[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

فوتسال؛ افتخارآفرین اما زیر خط فقر!، روزنامه شیراز نوین

فوتسال با وجود افتخاراتی که در این سال‌ها کسب کرده، بازیکنان این رشته همچنان از نبود تمکن مالی لازم رنج می‌برند. به گزارش خبرگزاری فارس، فوتسال رشته‌ای است که در این سال‌ها توانسته علاقه‌مندان زیادی جذب خود کند. در حال حاضر تیم‌های ملی در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان فعالیت خود را ادامه می‌دهند که با توجه به استعدادهایی که در ایران وجود دارد، فوتسال تاکنون موفقیت‌های زیادی در عرصه‌های آسیایی و حتی جهانی کسب کرده و حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است.
در حال حاضر هم تیم ملی بانوان و هم جوانان سهمیه حضور در المپیک آرژانتین را کسب کرده‌اند. تیم فوتسال بانوان کشورمان هم قهرمان بلامنازع آسیاست که روز گذشته این موضوع به خوبی اثبات شد و این تیم توانست برای دومین بار بر بام قاره کهن بایستد. در فوتسال برعکس فوتبال، پول‌های آن‌چنانی رد و بدل نمی‌شود، شاید بالاترین مبلغ قرارداد یک فوتسالیست مطرح و حرفه‌ای در طول یک فصل بازی قراردادی حدود 300 تا 400میلیون تومان باشد. متأسفانه فوتسال با توجه به افتخارات زیادی که در عرصه‌های بین‌المللی به دست آورده، همواره مورد کم‌لطفی مسئولان ورزشی، کشور به خصوص فدراسیون فوتبال قرار گرفته است.
به اعتقاد بسیاری از بزرگان و پیشکسوتان این رشته، فدراسیون فوتبال به رشته فوتسال اهمیت زیادی نمی‌دهد و مانند فرزندی ناتنی با این رشته برخورد می‌کند. برای مثال می‌توان گفت تیم ملی و همچنین تیم زیر 20سال فوتسال ایران قهرمان آسیا شدند، اما هنوز خبری از پرداخت پاداش آنها نیست، اما برعکس در فوتبال هر زمان که این تیم در هر مسابقه‌ای هرچند اهمیت چندانی هم نداشته باشد پیروز شود، پاداش برد خود را دریافت می‌کند. وقتی فدراسیون فوتبال و مسئولان ورزشی کشور این‌قدر بین این دو برادر (فوتبال، فوتسال) تفاوت قائل‌اند، چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم.
فوتسالیست‌ها، سوژه عکس یادگاری مسئولان!
نکته جالبی که وجود دارد، وقتی تیم‌های ملی فوتسال در رده‌های مختلف در عرصه‌های بین‌المللی صاحب عنوان قهرمانی می‌شوند، مسئولان ورزشی ما بی‌درنگ در آن مراسم حضور داشته و به دنبال عکس یادگاری با جام قهرمانی هستند. بعد از اینکه عکس‌های یادگاری خود را می‌گیرند دیگر از آنان خبری نیست و نمی‌توان آنها را پیدا کرد. به قول پیشکسوتان فوتسال، وقتی فدراسیون فوتبال اینقدر به این رشته بی‌تفاوت هستند، چه انتظاری از بخش‌های خصوصی داریم؟ این پیشکسوتان می‌گویند ما به یاد داریم زمانی بخش‌های خصوصی با التماس درخواست می‌کردند تیمی را تحت پوشش خود بگیرند، اما در حال حاضر همه چیز برعکس شده است. الان باشگاه‌ها باید به دنبال آنها بروند. در حال حاضر فوتسال خیلی فقیر شده و این موضوع باید در عرصه کلان مدیریتی ورزشی، به خصوص فدراسیون فوتبال ریشه‌یابی شود که مشکل کار کجاست.
پاک کردن صورت مسئله به جای حل مسئله
البته در یک بررسی ساده می‌توان علت را  نبود حمایت و قول‌های مسئولان ورزشی کشور دانست که به عمل نمی‌رسد. با این شرایط، فوتسال ایران زیر خط فقر قرار دارد. هر روز شاهد این موضوع هستیم که تیم‌های خوب و قهرمانی که حتی در آسیا هم برای ایران افتخارآفرینی کردند، یکی پس از دیگری کناره‌گیری می‌کنند و از حضور و تیم‌داری در فوتسال خداحافظی کرده و عطایش را به لقایش می‌بخشند. مسئولان ورزشی، به خصوص کمیته فوتسال، به جای اینکه به دنبال راه‌حل مناسب و تعامل با مدیران این باشگاه‌ها باشند، به صراحت و راحتی می‌گویند مشکلی نیست؛ تیم دیگری جایگزین این تیم‌ها می‌شود. یعنی در حرکتی رونالدینیویی به جای حل کردن مسئله، صورت مسئله را پاک می‌کنند؛ یعنی راحت‌ترین کار ممکن.
حال سوالی مطرح است که چقدر باید زمان ببرد تا یک باشگاه جدید بتواند خود را در لیگ‌های ما پیدا کند. آیا بهتر نیست به جای اینکه بگوییم تیمی را جایگزین تیم‌های استعفا دهنده می‌کنیم، به دنبال راه‌حلی مناسب برای حل موضوع باشیم. وقتی نتوانیم لیگی پویا و شاداب داشته باشیم چگونه می‌توانیم تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم. در حال حاضر فوتسال ایران قدرت بلامنازع فوتسال آسیاست، اما با روندی که داریم طی می‌کنیم باید مطمئن باشیم به زودی این عنوان را از دست می‌دهیم. به گفته پیشکسوتان فوتسال، در حال حاضر تمام رقبای ایران در فوتسال سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام دادند تا بتوانند رقیبی قدرتمند در مقابل ایران باشند و عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کنند. ما نمی‌توانیم به خودمان دروغ بگوییم و خود را فریب دهیم؛ باید مطمئن باشیم با این بی‌تفاوتی که مسئولان ورزش ما به خصوص فدراسیون فوتبال به فوتسال دارند به زودی این افتخار را هم از دست می‌دهیم. 
تیم ملی قدرتمند بدون لیگی پویا ممکن نیست
به اذعان کارشناسان این رشته، از سال 82 تا به امروز که توانستیم هرسال لیگ برتر را برگزار کنیم، اما امسال واقعاً باشگاه‌های ما برای تیم‌داری مشکل مالی دارند. نبود اسپانسر و حمایت مدیران ورزشی از باشگاه‌ها موجب شده باشگاه‌ها یکی یکی از لیگ برتر انصراف دهند. متأسفانه امسال و قبل از اینکه فصل جدید لیگ آغاز شود، لیگ ما بیش از اندازه دچار چالش و مشکلات شده است. هر روز یک باشگاه به دلیل مشکلات مالی و نبود اسپانسر یا به دلیل بی‌توجهی مسئولان کمیته فوتسال استعفا می‌دهند.
 امروز آخرین زمان ارسال مدارک باشگاه‌ها به سازمان لیگ است. تا امروز از 14تیمی که در لیگ برتر حضور دارند فقط 9تیم اعلام آمادگی و مدارک خود را به سازمان لیگ ارسال کردند و از سایر تیم‌ها هنوز خبری نیست. البته تأسیسات دریایی، آتلیه طهران - قم و... انصراف خود را اعلام کردند، اما نکته جالب این است که مسئولان کمیته فوتسال هنوز تصمیمی برای انصراف این باشگاه‌ها نگرفتند و به نقل از دبیر کمیته فوتسال تازه قرار است در جلسه آینده هیئت رئیسه کمیته فوتسال مطرح شود. آیا برای برگزاری جلسه کمی دیر نشده؟ به نظر می‌رسد مسئولان این رشته در خوابی خرگوشی به سر می‌برند و سرنوشت این رشته اهمیت برای آنها نداشته باشد.
فوتسال از نبود حامی مالی رنج می‌برد
در حال حاضر مشکلات مالی و نبود اسپانسر توانسته شور و هیجان ورزشی را  از فوتسال بگیرد و خبری هم از حمایت سرمایه‌گذار خصوصی نیست. هر اسپانسری هم کمی بعد از حضور، پس از هجمه‌های فراوان از سرمایه‌گذاری در این رشته انصراف می‌دهد.
مشکل دیگری که در این رشته وجود دارد، نبود مدیریت ثابت است. در حال حاضر علی کفاشیان چندین سال است که کمیته فوتسال را به عنوان سرپرست اداره می‌کند و این موضوع باعث اعتراض بعضی از پیشکسوتان فوتسال شده و بارها از تاج، ریاست فدراسیون فوتبال و سلطانی‌فر، وزیر ورزش درخواست کردند که مدیری برای این کمیته انتخاب کنند که حداقل جوابگوی مننقدان باشد و برای این کمیته وقت بگذارد. به این دلیل که ریاست این کمیته نقش بسزایی در فوتسال از جمله برنامه‌ریزی، برگزاری منظم لیگ‌های مختلف، جذب اسپانسر، پخش مستقیم مسابقات تلویزیون و.... بر عهده این کمیته است.
امید است هرچه زودتر و قبل از، از دست دادن زمان، مسئولان ورزش به خصوص فدراسیون فوتبال انگیزه لازم را جهت حضور مدیران باشگاه‌ها و بازیکنان به وجود آورند و تا حدودی در جلسات هم‌اندیشی برای انصراف ندادن آنها راهکاری پیدا کنند. چون وقتی ما لیگی پویا و شاداب نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم به تیم ملی بازیکن ترزیق کنیم و تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی