[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۵۸
  • دوره جدید

نگارش پیش‌نویس توافق در تهران ، روزنامه شیراز نوین

ایران و آژانس تلاش دارند تا پیش از ارائه گزارش دوره‌ای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام در ۷ خرداد سال‌جاری، رایزنی‌های خود برای تهیه پیش‌نویس را به نتیجه برسانند. به همین دلیل احتمال می‌رود حتی در روزهای آتی، تهران شاهد حضور برخی مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت رایزنی بیشتر در خصوص پیش‌نویس یادشده باشد.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور شرکت و سخنرانی در کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای ایران و البته دیدار با برخی از مقامات کشورمان، سفری به تهران و اصفهان داشت. در این سفر و مذاکرات طرفین مقرر شد تا توافق مشترک مارس (اسفند ۱۴۰۱) که در جریان یکی از سفرهای گروسی به ایران به دست آمد، مبنای تعامل و همکاری دوسویه باشد و برای تهیه پیش‌نویس تداوم تعاملات بر مبنای بیانیه مشترک مارس، مذاکرات معاونان سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شد. ایران و آژانس تلاش دارند تا پیش از ارائه گزارش دوره‌ای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام در ۷ خرداد سال‌ جاری، رایزنی‌های خود برای تهیه پیش‌نویس را به نتیجه برسانند. به همین دلیل احتمال می‌رود حتی در روزهای آتی، تهران شاهد حضور برخی مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت رایزنی بیشتر در خصوص پیش‌نویس یادشده باشد. بر اساس این پیش‌نویس، از این پس فعالیت‌ها و همکاری‌های ایران و آژانس در سه بخش دنبال خواهد شد؛ بخش اول موارد گذشته است که در سند برجام در قالب پرونده پی.ام.دی (ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران) بسته شده بود. در این بخش، موضوع مهم دو مکان باقی‌مانده و راه‌حل نهایی کردن این پرونده ساختگی مورد مذاکره قرار می‌گیرد.
به گفته اسلامی، بخش دوم مربوط به شرایط موجود است که در این شرایط در چارچوب پادمان و ان.پی.تی اقدامات متقابل لازم انجام خواهد شد.
و بخش سوم مربوط به شخص مدیرکل آژانس است که وی باید به عنوان تسهیل‌کننده و تصحیح‌کننده برای برداشتن موانع و حل و فصل مسائل که عمدتاً سیاسی است، تأثیرگذار باشد. باید دید نتیجه رایزنی‌های انجام گرفته و پیش روی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سازمان انرژی اتمی ایران در فرایند دستیابی به متن این پیش‌نویس به دور از سیاسی‌کاری و با حسن نیت چقدر سازنده و موفق و در چارچوب مسئولیت حرفه‌ای آژانس خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی