد تن زباله روزانه تولیدشده در شهر شیراز را کاغذ، مقوا و کارتن تشکیل می‌دهد، نقش تفکیک پسماندها از مبدأ را در جلوگیری از به هدررفتن این سرمایه‌ها مهم ارزیابی کرد و گفت: این سازمان با هدف ترویج فرهنگ بازیافت کاغذ در مدارس و بین دانش‌آموزان بخصوص در مقاطع تحصیلی ابتدایی برای چهارمین سال متوالی، برنامه جمع‌آوری کتب درسی در پایان سال تحصیلی را به‌عنوان دومین جشنواره آخرین امتحان به اجرا درآورده است که در مدارس ابتدایی از طریق کارشناسان آموزش سازمان اطلاع‌رسانی شده است‌. 
خوشبخت تصریح کرد: دانش‌آموزان می‌توانند تا آخر خرداد با تحویل کاغذ و کتاب‌های بدون استفاده خود به یکی از 57ایستگاه اطلاع‌رسانی و جمع‌آوری مواد قابل بازیافت یا به مدارس خود، علاوه‌بر کمک به حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان، در قرعه‌کشی ویژه این برنامه شرکت کنند و از جوایز تعیین‌شده در این برنامه بهره ببرند. 
شایان ذکر است در نخستین جشنواره آخرین امتحان در سال گذشته بیش از 45هزار کیلوگرم کاغذ و مقوا توسط دانش‌آموزان به مدارس و ایستگاه‌های بازیافت تحویل داده شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی